Órás-marógép és tartozékai

 

Proxxon MF-70 órás-marógép

Órás-marógép. Ugyan azt tudja, mint a nagyok, csak kicsiben. Futáspontossága 0,05 mm, dupla golyóscsapágyazott főorsó, mely 5000-20000 fordulatszámig fokozatmentesen állítható. Nóniuszskálán mérhető az elmozdulás, tokmányába 0,1 mm-től 3,5 mm-ig bármely méretű fúró és maró is befogható. Finom,precíz gép.

Órás-marógép

Általános marási feladatokra, precíz fúrásra, óratokok átalakításra alkalmas precíziós szerszámgép.

A gép adattáblája

A marógép adattáblája.

Nóniuszskála

Órás-marógép keresztasztalának nóniuszskálája.

Órás-marógép tartozékai

Marógép tartozékaival. Gépsatu, osztófej, Wolfram-carbid (widia) maró és fúrószárak.

Szorítópatronok

Marógéphez tartozó hárompofás szorítópatronok, a hat darab átfedi az összes méretet. Segítségével pontos, stabil szerszámbefogás érhető el. Finoman köszörült, pontos kialakítású darabok, melyek villáskulccsal is meghúzhatók, így a marószár munka közben nem csúszhat el.

Gépsatu

A marógéphez tartozó gépsatu. A gép tárgyasztalára rögzíthető, finoman köszörült, jó minőségű acélból készült eszköz. Segítségével kisméretű tárgyakat foghatunk be. Marás közben stabilan tartja az alkatrészt, így pontosan dolgozhatunk vele. A tárgyasztalra csavarokkal rögzíthető.

Köszörült prizma

A külső pofa belsejébe egy köszörült prizma található, mely segítségével derékszögben rögzíthetünk munkadarabokat.

Tengelybefogás

A prizma segítségével tengelyeket foghatunk be stabilan és garantáltan derékszögben.

 

Osztófej

A marógép tárgyasztalára rögzíthető osztófej segítségével körformájú munkadarabokat is készíthetünk. A tokmány könnyen csapágyazott tengelyen forog és kézzel forgatható. A tokmány pofái megfordíthatóak, így nagyobb alkatrészeket is befoghatunk. Négy,hozzátartozó csavarral rögzíthető a marógép keresztasztalára.

Órás-marógép osztófeje

Osztófej segítségével könnyen készíthetünk alkatrészeket, pl:.egy régi zsebórához.

Osztófej (teilapparat)

Órás-marógép osztófeje. Vertikálisan és horizontálisan is felfogatható a marógép munkaasztalára, így minden pozícióban használható. A hárompofás tokmány finoman forgatható és az adott helyzetben rögzíthető.

Felhúzótengely készítés

Felhúzótengely négyszögének készítése osztófejben, marógépen. Az osztófej tetején elhelyezkedő szögskálán(mely 360 fokra osztott)tetszés szerint pozicionálhatjuk a befogott alkatrészt. Így könnyedén marhatunk szabályos négyszöget ,vagy egyéb geometriai alakzatot.

Osztófej szögskálája

Az osztófej tetején látható a szögskála, mely segítségével követhetjük a befogott alkatrész elfordítási szögét. Így könnyen készíthetünk Pld:szabályos négyszöget, de mivel szinte fokonként forgatható a tokmány, bármilyen alakzatot marhatunk vele.

Tengelymegmunkálás órás-marógépen

Tengelyvégek finom csiszolására is alkalmas. Az osztófejet kézzel forgatva precízen dolgozhatunk.

Koronacső befúrása óratokba

Óratokok átalakításának praktikus eszköze. Minőségi munkavégzés nélkülözhetetlen szerszámgépe.

Pozícionált fúrás

Osztófej segítségével tizedmilliméter pontossággal pozicionálhatjuk az alkatrészt. Kijelölés után az osztófej rögzíthető és elvégezhető rajta a fúrási művelet.

Üveghátlap készítése

Marógép segítségével kivágható egy óratok hátlapja. Osztófej segítségével szabályos körformát marhatunk a hátlapba. Widia marószár a legkeményebb anyaggal is megbirkózik. Magas fordulatszámon, hűtőfolyadékkal kiegészítve két fogásból kivágható a középrész.

Panorámahátlap

A kimart középrészbe peremes betétet esztergálok, mely forrasztással rögzítve már megtartja az üveget.

Emelőkarmok köszörülése marógépben

Ingaóra szerkezetek több évtizeden át működnek, tulajdonképpen karbantartás nélkül. Mire az óra működésképtelen lesz és óráshoz kerül, a horgony szabályzókarmai bekopnak.

Kopás javítása

Tipikus eset, hogy a frissen kitisztított, felújított és szakszerűen olajozott ingaóra szépen jár a falon, de pár óra eltelte után miden előzmény nélkül megáll. Ennek legtöbbször az lehet az oka, hogy az órás mindent kijavított rajta, csak az emelőkarok alákopását nem.

Kopott emelőkar

A kopás javítását azért kerüli sok órás, mert nagyon el lehet rontani. Inkább a horgony tengelyirányú eltolásával próbálják korrigálni a kopást, vagy a karom megfordításával, hisz annak másik fele szintén emelősík, de sokszor már a másik vége is kopott, mert a régmúltban hasonló okok miatt egy órás megfordította.

Satubafogott emelőkarom

Az emelőkarmot az emelősík megtartásával, amit szemre tökéletesen be tudok állítani befogom az órás-marógéphez tartozó gépsatu párhuzamos pofáiba. Gyorsacélhoz készült korund köszörűkoronggal 9000 fordulatszámon simára köszörülöm a megkopott emelőkart.

Kijavított kopás

A művelet után az emelőkar síkja tökéletesen egyenletes, de még durva marad, így szerszámot cserélek.

Finomcsiszolás

A köszörűkorongot finomabb szemcsézetű korongra cserélem és simára polírozom vele az emelősíkot.

Készen,beépítés elött

A köszörülés és polírozás után a kopott emelősík hibátlan, határvonalai élesek az emelőszög nem változott. Mind a két végén elvégzem a csiszolást, hogy szükség esetén, pár évtized múlva csak meg kelljen fordítani.

Fúrás osztófejben

Nagyobb alkatrészek befogását és megmunkálását is elvégezhetjük a marógép munkaasztalára rögzített osztófejben.

Órás-marógép és szerkezetbefogó adaptere

Ha kompromisszum nélküli, precíz fúrásra van szükségünk, ahol számít a derékszög illetve a méretpontosság azt órás-marógépben megtehetjük. A keresztasztal 0,05 mm osztással állítható,így nagy pontossággal fúrhatunk. Az alkatrész biztos rögzítése megoldható a gépsatuba fogott óra szerkezettartó adapterrel.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

15 + 17 =