Quartz és elektromechanikus szerkezetek diagnosztikája

Quartz szerkezetek

Amikor 1969 tájékán a Seiko piacra dobta Astron márkanevű quartz-szerkezetes karóráját, még senki sem gondolhatta, hogy pár évtized múlva már futószalagon gyártják Malajziában az érték nélküli quartz-szerkezetek. A megosztottság azóta is jelen van, hisz sokan élnek-halnak a quartz órákért és vannak olyanok akik semmibe sem nézik az elemes időmérőt. Sok divatosnak mondott, minden szempontból dögös karórák sokszor olyan szerkezetet rejtenek, amelyek még egy elemcserét sem érdemelnek meg.

Népszerű quartz szerkezet

A képen egy Myota Cal:.3035 quartz szerkezet látható. Talán az egyik legnépszerűbb werk, mely egészen 20-25 000 forintos árkategóriáig megtalálható karórákban. Megbízhatósága, olcsósága miatt nagyon elterjedt. Bár alkatrész van hozzá, de az órások leginkább a szerkezet cseréjével orvosolják a működési problémát.

Tucatórák a plázából

Sok áruházlánc a fejlett piacgazdaság lehetőségeit kihasználva polcaikon olyan férfi és női karórákat forgalmaz, sokszor saját márkanév alatt (Ascot,F&F,stb..) mely valamely termék megvásárlásával, árukapcsolás révén kerül a boldog felhasználóhoz. Ezek a termékek órás vonatkoztatásban érdektelenek, hisz sokszor már az elemcsere költsége elriasztja az ügyfelet attól, hogy óráshoz vigye, így sose találkozunk ilyen divatcikkekkel. De szerencsére nem csak ilyen quartzórák léteznek, hanem olyanok is, amelyek tükrözik a svájci minőséget, és már megérnek egy elemcserét ,vagy akár egy nagyjavítást is.

Quartz szerkezetek úttörője

Még ma is léteznek matuzsálemkorú quartz-szerkezetek karórákban, amik a mai napig működőképesek, sőt kereskedelmük is virágzik a gyűjtők körében. Ennek az az oka, hogy a korábbi időszakokban még egy mezei quartz-óraművet is kőcsapágyakkal szerelt kerékrendszert kapott, az elektronikai panelje pedig bakelitlemezre épített klasszikus áramkör. Sok esetben a kerékrendszer alapos tisztítása és a panel bekötéseinek átforrasztása után hiba nélkül elindul a szerkezet. Nagyon finom,SMD pákával átforrasztom a bekötési pontokat, ugyanis az idő múltával a forrasztóón elektromos vezetőképessége leromlik. Átforrasztás után az esetek nagy részében elindul a szerkezet.

ETA Quartz szerkezet

A fotón látható szerkezet viszont már belépő a quartz szerkezetek világába, olyan amire érdemes költeni, ha szereti a tulajdonosa és jól karbantartva akár évtizedekig is kiszolgálja gondos gazdáját. A képen egy ETA Cal:.956/414 szerkezet látható, mely 7 köves, gyors dátum váltós modullal van kiegészítve és kiérdemli a “Swiss Made” emblémát. Javítható az elemcserén túl is, sőt érdemes javíttatni, mert órás szempontból már megér egy misét.

Quartz teszter

Az elem kapacitásának mérése mellett van még egy funkciója a teszternek,mégpedig az elektronikai panel működésének vizsgálata. A középső mérőpontra helyezett quartz szerkezet szórt elektromágneses erőteret érzékelve csipogással jelzi,ha működőképes a panel. Praktikus és hasznos műszer, de komolyabb mérésekre nem alkalmas.

Witschi frekvenciamérő

Witshi márkájú quartzteszter, frekvenciamérő. A quartz elektronika szórt erőterét alapul vevő készülék, mely a kapott adatokat átkonvertálja hónap/másodperc formátumra és kijelzi azt. Praktikus műszer, mert akár a hátlap levétele nélkül, pillanatok alatt eredményt kaphatunk az quartz elektronika pontosságáról, működőképességéről.

Horometer mérőműszer analóg quartz-diagnoszikai modulja

A Horometer diagnosztikai műszer kiegészítőmodulja, mely kimondottan analóg quartz szerkezetek vizsgálatára alkalmas. Segítségével minden típusú analóg quartz órát diagnosztizálhatunk.

Quartzszerkezet mérési diagramja

Az elektronikai panel működőképességéről már van teszteredményünk, de még nem győződtünk meg arról, hogy a panel impulzusai a léptetőtekercsen keresztül működtetik-e a kerékrendszert, végén a mutatókkal. Sokszor előfordul, hogy a léptetőtekercs tekercselése megszakad és bár mérünk kimenő impulzust, a szerkezet mégsem működik. Ennek mérésére használom a Horometer quartz-diagnosztikai modulját.

Indulófeszültség mérése

Sokszor előforduló hibajelenség, hogy elemcsere után az óra nem az elvárt ideig működik a cserélt elemmel, hanem hamar, extrém esetben pár hónap után megáll. Ennek egyik oka, hogy az elektronikai panel indulófeszültsége magas. Ennek tesztelésére egy finoman szabályozható labortápegységet használok, mely áramforrásként fokozatmentesen, akár tizedvoltonként szabályozható. A quartz szerkezetet egy speciális befogósatuba finoman rögzítem, és alá egy vizsgálótükröt helyezve elkezdem a vizsgálatot. A labortápegységet 1,1 Voltra állítva a tapintócsúcsokat az óraszerkezet érintkezőihez érintem és a tükörben figyelem, hogy működteti-e, az órát, a mutatók haladnak-e.

Indulófeszültség megállapítása

Egy jól működő elektronikai panelnek 1,1 Volttal még üzemelnie kellene. Ha nem működik 1,1Volttal, tovább emelem a feszültséget mindaddig, amíg a vizsgálótükörben azt nem látom, hogy elindult az óraszerkezetet. Ha ez az érték magas, mondjuk 1,4 Volt akkor felesleges az órába elemet cserélni, hiszen az elem kapacitásának csak kis százalékát használja ki a quartz elektronika, így a cserélt elem várható futásideje rövid lesz. Ilyen esetben az elektronikai panel cseréje általában megoldja a problémát. Ezt a hibajelenséget legtöbbször intenzív elektromágneses behatás okozza, mint például egy áruház pénztáránál üzemelő lopásvédelmi rendszer.

Vizsgálótükör alkalmazása a diagnosztikában

Szerelés közben praktikus vizsgálótükröt használni, mert bármikor ellenőrizhetem, hogy működik-e a szerkezet. A labortápegységet 1,5 voltra állítom, a vizsgálócsúcsokat az érintkezőkhöz érintem és a tükörben látom, hogy jár-e a szerkezet. Ha még csak a kerékrendszer van összeépítve és semmi más nincs az órára felszerelve, még az elemtartó sem, akkor is, külső tápforrásból ellenőrizhetem annak működőképességet. Sokszor jár úgy az ember, hogy összeszereli az órát, még a számlapot is felhelyezi, mire kiderül, hogy nem is működik. Ez bosszúság és időveszteség, ezért érdemes még előtte kipróbálni. A járás vizsgálatához elég csak a másodpercmutatót felhelyezni ,és már látszik is, hogy léptet-e a szerkezet, vagy sem.

Áramfelvétel mérése

Az elem rövid élettartalmának másik oka az is lehet, hogy a quartz szerkezet áramfelvétele magas. Ezt általában mechanikus problémára vezethető vissza, amit a kerékrendszer elszennyeződése, vagy kopása okoz. A több éven át működő kerékrendszer elszennyeződése a továbbításához szükséges nyomaték növelését eredményezi. Ezt a megnövekedett nyomatékigényt a quartz elektronika többletenergia befektetésével leküzdi, de mivel az elem kapacitása véges, így nagyobb áramfelvétellel az elem hamar lemerül. Az UNI-T teszter számítógépre vitt grafikus felülete megmutatja, hogy az áramfelvétel egyenletes és alacsony. A képen látható teszteredmény kiváló, nincsenek benne kiugró pontok. Egy ilyen mért eredmény után, nyugodt szívvel cserélhetünk elemet az óraszerkezetben.

Áramfelvétel mérése az elektronikai panelen

Az áramfelvétel mérését az elektronikai panelen magán is elvégzem úgy,hogy leválasztom a kerékrendszerről. Így megbizonyosodhatok arról, hogy nem-e maga a panel okozza a hibát. Ebben az esetben a panel áramfelvétele stabil, és alacsony.A mérőműszer nem rendelkezik beépített tápforrással, így a labortápegységgel párhuzamos áramkörbe kötve szinkronba működik. A műszer innen veszi a méréshez szükséges mérőáramot, 1,5 voltra állítva a mérőcsúcsokat az mérendő quartzóra szerkezet érintkezőihez érintem. Ez a tápfeszültség működteti az órát, a műszer pedig megméri a fogyasztást, amit ezután grafikusan kijelez .A szoftver nagyon precíz, mert minden egyes léptetést (amikor a másodpercmutató előreugrik egy osztást) külön mér és regisztrál is. A mérési adat nyomtatható, elmenthető a számítógépen, de e-mailben is elküldhető,vagy megosztható akár közösségi portálon Pld:.az óra tulajdonosával.

Magas áramfelvétel

A képen látható teszteredmény viszont az mutatja, hogy az óraszerkezetben nem érdemes elemet cserélni, mert az áramfelvétel akadozó és többszöröse a gyári értéknek. A grafikonon látható, hogy a legmagasabb kiugrási ponthoz tartozó áramfelvétel tizennyolc mikroamper. Látszik, hogy a kerékrendszer működtetéséhez nagy energiát használ az elektronikai panel. Ha mégis elemet cserélünk egy ilyen órában, pár hónap eltelte után az elem lemerül. Minőségi quartzóra szerkezet esetén egy alapos szerkezettisztítás és olajzás megoldja a problémát. A kitisztított óraszerkezet nyomatékigénye csökken és ezzel párhuzamosan csökken az áramfelvétel is, olcsóbb, nem javítható divatóránál ez a teszteredmény egy új, még divatosabb modell beszerzését jelenti.

Kombinált mérés

A quartz szerkezet mérőpontjain keresztül egyszerre mérek indulófeszültséget, áramfelvételt és az elektronikai panel quartz frekvenciáját. A három műszer egyidejű használata időt takarít meg a diagnosztikában.

Áramfelvétel mérése grafikus felület nélkül

A műszert nem szükséges komputerre kapcsolni, saját kijelzőjén is leolvasható a mérés eredménye. Használata így gyorsabb és a maximumérték gombot benyomva azt is megtudhatjuk, mekkora a csúcsérték, amit mértünk. Nagy pontosságú műszert igényel az áramfelvétel mérése, hisz a quartz elektronika egy másodpercig nem ad le áramot, viszont a másodperc végén egy századmásodpercre lead 0,7 mikroamper áramerősséget. Ennek mérése körülményes, hisz mire megméri, az áramleadás megszűnik a kis időtartam miatt. A másodpercenként pulzáló áramleadás pedig okozhatná azt a leolvasási problémát, hogy mire odanéz az órás, már nem látszik az eredmény. A komolyabb műszereknél ezt a problémát úgy lehet kiküszöbölni, hogy beállítom a maximumérték funkciót és az érték kimerevedik a kijelzőn. Így folyamatos mérési értéket kapok.

Elem-kapacitás mérése

A műszert egyszerű mérésekre is használhatjuk. Itt például egy új elem voltszáma olvasható le,háromtizedes pontossággal.

Léptetőtekercs szakadásának mérése

A léptetőtekercs jellemző hibája, hogy a 0,05 mm vastag rézhuzal -valahol- elszakad. A műszert ellenállás-mérőfokozatba állításával kiszűrhetjük a hibát. Ha mérünk ellenállást, mint a képen látható, a tekercs működik, ha nem, a tekercs szakadt.

Mérés közbeni tápellátás

A műszer részjavítás közben is használható, ilyenkor külső tápforrást használok az elektronika vizsgálatához. A labortápegység precízen szabályozható feszültségforrás, ami egyenáramot biztosít a javítás közbeni vizsgálatokhoz.

Elektronikai panel nélkül

ETA márkájú, svájci quartz szerkezet az elektronikai panelje nélkül. A szerkezet kerékrendszere kőcsapágyakban fut és hagyományos óraszerkezet-tisztító gépben, szétszerelés után tisztítható.

Elektronikai panel

ETA márkájú svájci quartz szerkezet integrált elektronikai panelje. Minőségi darab, amely a teljes elektronikát egyesíti, meghibásodás esetén kompletten cserélhető. A panelen található mérőpontok segítségével az óraszerkezet minden paramétere mérhető.

Léptetőtekercs

Sok esetben előfordul, hogy az elektronikai panel kimenő jelei mérhetőek és jó értéket mutatnak, de az óra mégsem működik. Ilyen esetben a léptetőtekercs meghibásodása is okozhatja a hibát. Egyes quartz szerkezetekben ez az alkatrész cserélhető.

Demagnetízer

Sokszor előfordul, hogy elemcsere után az quartz szerkezet nem indul el, bár elektronikai hibája nincs. Ilyenkor segíthet egy demagnetízer nevű készülék, amely 50 hertzes elektromágneses impulzussal, mint egy de fibrillátor, felpörgeti a kerékrendszert.

A javítás munkaterülete

Diagnosztika után jöhet a javítás. Quartz szerkezet szétszedésekor érdemes antisztatikus alátétet alkalmazni, mert ha bármilyen ruházat, vagy egyéb tényező statikusan feltölt és az éppen a quartzpanel szétszerelésekor sül ki, tönkreteheti az érzékeny elektronikai alkatrészt.

Diagnosztika fontossága

A fejlett diagnosztika órásbolti környezetben mind az órás mind az ügyfél számára rendkívül fontos. Az ügyfél nem lesz csalódott, ha tájékoztatják órája állapotáról, sőt hálás lesz, ha elkerülheti ezzel azt a kellemetlenséget, hogy feleslegesen dobot ki pénzt egy drága elemcserére, amikor órájának más baja volt. A tájékozott órás,a ki diagnosztikával más hibát is feltárt, az elemcserénél jóval nagyobb volumenű javításhoz juthat, de egy divatóra esetén, ami bár nem javítható, egy másik óra vásárlására ösztönözheti az ügyfelet és ha már órásboltban jár és az órás ügyes üzletember, megveszi ott. Örömömre szolgált, hogy a quartz és elektromechanikus órák diagnosztikájához használt eszközeimet megoszthattam mindenkivel.

Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu

2 Comments

  1. Kedves Levente!

    Az én nagy problémám 1 esa y2 900.231 es tipussal van. Az analog része idönként megáll és csak ha megmozgatom a koronával akkor indul újra. A digitális rész 1 elemcsere után megkergült de kijelez. Sajnos ez 1 nagyon ritka és érzékeny szerkezet 1980-ból. Esetleg tud bíztatni, van esély a javításra?

    Köszönöm válaszát!

    Pèter
    1. Kedves Péter, Amennyiben szétszedhető a szerkezet, egy alapos tisztítás segíthet a problémán. Magam főleg a megjelenésért illetve a marketingért vagyok felelős műszaki publicistaként kereskedelmi tevékenységet nem folytatok. Budafokon található kollégáim jártasak az ilyen szerkezetek javításában, hisz éltek, illetve dolgoztak már az adott korban. Elérhetőségünket honlapom “Kapcsolat” menüpontjában megtalálja. Amennyiben megteheti kérem maradjon olvasóm továbbra is. Maradok tisztelettel : Kőnig Levente

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

16 − 9 =