Mechanikus óraszerkezetek diagnosztikai vizsgálata
Mechanikus óraszerkezetek diagnosztikai vizsgálata
A mechanikus óraszabályozás nagy öregje, egy ikon, Vibrograf B-200, még Svájcban gyártott műszer,amely minden szakszervizben megtalálható, bár nem fiatal gép, de előszeretettel használják még ma is, a digitális műszerek világában.
Az óra ketyegését egy elektro-mikrofon keresztül méri a műszer és összehasonlítja a saját kalibrált quartz időalapjával. A karóra járáspontosságát egy diagramon jeleníti meg a gép, amit szalagra nyomtat. A nyomtatás EKG-szerűen elemezhető és a járás minden hibája felfedhető vele. Okos,masszív szervizkészülék.
A Vibrograf B-200 elektro mikrofonja. Négy pozícióba állítható elektroakusztikai szenzor. A karóra ráhelyezése után elindítható a mérés. Mérés közben az állványzat forgatható, így több pozícióba is tesztelhető az óra.
Jól működő karóra szalagdiagramja. A nyomtatás egyenes, látható rajta, hogy a mért óra pontosan működik. Egy ilyen hosszúságú szalagdiagram kb:.3perc alatt készül el, közben a mikrofon állványzatát forgatni is lehet, hogy több pozícióban is legyen mérési eredményünk. A mérés végén a szalagot letépve ráírom az óra kaliberszámát és szükség esetén hozzákapcsolom az óra javítási adatlapjához. A gép bár elavultnak látszik, de a maga korában a legprofesszionálisabb gépnek számított, amit még ma is sok helyen használnak, megbízható és strapabíró műszer.
Egy modernebb, már LCD képernyőn kijelezni képes, univerzális diagnosztikai berendezés. Szinte bármilyen óraszerkezet tesztelésére alkalmas. Rendkívül praktikus és pontos műszer, bámulatos kiegészítőkkel. Ezek mellett kalibrálható, hordozható, így elvihető bárhova. Egy órabörzén nagyon hasznos eszköz lehet, nehogy ráfázzon az ember egy rossz vétellel.
A mérés megindítása után automatikusan elindul a lengésszám felismerése. Bármilyen lengésszámot felismer, így nincs olyan óraszerkezet, amit nem mérhetnénk vele.
Mechanikus óra mérési diagramja. Kijelzi az óraszerkezet elméleti lengésszámát, valós lengésszámát, a napi eltérést másodpercben, a horgony zárszögét, a billegő lengésszögét és a két lengés közti időt milliszekundumban. Középen az óra járását jelzi ki grafikusan. Egy gyakorló órás minden adatot megkap, ami a komplett diagnosztikához szükséges.
Oszcilogram menü segítségével diagnosztizálhatjuk a horgony és a billegőkerék kapcsolatát. Könnyen feltérképezhetjük vele a gátszerkezet hibáit.
A diagnosztikai műszer kiegészítője a hangelemző szoftver. Mivel a mérés alapját egy elektro-mikrofon által detektált hang adja, ezért kézenfekvő, hogy a ketyegés kihangosítható legyen. A kihangosított ketyegést a műszerhez járó szoftver a számítógép media playerén keresztül hallhatóvá teszi és diagramban ki is rajzolja. Az órás, akár a fonendoszkóppal hallgatózó orvos, rendellenes zörejeket keres, melyek kopásból, vagy csapágykőtörésből eredhetnek. De akár egy deformálódott fogaskoszorú súrlódását is kifülelhetjük vele. Hasznos kiegészítője a diagnosztikának.
A karórák pontossága pozíciótól függően változik. Az óraforgatóra feltett karóra lassan forogva szimulálja a kar mozgását, miközben a műszer rögzíti a mért adatokat. A kapott eredmény valós körülményeket utánoz és beszabályozásnál figyelembe vehető, így beállítható az optimális pontosság.
Javítás, szerkezettisztítás és olajzás után a karóra teljes körű komputerdiagnosztikai vizsgálata látható. A Horometer készülék szoftvere a laptopra telepítve lehetővé teszi, hogy modern technológiával tesztelhessünk és ezek alapján hajszálpontosra szabályozhassunk javított óraszerkezeteket. Az óraforgató lassan és egyenletesen forogva szimulálja a kar mozgását. A szoftver érzékelve a változó pozíciót, midig a képernyőn látható ikonhoz igazítja a mérést, így egy kör megtétele után négy mérési eredményt kapunk, mindegyiket az adott pozícióban. A mérési eredmények kielemezhetőek, nyomtathatóak, sőt e-mailben küldhetőek, de megoszthatóak közösségi portálokon is , pld: az óra tulajdonosával.
Az óraforgató 45 másodperc alatt tesz meg egy kört, közben a szoftver érzékeli az óra pozícióját és mindig az aktuális óraszimbólum alatt folytatja a mérést, ami a laptop képernyőjén látható. Egy kör megtétele után a mérés tulajdonképpen befejeződött.
A méréshez tartozó hardver igénye nem túl magas, egy középkategóriájú laptop elégséges hozzá, amin telepíthető egy Windows XP/SP3. Ezután a Horometer-hez tartozó segédszoftver telepítése után a rendszer már alkalmas is a mérésre. Maga a készülék USB-port segítségével csatlakoztatható a számítógéphez.
A szoftver mutatja, hogy bármilyen pozícióba is forgatom az órát, a pontosság nem változik, az órának nincs pozicionális hibája. Szerkezettisztítás és szakszerű olajzás után egy jó minőségű óraszerkezet ilyen képet mutat. A képen látható, hogy az összes paramétert kijelzi a szoftver,amire az órásnak szüksége lehet. A mérési pozíciót, hogy az óra milyen helyzetébe történt a mérés, az elméleti lengésszámot, az eltérést, nap/másodpercben és a lengési asszimmetriát milliszekundumba.
Minőségi órák pontossága meghatározza annak értékét is, sőt a tulajdonos el is várja azt. Diagnosztikai vizsgálat nélkül a pontosság csak sejthető, annak elérése több napos megfigyelést igényel. Ezt a fáradságos és lassú folyamatot helyettesíti ez a készülék, professzionális órásműhely nélkülözhetetlen kelléke.
A műszerrel, még egy 1940-es években, Art Deco stílusban készült vekkerórát is diagnosztizálhatunk. Szinte nincs olyan óraszerkezet, amit ne mérhetnénk vele.
A vekkeróra extrém 16200-as lengésszámát is felismeri és grafikonon kijelzi azt. Ez már a végleges diagram, amit én szabályoztam be.
Ingaóra szabályozásához alkalmas optikai szenzor. Praktikus kiegészítője a Horometer szabályzókészüléknek. Flexibilis, hajlítható adaptere csipesszel rögzíthető az ingaóra fa tokjára. Az inga mozgását egy infravörös port érzékeli és a műszer az amplitúdó alapján kiszámolja az eltérést, ami megjelenik a kijelzőn. Rendkívül hasznos kiegészítője az óraszabályozásnak.
Egy hetes szabályozást helyettesít a műszer, hisz a gyakorló órás a pontos időt figyelve naponta egyszer állít az ingán. Mire pontos lesz, beletelik egy hét. Ez a modern műszer 10 perc alatt végez vele. Tradicionális órajavítás itt párosul a számítástechnikával.
Ingaóra szabályozási diagramja. A műszeren látható az elméleti lengésszám, a valós lengésszám, illetve az eltérés nap /másodpercben. Továbbá kijelzi az inga hosszát mm-ben. Bámulatos kiegészítője a műszernek.
1880-ban Szentgotthárdon gyártott ezüst zsebóra, mely még cilinderjárattal készült. Sajátos ketyegése nem téveszti meg a Horometert, felismeri a ketyegés szimmetriáját.
A cilinderjárat súrlódó,tipikus csoszogó járása ellenére a műszer kijelzi a járásképet, így pontosra szabályozhatom az órát, akár 5 perc alatt.
Bár a műszeres vizsgálat során beállítható az optimális pontosság, a megfigyelést nem pótolja. Javítás után az utolsó pár órára felteszem a kész karórát a járatópadra, még a kézfelhúzásúakat is, hogy forgás közben az óra természetes hordáshelyzetét szimulálja.
A forgató lassan,Kb:.30 másodperc alatt tesz meg egy kört, így az automata órákat másfél óra alatt felhúzza.[ps2id id=’6′ target=”/]