Mérőeszközök kreatív alkalmazása a mindennapokban
Mérőeszközök kreatív alkalmazása a mindennapokban
Pontos munka alapja a megfelelő minőségű mérőeszköz megléte, amely némi műszaki kreativitással számos funkcióra is felhasználható. Egy közönséges mérőóra is alkothat olyan nagy pontosságú mérőállomást, amely egy órásműhely mindennapjaiban is kiválóan használható. Az igényes műszer gyári fadobozában várja a bevetést, amit 2500 Forintért vettem egy virtuális műszaki fórumon. Akkor lássuk mire lehetne használni a gyakorlatban.
Kinyitva láthatóvá válik a régi, békebeli német gyártmányú mérőóra, amely pontossága 0,01 milliméter, de magában nem igazán használható. Szükség lesz hozzá egy mérőállványra, amely stabilan befogja.
Speciális méréshez speciális műszerre van szükség amely sok esetben már nem beszerezhető, vagy roppant drága. Kreatív módszerekkel megpróbálom reprodukálni egy speciális mérőeszköz minden funkcióját, kevés anyagi befektetéssel.
A mérőállványt egy régi, használaton kívüli szegecselőkészlet átalakításával magam képeztem ki. Méretes furatába szorosan belefekszik a mérőóra szára, amely rögzíthető.
Ebben az esetben csak a felső konzol furatát kellett átalakítani, így máris használható ellenőrző, vagy mérőállvány gyanánt.
Az állvány szabadon mozgattató a konzolján, így ettől eltérő mérőóra is befogható a készülékbe. Ezen méretek szabványosak, így csak az órát kell kicserélni a művelethez.
Az állvány menetkész, hadra fogható, már csak a mérőórát kell belehelyezni, és lenullázni a méréshez.
A mérőóra kerete forgattató, így könnyen nullára tudom állítani a pontos méréshez. Innentől akár 0,01 milliméter pontossággal használhatom órásműhelyemben. Rendkívül praktikus eszköz, amely jók használható, akár multifunkciós mérésre is.
Az összeépített mérő és ellenőrzőállvány így néz ki a gyakorlatban, használat előtt. Akkor lássuk gyakorlati alkalmazását.
Egy billegőtengely méretezésénél nagy szerepe van a lépcsős felületeknek. Ezek mérésénél jó használatot tehet az egykori szegecselőpadka furatköre, amelybe szabadon belehelyezhető a méretezésre szánt lépcsős alkatrész bármely szegmense.
Mivel a tengelyen több lépcsős felület is található, akár egyenként megmérhető azok pontos elhelyezkedése.
Könnyedén megmérhető a BIT alsó mérete, a platótól a trombitacsap végéig. Mivel előtte nulláztam a mérőórát, a kapott eredmény egy század pontosságú. Ezzel a módszerrel bármely lépcsős kialakítás méretét meg tudom határozni. A vezetőtárcsa tengelyhosszától a másik oldalon található hajszálrugógyűrű lépcsőméretéig mindent könnyedén meg tudok mérni, mégpedig nagy pontossággal. A mérőnyomás igen finom, nem kell attól félni, hogy méretezés közben kárt teszek a minta alkatrészben.
A plató felső lapjától mért távolság látható az alsó trombitacsap végéig. A 0,42 milliméteres eredmény pontossága alkalmas a méretezésre. A lépcsős méretek meghatározásához jól használható a szegecselőpadka furatköre.
Praktikusan használható egy asztali mikrométer is, amely masszív kialakítása lehetővé teszi, hogy ne kelljen kézben tartani. Elég csak a pofái közé helyezni a mérendő alkatrészt és már kezdődhet is a mérés.Miután a lépcsős hosszméreteket már megmértem, jöhet az átmérő meghatározása. Erre már sajnos nem alkalmas a mérőóraállvány, ezért használom a talpas, asztali mikrométert.
A szükséges átmérő könnyedén meghatározható, amennyiben a mintatengelyt befogom a mérőműszer keményfém pofái közé. Minden szükséges adatot lejegyzek, így könnyedén méretezhető az alkatrész.
Ezt a talpas mikrométert a hajdani Csehszlovák „Prim” óragyárban használták, mégpedig minőség ellenőrzésre, így nyugdíjasként is megmaradt a szakmájában műhelyemben. A mérőpofa roppant finom kialakítású, bátran közé tehető egy kényes, törékeny alkatrész is. A pofák forgatása a legkisebb ellenállás hatására is megcsúszik, így nem kell félni attól, hogy a tengely mérés közben megsérül, vagy eltörik.
Szintén a csehszlovák Prím óragyárból származó Mitutoyo digitális mérőórás tolómérő szintén békebeli darab. Eredeti tokjában várva a bevetést.
Abból az időből származik, amikor a mérőműszerekbe még fémből készült óraműveket szereltek, mégpedig Japánban. A maiak már műanyag-mechanikás modellek és Szingapúrban készülnek. Ezen tolómérő is a régi szép idők emléke.
A digitális kijelzés ezen a tolómérőn még mechanikus megoldást alkalmaz, amely a millimétereket hivatott kijelezni. A mellette látható mérőóra pedig a maradványértéket jelzi ki. A kanárisárga színvilág nem a plexi öregedését mutatja, hanem ilyen színű a mérőóra számlapja. A leolvashatósága ezáltal még a fény nélküli gépműhelyekben is ideális.
A mérőeszközök pontossága könnyedén ellenőrizhető, amennyiben több ilyen műszer áll rendelkezésünkre. Amennyiben adott alkatrész esetén mindegyik ugyan azt a méretet mutatja, kalibráltnak tekinthető a pontosság. Ez az oka annak, hogy számos,szinte hasonló mérőeszköz lapul műhelyfiókomban.
Mai digitális világunkban ne fukarkodjunk az analóg jegyzetek készítésétől. Egyszerű ceruza és egy papírlap segítségével le tudjuk képezni a méreteket. A felvázolt adatok segítségével pedig könnyedén legyárthatunk, vagy pótolhatunk egy hiányzó alkatrészt.
Örömömre szolgált, hogy az általam használt mérőeszközöket bemutathattam mindenkinek.
Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu