Sztereó ipari mikroszkóp alkalmazása az órajavításban
Sztereó ipari mikroszkóp alkalmazása az órajavításban

Teljesen világos, már a korai Szovjetunióban is kiemelt igényt támasztottak az óragyárak, hogy a munkaasztal mellett dolgozók megfelelő nagyításban lássák az alkatrészeket. A „Leningrád” márkájú nagyítókészlet jó példája ennek, hisz az egyetemes „lupé” optikai tulajdonsága igény szerint változtattató.
A bakelitből készült nagyítókészlet az 1970-es évek végéről származik, és a hajdani szovjet óragyárak összeszerelő üzemeiben alkalmazták. Nagyítása igény szerint változtatható, tartalék lencsék segítségével akár 30* léptékig.
A nagyítót elmondás szerint a végszerelés utáni minőség-ellenőrzésben használták a „Rakéta” óragyárban. Nagyítási síkjainak változtatásával egy véletlenszerűen kiválasztott órán szinte minden hibát fel lehetett tárni, amely a mai minőségbiztosítási alapelvek korai változatának felel meg.
A „lupé” kivitele menetes, állapota gyári a megszűnt szovjet óraipar „M” zárolt készletéből származik, szinte sosem használták. Érdekes kiegészítő, szinte kuriózum, fura látni, hogy ilyet használtak annak idején az összeszerelő üzemekben.
Letekerve a fedelet előtűnik a nagyító, amely vége menetes, lencséje cserélhető. A hat darabból álló lencsekészlet lefedi a teljes optikai síkot 3* nagyítástól egészen 30*-ig
A nagyító alaplencséjét orosz szokás szerint egy rugós leszorítógyűrű tartja a helyén. Kiszabadítva megvan az első nagyítás.
Egy kis kézimunka, némi tekerés után cserélhető a lencse. Érdekes kiegészítője a szocialista időszak termékeinek, manapság darabonként veszik az órások a lupét, nem cserélgetik már a lencsét, úgy látszik a múltban ez másként volt.
A két alaplencsén kívül tartozik hozzá még hat darab, így a nagyítás egészen 30* nagyításig szabadon variálható. Sokat lehetett tekergetni a záróanyát, ha be akarta állítani valaki a megfelelő nagyítást.
A feszített határidő, a darabszám támasztotta igények elég stresszessé tehették a mindennapokat egy szovjet óragyárban is. Talán a nagyító végén található záróanya tekergetése a mai Fidget Spinner funkcióját töltötte be a múltban, volt mivel elűzni a motorikusan kialakuló ideges eredetű tüneteket. Persze ezt lehet csak én gondolom így, azt is főleg tréfaszinten.
Kissé furcsa, hogy ilyen egyszerű eszközt használtak óragyári környezetben, ma már nem célszerű megoldás, más, alternatív technikákat alkalmaz egy mai órás. Tegyük gyorsan vissza az 1970-es években gyártott, régi szovjet „Leningrág ” lupét a vitrinbe, és lássuk mire van szüksége majd 40 év eltelte után egy modern órásnak, amennyiben az átlag feletti nagyításra van szüksége.
Akkor lássuk, milyen eszközt használ egy mai órás, ebben az esetben én, amennyiben az átlagos 2-3 szoros nagyítási értéken túl szeretne dolgozni a műhelyben. Sztereó mikroszkóp alkalmazása az órajavításban nagyon fontos, amennyiben pontos munkát szeretnénk végezni. Elsősorban is a plasztikus látáshoz dupla lencse kell, így sztereó látásképet kapunk, 20-30szoros nagyításban.
Órásasztalom középkonzoljára felerősíthető a sztereó mikroszkóp-fejegység, amelynek munkatávolsága 10-15 centiméter. Ez annyit jelent a gyakorlatban, hogy egyenes háttal ülve kényelmesen dolgozhatunk vele.
A megvilágítást órásasztalom két lámpája biztosítja, amely ezáltal árnyékmentes vetületet szór a munkaterületre.
A lencsetag elfordításával változtattató a nagyítás mértéke. 20-és 30-szoros optikai sík közül lehet választani.
„Incabloc” szétszedésnél, hajszálrugó igazításkor, de járásvizsgálathoz is kiválóan alkalmazható eszköz, használata könnyen elsajátítható.
A mikroszkóp élessége igény szerint hangolható a finom szabályzó gomb segítségével, de mivel a munkatávolság nem változik, ritkán kell élesíteni a képi síkot.
A mikroszkópot egyetlen marok anya rögzíti a konzolon, amely igény szerint egy mozdulattal eltávolítható a munkaasztalról.
Amennyiben érdekes dolgot látok a mikroszkópon át, a fejegység két csavar segítségével fényképezőgépre cserélhető és a szemlélődés folytatólagosan átmehet közelfotózásba. Nikon D-5300 as DSRL fényképezőgépem kompatibilis a rendszerrel.
Ilyen fotókat lehet készíteni a rendszer segítségével, amely azonos egy átlagos lupé 2-3 szoros nagyításával.
A kézmozdulat könnyedén megtanulható a mikroszkóp alatt, hisz sztereó képet szolgáltat, amely látványvilágában érzékelhetőek a távolságok. Amennyiben precíz pontos munkavégzésre van szüksége az órásnak, segítségével könnyedén elvégezhető a művelet.
Örömömre szolgált, hogy az asztali konzol-mikroszkóp segítségével elérhető látványtengert, és a hozzá tartozó technikát megoszthattam mindenkivel.
Kőnig Levente www.watchmaker.hu