A vasfüggöny egy darabjának bemutatása

A vasfüggöny díszdobozban
A vasfüggöny díszdobozban

Sok érdekes, néha meglepő ereklye kerül egy antik órásbolt látókörébe. Sosem gondolná az ember, hogy azokban a hidegháborús időkben ilyen tudatos gondolatiság itatta át a mindennapokat.

A vasfüggöny egy darabját megőrző díszdoboz bíborszínű tokban hirdeti az időtlenséget, ráadásul hivatalos viaszpecséttel rendelkezik. Akkor nézzünk bele és elemezzük ki tartalmát.

A vasfüggöny átvágása
A vasfüggöny átvágása

A vasfüggöny fogalma Winston Churchill brit politikustól származik, aki először Truman amerikai elnökkel folytatott levélváltásában használta ezt a kifejezést, majd az  1946. március 5-i fultoni beszédében fel is vázolta azt.

Kezdetben képletes, majd fizikai valósággá vált elhatárolás Európa kettéosztottságának metaforája lett. A fizikai határzár évtizedekig töltötte be ezt a hálátlan szerepet, amely a szocialista tábor országainak hermetikus elzárását szolgálta Európában.

A vasfüggöny lebontása 1989. Május 2-án kezdődött el.

A vasfüggöny díszdobozban
Dokumentált példány

A hivatalos kinézet képet ad a korai szögesdrót formájáról. Eredetisége megkérdőjelezhetetlen, a 14 centiméteres darab hidegháborús relikviaként mindenképpen érdekesség.

A vasfüggöny látvágása
A vasfüggöny lebontása

A vasfüggöny magában foglalta a Szovjetunióban alkalmazott SZ-100-as elektromos jelzőrendszert (EJR) is, amelyet 1971-ig helyeztek működésbe. Lebontását 1989. május 2-án Hegyeshalomnál kezdték meg. Június 27-én Horn Gyula magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszter a sajtó gyűrűjében átvágta az elektromos határzárat.

A történelmi esemény érdekessége, hogy már az akkori autópálya igazgatóság szólította fel a diplomatákat arra, hogy ha történelmet akarnak formálni, most tegyék meg, mert pár hét múlva elbontják ezt a megmaradt szakaszt is.

Tulajdonképpen ez a certifikált példány is a határzár utolsó megmaradt szektorának 100 méteres darabja, ez került értékestésre, természetesen több ezer példányban.

Viaszpecsét a díszdobozban
Gyűjtői darab

Egy ilyen példány megtalálható a Pénzügyőr múzeumban is. A tárgy adományozója Dr. Kaizinger Tibor ny. ezredes, aki Hegyeshalomban kezdte szolgálati éveit, később pedig a Vám- és Pénzügyőrség Határügyi Főosztályának vezetője volt. Ebben a minőségében kapta a Határőrség Országos Parancsnokától az osztrák-magyar határon végigfutó szögesdrót, az ún. “Vasfüggöny” egy hitelesített darabját 1989-ben, annak lebontásakor.

A szögesdrótdarab kis bordó dobozkában, nemzeti színű szalagon fekszik, hitelességét egyrészt a Magyar Néphadsereg Fegyverzeti és Technikai Anyagátvételi Központjának viaszpecsétje, másrészt a központ parancsnoka, Bán József ezredes német/magyar nyelven írt tanúsítványa biztosítja.

E tanúsítvány igazolja, hogy ez a szögesdrótdarab a magyar-osztrák határon épített “Vasfüggöny” egy hitelesített darabja, s egyben az európai kontinens megosztottságának fizikai jelképe.

Ennek lebontása a magyar nép akaratából a népek békés együttélése és egymásrautaltsága jegyében, illetve annak reményében valósult meg, hogy a világon még meglévő fizikai és szellemi válaszfalak egyszer mindenhol leomlanak.

A mai vasfüggöny
A vasfüggöny jelentősége napjainkban

A határzár jelentősége napjaink politikai valóságában kerül képbe megint, amely fizikai korlátot létesít ember és ember között. A szocializmus idején az imperializmustól való félelem jelentette a legfőbb veszélyt, manapság viszont a megnövekvő migráció fogalmazza meg a vasfüggöny definícióját.

A vasfüggöny doboza visszazárás után
A vasfüggöny doboza visszazárás után

A vasfüggöny gondolata megosztja az emberiséget, van aki szabad utat engedne, van aki újból vasfüggönnyel zárná el Európa határait.

Bár mi is jön ki a képletből, ez a hidegháborús relikvia már csak történelem. Örömömre szolgált, hogy a vasfüggöny egy darabját bemutathattam mindenkinek.

Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

egy × öt =