Csiszolókövek alkalmazása a gyakorlatban
Amióta léteznek órás esztergakések, amelyek rendre elkopnak használat közben, létjogosultságuk van a csiszolóköveknek is. Ezért képezi az alapfelszereltség részét Boley&Leinen gépemen egy Arkansas olajkő, amely segítségével akár munka közben élesíthetőek a gyorsacél profilkések. Akkor lássuk, hogyan, illetve miként lehet Őket alkalmazni a gyakorlatban.
Ez a talapzatra rögzített csiszolókő nagyon jó szolgálatot tesz munkavégzéskor, hisz fel sem kell állni a gép mellöl élesítés közben. Némi olajjal átkenve azonnal bevethető, akár a művelet alatt többször is. Gyakorlattal néhány perc alatt újra használhatóvá válik egy kicsorbult esztergakés.
Természetesen az esztergáláson kívül is alkalmaznak csiszolóköveket a gyakorlatban. Példának okáért a hiányzó óraalkatrészek készítésének legutolsó munkafolyamata a csiszolás. Eddig a fázisig használt műszerész-reszelő már túl durvának bizonyul a folytatáshoz, ennek okán érdemes finomabb eszközökre váltani.
Ilyenkor rendkívül jó szolgálatot tesznek a különböző fajtájú, méretű, illetve profilú csiszolókövek. Nagy gyakorlattal rendelkező órások kezében ezen kripto-kristályos kvarcból készült csiszolóeszközök csodákat tesznek a finomítást igénylő alkatrészekkel. Minden művelethez más-más profilú, illetve típusú követ szokás használni, amely a gyakorlati műhely környezet alapfelszerelését képezi. Képen is megtekinthető csiszoló alkalmatosságok enteriőrje egy fadobozos Arkansas fenőkő, amely rendkívül finom szemcse szerkezetű, természetes eredetű kvarcból készült.
Ezen ásványi csiszolóanyag már a 19. század végén széles körben elérhető volt Európa szerte. Jegeces, opálos kinézete rendkívüli ridegségéről tanúskodik. Gyorsacél eszterga kések, toknyitó szerszámok, illetve csavarhúzók finom alakítására alkalmas. Szárazon nem szokás használni, ennek okán tartozik hozzá egy csiszolt üvegből készült szelence, amely állati eredetű, úgynevezett pata olajat tartalmaz. A fenőkő felületét vékonyan átkenve rendkívül finoman lehet csiszolni. Szemcse-mérete 1000-1500-as finomságnak felel meg, kopásállósága pedig a tízes Mohs-keménységi skálán hatos besorolással bír.
Háromszögletű, négyszögletű, illetve hasáb formájú kövek csapok, illetve tengelyek finomításra alkalmasak, főleg órás-esztergagép szorító patronjában. Művelet közben itt is olajfilmmel kell ellátni a kő felületét. Segítségével könnyedén kialakítható egy trombitacsap, de nagy pontosságú illesztési műveletre is kiválóan alkalmas.
Tenyeremben látható egy mára ritkaságnak számító, úgynevezett Mississippi kő. Ez négyszög profilú, rugalmas, majd hogy radírszerű tapintással bír. Ezt a típusú eszközt polírozáshoz, illetve különböző profilok precíz kialakításához használják. Ennek a kőtípusnak egyik jellemzője, hogy akár ásványüveget is lehet vele alakítani, mindenféle adalékanyag nélkül, bámulatos pontossággal.
Felfedezhető a képen egy üledékes kőzetből származó úgynevezett zsírkő (talk, más néven szteatit) amely szinte krétához hasonló tapintású, és felületek fényesítésére kiválóan alkalmas. Magam is sokat használom, amikor tükörszerű polírozáshoz készítek elő egy felületet. Más szakma is előszeretettel alkalmazza a gyakorlatban, optikusok, ékszerészek és természetesen a pedikűrösök.
Fémtégelyek egyike halvány rózsaszín árnyalatú, Tripoli-földnek nevezett csiszolóanyagot rejt. Ezt a Földközi-Tenger paleolitikus rétegeiből bányászták az 1930-as évek elejéig, miután felváltotta a csiszolópor szintetikus megfelelője. Érdekessége, hogy a háromszögletű tégely eredetileg gramofonhoz való hangszedő tűknek volt a doboza, természetesen az 1930-as évek közepén. Teljes készlet, kivéve a fa dobozos Arkansas követ, Kalla Miklós Lipótvárosi órásmester hagyatékából került tulajdonomba.
Bár Miklós már nincs az élők sorában, de csiszoló kövei, illetve finírozó-készlete a mai napig dolgozik, immáron saját órásműhelyemben. Finomcsiszolás művelete egyidős a kerekes órákkal, használata pedig nem technológia, hanem már már művészet.
Örömömre szolgált, hogy ezt az örökségből hátramaradt csiszolókészlet használatát bemutathattam mindenkinek.
Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu