Egy Elgin negatív felhúzószerkezetű zsebóra tokozása
Egy Elgin negatív felhúzószerkezetű zsebóra tokozása
A művelet tárgya egy 1920-as években az Egyesült Államokban készült klasszikus zsebóra.Tipikus példája a tömeggyártás és a minőség összefonódásának.Minőségi masszív darab. Nemesfém tokját a történelem vihara nem kímélte.
A világválság idején sok zsebóra tokja végezte a zálogházakban,az ellenértékéből családok vészelték át a viharos időket.Új tokja egy 316L acélból készült óratok,mely menetes panorámahátlapján keresztül megcsodálható a szerkezet.
Az óraszerkezet szépen dekorált külleme arról árulkodik,hogy valaha az amerikai középosztály lehetett a célközönség,ahova az órát szánták.
Az Elgin óramárka hazájában nagy népszerűségnek örvendett,széles társadalmi réteget szólított meg,hisz a kis koktélóráktól a zsebórákig minden szegmensben jeleskedett.A korabeli 1930-as plakát az amerikai elnökök órájaként hirdeti termékeit,mely jó reklám a hazafias gondolkodású amerikai vásárlóközönség számára.
Az óra felhúzószerkezete a Zenith által kifejlesztett megoldáson alapszik,mely lényege,hogy a felhúzószerkezet alaphelyzetben mutatóigazításon marad és a zsebóra nyakába épített torpedónak nevezett elmés szerkezet segítségével pozicionálható a két véghelyzet.A megoldás hiányossága hamar megmutatkozott,így széleskörűben sosem terjedt el.Itt viszont még fokozva van azzal is,hogy a mutatóállító szerkezet a zsebóra nyakában maradt,amit nemesfémnek adtak el az elmúlt évtizedekben,tehát ennek pótlása is feladatom egyik része.
A mutatóállító-szerkezet közelről.Itt látható,hogy a rugó folyamatosan mutatóigazításon tartja a szerkezetet.
A szerkezeten is feltüntetek a gyártó országot,amely ebben az esetben USA.
A tok mérete nem megfelelő,bár az átfedés csak fél milliméter,de utánamunkálás elkerülhetetlen.
Az oldalfalból kimunkálok 0,5 millimétert.A szerkezet már belefér,de a mutatótengely furata nem egyezik a tokon gyárilag kimunkált furattal,így a belső felületből is kiesztergálok 1 millimétert,ezáltal a szerkezet beljebb kerül,és a tengely furata oda esik,ahova kell.
A kimunkált tokba ültetett szerkezet,már méretpontosan a helyén.
A negatív felhúzószerkezet magában ne használható,egy toldalék készítése az egyetlen járható megoldás.Elkészítéséhez rozsdamentes csavar szárat használom,hisz a toldalék az órán kívülre esik,így a korrózióállóság elengedhetetlen.
A toldalékba furatot készítek.Az anyag kemény,megmunkálása nehéz.
Furatkészítés után.
A régi tokcső helyére szoros illesztéssel bepréseltem a méretre munkált toldalékot.
A tengely inkább csak toldalék,mert a felhúzószerkezet négyszögébe lazán illeszkedik.Elkészítéséhez motorkerékpár küllőjét használom alapanyagként.
A négyszög átlójának megfelelő méretre esztergálom a csap végét.
Elkészítem a négyszöget.
Az alkatrészt megfordítva elkészítem a menetet,ahová a felhúzókoronát rögzítem majd.
A felhúzótengely toldaléka menettel,beépíthető állapotban.
A negatív mutatószerkezet sajátossága,hogy alaphelyzetben mutatóállításon van.Ha nincs ellen rugó beépítve a szerkezetben,akkor az óra folyamatosan mutatóállításon marad,és ez okozhatja azt a problémát,hogy karon hordva a koronához érve elállítódhat a pontos idő.A tokba épített ellen rugó gondoskodik arról,hogy a felhúzókorona betolva úgy is maradjon.
A tokba épített rugó vége villaszerűen van kialakítva,így beépítve folyamatosan visszahúzza a tengelyt.
A mutatószerkezet elemei beépítés előtt.
A beépített toldalék.A négyzet végébe beleillik az óraszerkezeten lévő négyszög.
Zománcozott számlap hátulról.
A számlap hibátlan.
Az óra elkészült és mindennapi használatra alkalmas. A másodpercmutatót elvitte a cica,de nem gond,pótlására átadás előtt kerül majd sor.
A kismutató pótlása után kapott egy minőségi bőrszíjat, így az óra akár mindennapi használatra alkalmas. A negatív felhúzószerkezettel szerelt óramű ezzel a megoldással beépíthető karóra tokba, hisz az ellen rugó folyamatosan alaphelyzetben tartja a felhúzótengelyt. Örömömre szolgált, hogy az Elgin zsebóraszerkezet tokozását bemutathattam mindenkinek.
Magam a modern, műkedvelő órásmesterség irányvonalát képviselve mindent elkövetek annak érdekében, hogy munkáim közben szerzett szakmai ismereteimet megoszthassam mindenkivel. Szándékom abban nyilvánul meg, hogy akár egy “Osztrák-Magyar Monarchia” területén készült ezüst zsebóra komplett restaurálását bárki megtekinthesse saját otthonában, vagy egy internetkávézó teraszán, bármilyen okos eszköz segítségével. Javítási naplóim képanyagai rendhagyó módon szakmai és művészettörténeti színezettel kiegészítve megpróbálnak szakítani a szürke és száraz műszaki tartalmak világával. Professzionálisan felszerelt órásműhelyem fejlett fotó-technikai berendezésekkel rendelkezik, amely szokatlan párosítás, és szinte egyedülálló a szakmában, amely számos órajavítás területén elvégzett technikai műveletet digitálisan publikál. Műhelyemet folyamatosan fejlesztem és minden érdekes témát, amely órajavítással kapcsolatos, közösségi oldalamon osztom meg először.
Remélem, az elkövetkezendő időben számos szakmai publikációval tudok szolgálni és közösségi oldalamat Magyarország egyik legnagyobb órajavítással foglalkozó, független szellemi adatbázisává sikerül fejlesztenem.