Egy mezővárosi órás ékszerész ébresztő órájának története
Meglehetősen szomorú tekintetű ébresztőóra került befogadására egy Nógrád-Vármegyei vasutas család hagyatékként. Az 1940-es évek közepén gyártott vekkerórát Király Lajos, pásztói órás és ékszerész forgalmazta, amely úgynevezett “Private Label” termékként került boltjának kirakatába.

Ez annyit jelentett a gyakorlatban, hogy minden elemét a német “Kienzle Uhren GmbH” gyártotta, pusztán a kartonpapír számlap készült az órásmester cégének nevére, a salgótarjáni nyomda jóvoltából. A korabeli üzleti marketing egyik legjobb példáját a szükség hívta életre. Pásztó a mezővárosok egyik ékköveként hatalmas szőlő birtokkal rendelkezett, amely biztos megélhetést kínált a település aprajának-nagyjának. Sajnos a század elején futótűzként terjedő filoxéra fertőzés elpusztította a szőlészetet, vele együtt a borászat majd kilencven százalékát, földönfutóvá téve a város lakóit.

Nem maradt más, mint a kapát kalauz-egyenruhára, a metszőollót pedig ébresztő órára cserélve nekivágni a vidéknek, új munkalehetőséget keresve, példának okáért a Magyar Királyi Államvasutaknál. Az így átalakult település, mai modern szóval illetett “Sleeping City” már csak alvó helyként szolgált a pásztóiak számára, melyben hatalmas szerepet játszottak a korai ébredések, ehhez viszont nélkülözhetetlen volt egy megbízható vekkeróra.

A képen látható óraszerkezet viszonylag egyszerű kialakítása okán nagy tételben került forgalomba, ennek ellenére majd száz éve működik. Mai napig frászt hozva rám esetenként meg-megszólalva jelzi, hogy ideje elindulni a vasútállomásra, akár vasárnap reggel is. Számos könyvvel, vasúti jeggyel illetve korabeli, állásajánlatokat kínáló újsággal egyetemben került kategorizálásra, amelyek ezt a viszontagságokkal teli időszakot mutatják be az utókornak, jelen esetben minden kedves olvasómnak.
Örömömre szolgált, hogy eme maga nemében ritka ébresztőórát bemutathattam mindenkinek.
Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu