Egy órás esztergagép időszaki karbantartása
Egy órás esztergagép időszaki karbantartása
Órásműhelyem igáslovaként használt Boley & Leinen esztergagépem egész nap rendelkezésemre áll, sokat használom. Viszont amikor eljön az idő, ugyan úgy mint egy autónál, érdemes elvégezni időszaki karbantartását. Akkor szedjük szét és lásunk neki.
A kétoldalt elhelyezett kúpos siklócsapágyak felelősek a kotyogásmentes futásért, ezért fél évenként szétszedem őket. Természetesen időközben is folyamatos kenést biztosítok részükre, de ez nem pótolja az alapos karbantartást.
Egy méretpontos hasított csavaranya rögzíti a főorsót, amely némi befeszítés hatására könnyedén mozgattató.
Mindkét oldalon található egy-egy porvédő sapka, amely megvédi a kényes főorsót a szennyeződésektől.
Ezek a porvédő sapkák is hasított kivitelben készültek, amelyek szintén méretpontosak. Némi aláfeszítés hatására levehetőek a helyükről.
Az ékszíjtárcsa középső hornyába helyeztek el egy imbusz-csavart, ez rögzíti a hajtásláncot, kioldásával szétszedhető a főorsó. Maga a tengely első osztályú acél, rendkívül méretpontos kivitel.
Maga a főorsó két kúpos csapágyban fut, melynek szorossága a menet segítségével állítható. Ezáltal kopás esetén korrigálható a kotyogás, így mindig precíz munkát végezhetek vele.
A főorsó belseje csapágyfém, akár egy motorblokkokban. Látható, hogy mindig friss olajjal van ellátva, de ez nem helyettesíti az időszaki karbantartást.
Benzines tisztítás után hagyom megszáradni az alkatrészeket, majd figyelve a tisztaságra némi olaj felvitele közben elkezdem a főorsó összeépítését.
Minden tiszta és csili-vili, szerencsére kopás nem látható rajta, pedig majd 40 éves konstrukció. Anyagszerkezete kiváló, békebeli német minőség.
Mivel szárazon sosem rakunk össze hajtásláncot, vagy motort, alapos kenés alkalmazása közben végzem el a végszerelést. Ebben az esetben hígabb műszerolajat használok, majd később áttérek a félszintetikus hajtóműolajra.
A kúpos szorítóelem így néz ki, alaposan átolajozva, összeépítés előtt. Korához képest nagyon jó állapotban van, pedig sokat taposták annak idején, ráadásul én is szinte minden héten használom.
Maga a hasított rögzítőcsavar nagyon szorosan jár, egész addig, amíg be nem feszítek egy csavarhúzót a résbe. Ezzel a módszerrel könnyedén beállítható az optimális futás, majd kihúzva minden egyéb rögzítés nélkül a helyén marad.
Az optimális futást és holtjátékot a főorsó mozgatásával tudom beállítani. Amikor elértem a megfelelő beállítást, mindent visszaszerelek a helyére. Felpattintom mindkét végére a zárósapkát és innentől már csak félszintetikus hajtóműolajat használok a kenéshez, az olajzó nyílásokon keresztül.
Az esztergagép karbantartása elkészült, már csak a fedélzeti sztereó-mikroszkóp beállítása maradt hátra. Időként az optikát is szétszedem, mert hajlamos a penészesedésre, nem beszélve arról, hogy a felvágódó forgácsok összekenik az „aszférikus” lencsék érzékeny felületét.
Ezeket levegő-aeroszol, vagy porpumpa használatával tisztítom ki, a lencsék felületét pedig „LensPen” segítségével zsírtalanítom.Ugyan ezeket az eszközöket használom a fényképezőgép optika karbantartásánál is.
A telepített sztereó mikroszkópnak tartozéka a beépített világítás, amely fokozatmentesen szabályozható fényerőt biztosít forgácsolás közben.
A mikroszkóp váz közepén van egy szorítógyűrű, amely tetszés szerint állítható. Mivel maga a mikroszkóp-fejegység a gépre van rögzítve és folyamatos rezgésnek van kitéve, így fennáll a veszélye, hogy a rögzítési pont kilazul. Ebben az esetben a szorítógyűrű meggátolja azt, hogy vétlen kioldás esetén az optika a főorsóra zuhanjon, összetörve a lencséket. Egyetlen imbusz-csavar rögzíti a helyén.
Összeépítés után így néz ki a frissen karbantartott Boley & Leinen órás-esztergagép, felszerelt sztereó mikroszkóp fejegységgel.
A sztereó mikroszkóp optimális munkatávolsága 100 milliméter, amely alkalmas arra, hogy elég távol legyen a munkadarabtól. Az optika nagyítása 20 és 30 szoros értékek között állítható, magam a 20 szoros nagyítást használom a gyakorlatban.
A beállított 100 milliméterhez rögzítem a szorítógyűrűt, amely megakadályozza, hogy vétlen kioldás esetén az optika rázuhanjon a munkadarabra.
Az időszaki karbantartáson átesett Boley & Leinen órás esztergagép így néz ki a gyakorlatban, teljes harci díszbe öltöztette.
A következő karbantartást fél év múlva végzem el újból, addig csak után olajazással javítom a gép futását.
Természetesen a két szupport és késtartó karbantartását is elvégeztem, így egy jó darabig csak használni kell a gépet.
A sztereo-mikroszkóp állványzata kompatibilis Nikon D 5300-as tükörreflexes fényképezőgépemmel, így egyetlen mozdulattal átcserélhető a két rendszer.
Az órás esztergagép általános karbantartása elkészült, amely remélhetőleg hosszú és kopásmentes működéssel köszöni meg a beavatkozást. Örömömre szolgált, hogy a műveletet megoszthattam mindenkivel. Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu