Eladósorba került negyedütős arany zsebóra bemutatása
Hiteltörlesztés kiegyenlítésére nem is lehetne alkalmasabb használati értéket kitalálni, mint egy nagy értékű aranyórát. Sajnos a koronavírus terjedésének okán máris előkerültek a féltett családi örökségek, ereklyék, köztük olyanok is, amelyek még az ennél jóval durvább, 1946-os pénzromlást is megélték.
1946. július 10-én világrekordot döntött a magyar infláció, ugyanis ezen a napon 348,46%-os pénzromlás következett be, vagyis az árak 11 óra alatt a duplájukra nőttek. A 2008-as zimbabwei válságig hazánk tartotta ezt a szomorú csúcsot, ezzel együtt az 1945–46 során zajló magyarországi hiperinfláció iskolapéldája lett a gazdasági összeomlásnak.
Budapest utcáit elárasztották az értéktelen papírpénz kazlak, szinte mindenki túlélésre rendezkedett be. A hétköznapok embere tojásért tejet, brikettért kenyeret cserélt, mások viszont aranytartalékaiból gazdálkodva élték túl a válságot. Sajnos manapság a WC papír illetve az élesztő mellet a szájmaszk jelenti a pánikhalmozás eszköztárát, amelyre az arany felvásárlása tette fel a koronát. Talán ilyenkor érti meg az ember, miért is van ennyi prémiumkategóriás zsebóra-szerkezet parlagon, nemesfémtok nélkül. Ennek oka abban keresendő, hogy ősapáink sosem hittek a pénz értékállóságában, így aranyra váltottak minden értéket.
A mértéktelen pánikhalmozás meghozta gyümölcsét, hisz nem sokkal rá a frissen megkötött szerződések ellenértéke másnapra már csak a felét érte, ezért sok minden kizárólag ezüsttel vagy arannyal volt elérhető. Van olyan városi legenda, amely arról szól, hogy egy arany zsebóra tokját beolvasztották és vékony lemezzé hengerelve, feltekerve vitték magukkal vásárláshoz.
Akár a hentes is elfogadva, ollóval levágott magának egy darabot és a tranzakció már fizetve is lett. Már csak abban bízok, hogy frissen debütált érintésmentes gazdaságunk nem erre halad és a PayPasszal fűszerezett „PIN kód” nélküli életünk csak átmenet egy jobb világ irányába.
Az 1890-es években gyártott arany zsebóra egy ilyen erdőmotívumokkal stilizált zsebóratartó állványon töltötte virágkorát, hisz eredeti tulajdonosa egy földbirtokos volt, kiterjedt erdőgazdasági területekkel. Maga a konzol bronzból készült, sajnos értéke elhanyagolható, viszont mindenképpen érdekes, egyedi darab.
Eladásának egyik oka a zsebóratok nettó aranytömege, amely ebben az esetben 85 gramm, ami 14 karátban értendő. A főleg befektetésnek szánt időmérőt tulajdonosa egy tartozás fejében fogadta be, amely most eladósorba került. Műszaki állapotfelmérés okán műhelyembe került arany zsebóra ritka vendég, ráadásul negyedütős szerkezetének semmihez sem hasonlítható hangja páratlan akusztikus élményt nyújt, amelyet kár lenne kihagyni.
A negyedütős kivitelű zsebóra fedele gombnyomásra nyílik, számlapja hibátlan. Breguet mutatóit senki sem nyomorgatta, megmaradtak az örökkévalóságnak. Egykörös stopperszerkezete oszlopkerekes kivitelű, azaz „indít-állít-nulláz” funkciójával a mindennapokban is használható. Ezen felül szerkezete negyedütős kivitelű, amely gombnyomásra elüti a pontos időt hallgatóságának.
Felnyitott fedele hártyavékonyságú „savonette” üveget rejt, amely méretpontosan védi a mutatókat, illetve a számlapot. Emelőkaros mutatóigazítása is elegánsan elfér az üvegráma kimunkálásában. A zsebóra-nyak alatti nyomógomb a stopperszerkezetet, az oldalán látható tolókar pedig az ütőszerkezetet működteti.
Az aranytok oldalán elhelyezett tolókar segítségével bármikor elindítható az ütőszerkezet, amely két hangadó segítségével üti el a pontos időt.
Felnyitva a hátlapot felbukkan maga a szerkezet, illetve annak látható része. A márka nélküli, úgynevezett „private label” alapkaliberű óramű szokásos 18 000 A/H féllengésszámmal működik, tetején látható az oszlopkerekes stoppermechanizmus. A hangadó kalapács mellet megtekinthető még az ütésszabályzó centrifugál fék míves kidolgozása is.
Mivel maga a a zsebóra nagyon nehéz, felfüggesztéséről is gondoskodni kellett. Teljes tömege több mint 100 gramm, így a zsebóra kengyel nem csak egy közönséges „bügli”, hanem egy gondosan illesztett kengyel, amely bírja a strapát, kotyogás nélkül.
Az oszlopkerekek fogai épek, törés nem látható rajtuk, csak némi vakrozsda éktelenkedik rajta. Ezen alkatrész a stopperszerkezet gyenge pontja, hisz beszáradás okozta erőltetés hatására könnyedén eltörik.
Szinte minden kerék kőcsapágyban fut, mechanizmusa könnyen indul, finom nyomásra megáll, majd szintén benyomva nullpozícióba áll.
Az ütés sebességét szabályzó centrifugál fék a faliórák szélkerekeihez hasonlóan egyenletes futást biztosít az ütőszerkezetnek. Ezen felül működése látványelemnek sem utolsó.
Sajnos a koronavírus okán tulajdonosa kénytelen megválni tőle, amely talán átsegíti őt a válságidőszakon. A zsebóra reális áron került eladásra, és csak remélhető, hogy nem törtaranyként végzi. Az utolsó szó jogán elüti nekünk a pontos időt, majd némán gazdást cserélt.
Örömömre szolgált, hogy a tulajdonosváltásban megözvegyült negyedütős zsebórát bemutathattam mindenkinek. Isten áldja a hazai órásokat és ékszerészeket, remélem mindenki megtalálja számítását eme viszontagságos világban. 🙁
Maradok tisztelettel: Kőnig levente www.watchmaker.hu