Elveszettnek hitt Altdeutsch falióra teljes restaurálása

Elveszettnek hitt Altdeutsch falióra teljes restaurálása

Ingaóra a padlásról

A javítás tárgya egy 1890-évek végén gyártott ingaóra mely méltatlan körülmények között vészelte át az elmúlt évszázadot. A második világháború viharaitól egy padlásra rejtett óra mára teljesen tönkrement, restaurálása nehéz feladat. Egy lakás renoválása közben előkerült időmérő tulajdonosa könnyes szemekkel örült meg örökségének, amiről már azt hitte elveszett. A padlás addig ismeretlen helységéből befalazva került elő, majd 60 év után. Amíg az óra szerkezete műhelyembe restauráláson esik át, az óraszekrény Szabó Ferenc bútorrestaurátor asztalosműhelyében születik újjá.

Értékmentés

A háborúk és forradalmak a városlakókat éppúgy sújtották, mint a katonákat. A polgári lakosság vagyonuk mentését saját lehetőségeihez szabva hajtotta végre. Volt aki külföldi rokonokhoz mentette értékeit, de olyan is előfordult, hogy saját pincéjükben, vagy padlásokon próbálták elrejteni féltett kincseiket a Vörös Hadsereg katonái elöl. A szovjetek szemében úri huncutságnak számító ingaóra biztos pusztulásra volt ítélve, ha megtalálták. A kettős padlásfal jó megoldásnak számított, de sok esetben ha a tulajdonost elhurcolták a rejtekhely akár 50-60 évig is háborítatlant maradt. Számtalanszor egy renoválás, vagy lakásfelújítás fedte fel az értékeket, amihez szinte mindig néhány kézzel írott levél is társult. Egy ilyen időkapszula megtalálása súlyos lelki sebeket tép fel, idős családtagok szeméből sokszor kicsordul a fájdalom. Ebben az esetben is ez történt!

Végletekig elszennyeződött óraszerkezet

A 1800-as évek végén készült, hajdanán polgári lakások díszét képező ingaórát nem kímélte az idő. Padláson porosodva, fél évszázados koszréteggel fedve, hiányosan került műhelyembe. Az óra javíthatóságát nagyban meghatározza a nedvesség. Ebben az esetben száraz, levegős helyen mumifikálódott, így csak kevés rozsda képződött rajta ezért megéri restaurálni.

Törött rugó

Por, lepedék és rozsdaréteg mindenhol, a járórugó törött. A szétszedése sem egyszerű, mert az alkatrészek szinte összerohadtak, erőltetni nem szabad, mert csak további kárt okozok benne. Egynapos petróleumba történő áztatás feloldja a beszáradt olajzást és meglazítja a rozsdát.

Graham-járat

Sajnos a horgony emelőkarmai a végletekig elkoptak, utánacsiszolása minden bizonnyal elengedhetetlen, az ütőszerkezet is hiányos, sok munka lesz még vele.

Hiányos ütőszerkezet

A kilátástalannak látszó felújítás nagy feladat, de kivitelezése nem lehetetlen. Ilyen típusú órákhoz szerencsére rengeteg alkatrész áll az órás rendelkezésére, de az új alkatrész elkészítése is járható út, ha van hozzá megfelelő műhelyfelszerelés.

Történelem pora

Falióra-szerkezetet ilyen állapotban már csak alkatrésznek szokás felhasználni, de mivel itt érzelmi kötődés fűződik az óra történetéhez, restaurálása szép feladat elé állítja az órást.

Tisztítás előkészületei

Egynapos petróleumban történő áztatás után az óraszerkezet már szétbontható, kezdődhet a javítás.

Ultrahangos mosó

Elma SH 10 ultrahangos mosógép. 32000 hertz frekvenciával működik és fűthető. Negyed óra alatt, 70 fokra felfűtve áztatás nélkül lemos minden szennyeződést, ami az óra működését gátolná. Praktikus kiegészítője az órásműhelynek.

Kopott emelőkarmok

A Graham-járat Kessels emelőkarmai a hosszú használat során erősen bekoptak, ezért órás-marógép segítségével felköszörülöm.

Emelőkarom javítása

A gépsatu pofái közé fogott emelőkarmot az emelősík megtartásával simára köszörülöm.

Köszörülés után

A simára köszörült emelőkarom felülete még durva, további megmunkálást igényel. Ezért a köszörűkövet finomabb korongra cserélem.

Polírkő

A finomabb polírkővel a felületet fényesre munkálom.

Javítás után

Kész emelőkarom, immár bekopás nélkül. Mindkét végét megmunkáltam, így a legközelebbi javításkor csak meg kell fordítani. Beszerelés után az óra járása egyenletes lesz.

Javított óraszerkezet

Csapágybélelés, rugócsere és a horgony kopásainak javítása után az óraszerkezet frissen olajozva, már járóképesen. Az óra nyolcnapos járástartaléka egy elég erős rugót igényel, ennek pótlása antik alkatrészbázisok felkutatásával történt.

Ütőszerkezet hiánypótlása

Az emelést végző kar pótlása után után a mutatók pótlása van soron.

Mutatók

A pótlásra talált mutatók. Stílusban egyeznek a korral, méretben is megfelelőek, de furata nagyobb a kelleténél, ezért egy réz perselyt készítek a méret kompenzálására.

Mutató csövének készítése

A persely alapanyaga egy 4 milliméter átmérőjű sárgaréz forrasztópálca, ami hegesztéstechnikai boltban megvásárolható. A középfurat elkészítése után a külső átmérőt méretre igazítom és beütöm a helyére. Így már szorosan illeszkedik a helyére.

Számlap

Restaurálás után a számlap megújulva kerülhet vissza a szerkezetre. A külső és belső rézgyűrű levehető, így anélkül tisztítható az alkatrész, hogy a középrész sérülne, mert az a kor ízlése szerint viaszos papírból készült.

Már a tokban,beszabályozás közben

Műbútorasztalos műhelyéből visszaérkezett óratok teljesen megújult. Az óra összeszerelése utáni beszabályozása már a helyszínen történik. A szabályozóműszer praktikus kiegészítője az ingaszabályozó optikai adapter. Az inga mozgását egy infravörös jel detektálja, ami egy flexibilis kar végén helyezkedik el. A műszerhez csatlakoztatta pár perc alatt beszabályozható a falióra.

Beszabályozva

Egy hetes szabályozást helyettesít a műszer, hisz a gyakorló órás a pontos időt figyelve naponta egyszer állít az ingán. Mire pontos lesz, beletelik egy hét. Ez a modern műszer 10 perc alatt végez vele. A tradicionális órajavítás itt párosul a számítástechnikával. Az óra elkészült és fél évszázadnyi hibernálás után elkezdheti új életét. Örömömre szolgált, hogy a felújítás részleteit megoszthattam mindenkivel.

Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük