A javítás tárgya egy 1920-as években gyártott Francia asztali óra. Szerkezete feles ütős kivitelű, 8 napos járástartalékkal, melyben az ütőszerkezet -Francia szokás szerint – csengőre üt. Hangja autentikus, a korabeli kastélyok hangulatát idézi. Az óra tokja feketére festett fa, mely rézveretekkel van díszítve. Az óra azért került műhelyembe, mert tetemes késést produkál, mégpedig naponta egy-másfél órát.
Francia kastélyok kedvelt kiegészítőjeként már a korai uralkodók is műszaki státusszimbólumként tekintettek a kandallóórákra. XIV.Lajos korában érte el tetőfokát ez a tendencia, hisz a korszak meghatározó órásmesterei szinte kivétel nélkül az uralkodóháznak dolgoztak. Az uralkodóosztályt követő polgári stílus elterjedésével, főleg az élettér csökkenése miatt a kandallókról ez az óratípus kisebb méretben átkerült a komódra, később az asztalra. Ezen átalakulás eredményét láthatjuk viszont ezen a javításra szoruló órán. Az óra tokját igényesen cizellált bronz öntvények díszítik, mely a cinóberszínű alapfestésen jól dominál.
A rézveretek csak az órát frontlapját díszítik, a tok többi része biedermeier időket idéző feketére festett fa. A fa erezete nem látható, így az alapanyag nem határozható meg, de Francia szokás szerint vélhetőleg körtefából készült.
A tokjából kiszerelt szerkezet. A tűzzománc számlapon több repedés is látható, amely javításra szorul.
A mutatók aranyozott sárgarézből készültek, XIV.Lajos stílusban.
A számlapot egy réz keretre rögzítették, amit három láb kúpos szeggel rögzít a szerkezethez.
Az ütőszerkezet sajátossága, hogy csengőre üt. Hagyományosan hangrúd, illetve spirálgong képez hangot az angolszász és porosz kultúrkörbe tartozó ütőszerkezetekben, de a francia és flamand órák szinte mindegyike csengőütésre van kialakítva.
A csengő kialakítása pofonegyszerű, de a szokásostól eltérően nem sajtolással hanem öntéssel van előállítva, ezért a hangja autentikusabb.
A kerékrendszer egyszerűsített Clement-gátszerkezetűre van kialakítva, amely rövid ingás kivitelű igaszabályozó működtet.
Az óra a megboldogult francia óraipar terméke és még Párizsban készült. Az óraipar szerteágazó iparágai Párizs külvárosában működtek, de dominanciáját elvesztette és a második világháború után teljesen megszűnt.
Az óraszerkezet egy alapos tisztításon esik át.
Az óra rugóházai, leszedett fedéllel. Bennük megszáradt az olaj és mivel az órát sokáig nem használták a tetemes késés miatt, a kátrányszerűen beszáradt olaj már nem végzi el a funkcióját.
A makacs, beszáradt olajat lúgos áztatófolyadékba teszem, ahol kiázik. Az erős, 60 fokra melegített folyadék minden szennyeződést eltávolít a rugóházból.
A kerékrendszer alkatrészeit ultrahangos mosóba teszem, ahol a 60 fokos folyadék 42000 Hertzes rezgés mellett makulátlanul megtisztít minden alkatrészt.
A professzionális ultrahangos mosógép 30 perc alatt még a rézrozsda foltjait is eltávolítja.
A hiba forrása a közkerék szorosan illesztet tengelykapcsolójában keresendő. Mivel a mechanikus órák fogaskerekei kényszerkapcsolatban állnak egymással, lehetetlen lenne a mutatók szabad állítása, ha a kerékrendszer egyik fogaskerékpárja közé ne iktatnának be egy kuplunghoz hasonló tengelykapcsolatot. Ez a kapcsolat teszi lehetővé, hogy mutatóállításnál ne tegyünk kárt a kerékrendszer fogaiba. De ha ez a kapcsolat nem eléggé szoros, akkor a mutatók úgymond lemaradhatnak a valós időhöz képest.
A hiba javítása abból áll, hogy a tégelycsonk végét meglapítom, így az illesztés szorosabb lesz, ezáltal az erőátvitel csak a mutatóigazításnál engedi megcsúszni a rendszert. Mivel már a tengelyt sokan lapították előttem is, így biztos, hogy máskor is produkált ilyen hibát.
Az óra ingája roppant egyszerű, végén egy állítható menetes anyával.
Az inga végén található csavar állításával szabályozható az óra pontossága. Felfele állítva siettetni, lefele csavarva késleltetni lehet vele az órát.
Az óra Clement-horgonya egy darabból készült és nagyon egyszerű kivitelű.
A javítások bejegyzései 1959 datálódnak, de 1953-ban is javította órás. Régmúlt,szép idők.
Az óra összeszerelése, olajozása és tokba helyezése után annak műszeres beszabályozása következik. A Horometer mérőműszer kifejezetten ingaórák szabályozására szánt kiegészítőjét, az infra-portot használom. Az adapter stabilan az óra tokjára, vagy az asztalra szerelhető, ezután csatlakoztatom a műszerhez és elindulhat a mérés. Az infravörös fénynyaláb érzékeli, ha az inga előtte leng, mert a lengés megszakítja a szenzort, mely impulzust küld a műszernek, amely kiszámítja az adott lengésszámhoz tartozó pontosságot.
A műszer és az adapter egy neszesszerben elfér és mivel a készülék akkumulátorról is működik, ezért a mérés és a szabályozás bárhol, akár átadás előtt, már az óra kiszemelt helyén, akár háznál is elvégezhető.
A műszer segítségével képet kaphatok az óra járásgeometriájáról. A műszeren látszik az elméleti lengésszám, a mért lengésszám, az eltérés nap/másodpercben és az inga hossza. Ezen adatok ismeretében az óra pár perc alatt beszabályozható a tőle elvárt optimális pontosságra. Az óra ezzel elkészült és méltó kiegészítője egy polgári lakásnak.
Az óra elkészült! Igényesen cizellált óratokja a korabeli rézveretes-technikát örökíti meg. Igényes és autentikus kiegészítője egy polgári villának. Örömömre szolgált, hogy a Clement-gátszerkezetes asztali óra telkes felújítását megoszthattam mindenkivel.
Magam a modern, műkedvelő órásmesterség irányvonalát képviselve mindent elkövetek annak érdekében, hogy munkáim közben szerzett szakmai ismereteimet megoszthassam mindenkivel. Szándékom abban nyilvánul meg, hogy akár egy “Osztrák-Magyar Monarchia” területén készült ezüst zsebóra komplett restaurálását bárki megtekinthesse saját otthonában, vagy egy internetkávézó teraszán, bármilyen okos eszköz segítségével. Javítási naplóim képanyagai rendhagyó módon szakmai és művészettörténeti színezettel kiegészítve megpróbálnak szakítani a szürke és száraz műszaki tartalmak világával. Professzionálisan felszerelt órásműhelyem fejlett fotó-technikai berendezésekkel rendelkezik, amely szokatlan párosítás, és szinte egyedülálló a szakmában, amely számos órajavítás területén elvégzett technikai műveletet digitálisan publikál. Műhelyemet folyamatosan fejlesztem és minden érdekes témát, amely órajavítással kapcsolatos, közösségi oldalamon osztom meg először.
Remélem, az elkövetkezendő időben számos szakmai publikációval tudok szolgálni és közösségi oldalamat Magyarország egyik legnagyobb órajavítással foglalkozó, független szellemi adatbázisává sikerül fejlesztenem.