G.A Shmidt Lawrence zsebóra javítása
G.A Shmidt Lawrence zsebóra javítása
A G.A Shmidt Lawrence márkanév alatt futó zsebóra tulajdonképpen egy jó minőségű Omega szerkezetet rejt, mely 16 köves kivitelű, a kövek arany satonokba vannak foglalva, finom szabályzó felel a kronométer pontosságért. klasszikus precíziós, gyűjteményi darab, mely tipikusan amerikai piacra készült.
A zsebóra tokja monogrammal díszített és amerikai szokás szerint 20 év garanciát vállaltak az aranyozására.
Az óra tokja háromrészes, hátlapja amerikai szokás szerint menetes kivitelű. Az óra üvege hiányzik, pótlása nem okoz gondot.
Az óra tokja vastagon, korabeli Sel-Rex technológiával aranyozott, mely belső feliratán látható is, hogy 20 év garanciát vállaltak annak idején a felületre.
Az óra szerkezete magáért beszél. Precíz 5 ponton adjusztált bimetall-billegője szinte kronométer pontosságig szabályozható, a szabályzószerkezete is rendhagyó, excentercsigás tolókával akár másodpercenként szabályozható a pontosság. Minden fogaskerék külön híd alatt helyezkedik el, amelyeket genfi csíkozással díszítettek. Klasszikus és minőségi darab.
Az óra azért került műhelyembe, mert a szerkezet napi késése 11 perc és a szabályozókulcs nem állítható tovább. Vélhetőleg hajszálrugó lett cserélve a billegőn, melynek karakterisztikája eltér a gyáritól, ez okozhatja a nagyfokú járáseltérést.
Az óra azért került műhelyembe, mert a szerkezet napi késése 11 perc és a szabályozókulcs nem állítható tovább. Vélhetőleg hajszálrugó lett cserélve a billegőn, melynek karakterisztikája eltér a gyáritól, ez okozhatja a nagyfokú járáseltérést.
A két egymással szembelévő súlyzócsavar kihajtása után kezdődhet azok könnyítése.
A kihajtott csavart sikkatyúba fogom és megkezdem a könnyítést. Mindig csak egy keveset, mert ha túlkönnyítem annak nehezítése már körülményesebb. Mindkettőt azonos mértékben, hogy a súlycsökkenés szimmetrikus legyen
A művelet közben visszahajtom a csavarokat és műszerrel megvizsgálom a változást. A könnyítés hatására a járás megszelídült, de még további beavatkozást igényel.
Már majdnem jó, de még mindig tovább kell finomítani.
A könnyítés hatására a járás pontossága elérte a várt eredményt, pontossága majdnem tökéletes. Az óra pontossága a szabályozókulcs középállásába ezt a járásképet mutatja.
Bár az eredmény kielégítő, azért a billegőt leválasztom hídjáról, hogy a koszorú kiegyensúlyozását elvégezhessem.
A kiegyensúlyozáshoz leválasztom a hajszálrugót.
Billegőmérleg. Féldrágakőből készült pofák kinyithatóak és méretre állítva ráhelyezem a billegőkoszorút. A koszorú legnehezebb pontja a gravitáció miatt alulra kerül, így megtudhatjuk, hol van a tömegfelesleg ami az óra pontatlanságát okozza. Többletsúlyt eltávolítva pontos lesz az óra minden pozícióba.
A kiegyensúlyozás után a billegőt vezetőtárcsájának pereménél befogom az óráseszterga patronjába és óvatosan fényesítőreszelővel átpolírozom a csap végét. Ettől a beavatkozástól az esetleges egyenetlenségek eltűnnek, az ellaposodott tengelyvég visszakapja eredeti formáját. Hatására a lengésszög kismértékben megnő és a pozicionális hibákat is mérsékli, ami a különböző hordási helyzetekben mért pontosságra van hatással. Egy ilyen precíziós óraszerkezet megköveteli a szakszerű beavatkozást.
Patront cserélek az órás-esztergába és a másik oldalon is elvégzem a polírozást.
A műveletek elvégzése után ezt a járásképet mutatja a javított óra. Az óra pontossága tulajdonképpen nulla, járáseltérése alig van.
Az óratokot finoman átpolírozom. Rongykoronggal kezdem, ami eltávolítja a nagyobb karcokat.
Széles lehetőségeim nincsenek, mert az aranyozás vastagsága behatárolja azt. Nem szerencsés, ha nagyon elvékonyodik.
Befejezésként pamutkoronggal fényesre polírozom az óratok minden darabját.
A polír paszta maradványait ultrahangos mosó segítségével tüntetem el. Tíz perc alatt 60 fokon minden szennyeződést eltüntet a gép.
Az óraszerkezet tok nélkül. Negatív felhúzószerkezet érdekessége, hogy az óratokba rögzített torpedónak nevezett rugós tag határolja be a kihúzás és betolás közti pozíciót. A szerkezetbe csak egy négyszögidom van szerelve a tokba rögzített ellendarab ebbe csatlakozik. A technológiát a Zenith óramárka fejlesztette ki és használta széles körben, de szinte az összes Elgin, Waltham óramárkánál ilyen megoldással találkozunk.
Sorozatszám alapján a gyártás időpontja behatárolható.
A szerkezet sorozatszáma N’ 5323451
A dokumentum alapján a gyártás időpontja 1924-re tehető.
Az óratokot tapadókorongos eszköz segítségével csukom a helyére. Amerikai szokás szerint menetesre kiképzett tokozás a lünettán is visszaköszön. A lünett és a hátlap is szorosan záródik,kézzel lehetetlen visszatekerni, mindenképpen segédeszközt igényel, de nem is baj, így nem hatol bele a szennyeződés.
Az órára minőségi ásványüveget került.
Az zsebóra egy korban és stílusban azonos, vastagon aranyozott akasztót kapott.
Az óra elkészült, pontossága immáron kiegégítő, méltó a szerkezet pedigréjéhez. Örömömre szolgált, hogy a beavatkozás rszéleteit megoszthattam mindenkivel.
Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu