Magyar vonatkoztatású szecessziós zsebóra felújítása

Magyar vonatkoztatású szecessziós zsebóra felújítása

Magyar vonatkoztatású szecessziós zsebóra felújítása

 

Brauswetter János Szegeden zsebóra

A Brauswettwer János Szegeden zsebóra teljes felújításra került műhelyembe. Az 1920-as évek, szecessziós stílusában készült zsebórát nem kímélte az idő vasfoga, mára telhessen lelakták, felújítása esedékessé vált.

Brauswetter János Szegeden szórólap

Brauswetter János szegedi órásmester 1847-ben alapított vállalkozása talán a Magyar órástörténelem egyik legjobban elismert korszaka. Münchenben tanult szakember minden tudását felhasználva komoly eredményeket ért el újítások, szabadalmak terén és rendkívül jól élt a kor még kezdetleges marketinglehetőségeivel. Saját tervezésű órásszerszámokat készítve speciális restaurálásokat is végzett. Főleg ennek tehető be tevékenységének érdekessége, hogy beszállítóként a két ellentétes politikai trendet is megszólította, rendelt tőle zsebórát a Habsburg kisnemesség, de Kossuth Lajos is szívesen megfordult üzletében, aki elkötelezett híve volt a Magyar iparnak. A kor minőségi elvárásait híven tükrözi, hogy termékeire 10 év jótállást vállalt. A korabeli plakáton megtekinthető tevékenységének minden részlete.

Szecesszió jegyében

Az óra hátlapján a stílus közkedvelt alakja, Pallas Athéné stilizált reliefje tűnik fel. Az óratok szecessziós stílusban készült, mely az adott kor jellemző irányzata volt. A szecesszió kivonulást, elkülönülést jelent, utalva arra, hogy 1897-ben Bécsben negyvenkilenc művész kivonult a városi művészeti központból, hogy új művészetet teremtsen. A századforduló jellegzetes képző- és iparművészeti, valamint irodalmi irányzata, stílusként nehezen értelmezhető, historizmus- és eklektikaellenes mozgalom, ami minden országban másként nyilvánult meg. Sokáig a 19. század összekuszálódott végének vagy a 20. század tisztázatlan kezdetének tekintették. Önálló értékeire az 1970-es évektől figyeltek föl. Felmerült többek között az az értelmezési lehetőség, hogy a szecesszió az avantgárd legkorábbi fázisa. Az irányzatról kialakult negatív vélemények azonban máig nehezítik az értékelést, a helyzetet pedig tovább bonyolítja, hogy napjainkban a szecesszió a kereskedelmi festészet és a giccs forrásává vált.

Kossuth Lajos levele

Az 1848-as szabadságharc utáni történelmi Magyarország széles felvevőpiaca volt a minőségi termékeknek. A reformkor infrastrukturális fejlődése a közlekedés terén is meghozta eredményeit. A vasútépítés nagyban segítette összekötni a kereskedőt az ország bármely pontjával, a logisztika kialakulásával a felvevőpiac is kibővült. Brauswetter János szegedi órásmesterként a kor hazai iparának kultikus személyisége volt, aki sokat tett városáért. A szegedi templom toronyóráját is ő készítette,illetve szervizelte. Kossuth Lajosnak küldött aranyóra kapcsán íródott levél ma már kultikus ereklye a gyűjtők körében.

A szerkezet

Az óra szerkezete egy tipikus Brauswetter óramű, ami a Gruensen – Omega alkatrészek Magyarországi összeszereléséből eredetezhető. Szegedi órásmesterként nagy eredményt ért el, hisz a mai napig keresett a márka, sok gyűjtő megbecsült darabjaként egy korszakot hirdet. Bár abban az időben sok órás rendelt saját márkás terméket, de ezek főleg a számlapjukon hirdették a forgalmazót. Brauswetter János messze túlhaladta ezt a trendet, komplett márkával még Kossuth Lajos elismerését is kiérdemelte, amit halála előtt egy évvel,1893-ban íródott levelében ki is kinyilvánít. Az órásmester halálával egy korszak zárult le, utána már nagyon nagyon találkozunk ilyen saját márkás termékkel. Bár a márka tovább élt, hisz a szakma családon belül öröklődött, de az 1930-as évek világválsága végleg bezárásra ítélte a vállalkozást.

Kossuth Lajos kriptája

Kossuth Lajos halála után szintén egy korszak zárult le, a Magyar ipar lelkes támogatójaként nagyon sok , Brauswetter Jánoshoz hasonló vállalkozás virágzott és ért el komoly eredményeket .A magyar szabadságharc vezéralakja, március 20-án este 23 órakor hunyt el Torinóban. Holttestét, melyet március 30-án Budapestre hoztak, a Nemzeti Múzeum oszlopcsarnokában ravatalozták fel. 1894. április 1-jén félmillió ember kísérte utolsó útjára a Kerepesi temetőbe. Krúdy Gyula a -A holt Kossuth Pesten -című írásában említi, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia lakói két nevezetes temetést láttak: Kossuth Lajos és Ferenc József temetését. Kossuth temetésén azonban sokkal többen voltak, mint Ferenc Józsefén. Az volt a ritka ember, aki nem jött el. Százezrek és százezrek szállták meg az utcákat, mert hiszen előre kihirdették, mely útvonalon viszik Kossuthot a temetőbe.

A Múzeumból a fél város megkerülésével az Andrássy úton, Teréz körúton, Erzsébet körúton át a Kerepesi útra és onnan a temetőbe, ahol már felállították Kossuth fekete márványból való, de ideiglenesnek mondott kriptáját, a Deák-mauzóleum közelében. Kossuth Lajos temetése országos megmozdulás volt, bár Ferenc József megtiltotta a nemzeti gyászt. Jókai Mór nagy sikert ért el ezen a napon Kossuth koporsója felett mondott beszédével. Kissé morbid mementóként elképzelhető, hogy Kossuth Lajos állami temetését ellenző Habsburg-ház köztisztviselői és az ellenpólust képviselő Magyar diplomaták is Brauswetter János óráját viselték.

Porvédőfedél

A hátlapot felnyitva láthatóvá válik a porvédőfedél, amin az óra a világkiállításokon elért eredményeit hirdeti. A medálok egészen az 1896-os párizsi világkiállítástól eredeztettetőek.

Repedezett számlap

Az óra számlapja repedezett, barbár beavatkozások nyomait viseli magán. Sok esetben a számlap levétele közben, feszegetés eredményeként keletkeztek a sérülések. Nem mindig voltak tisztában a számlap levételének gyakorlatával és aláfeszítve sajnos tönkretették a rideg, tűzzománc számlapot.

Mutatók pótlása

Az óra mutatóit valaki egy mai modern zsebóráról pótolta, mind mérete, mind stílusa elüt az eredeti látványtól, cseréje mindenképpen esedékes.

Billegő és horgony nélkül

A billegő és a horgony eltávolítása után láthatóvá válik a sorozatszám.

A kerékrendszer

A kerékrendszer fogaskerekei szétszedés közben.

Csapágylemez

A zsebóra csapágylemeze. Az egyszerű, jelzettelen alkatrész a tömeggyártás jegyében készült, de a kézzel foglat kőcsapágyak még magukban hirdetik azt a átmenetet, ami az automatizálás utáni világunkban már szinte elképzelhetetlen. A folyamatot emberi beavatkozás szakította meg.

Foglat kőcsapágyak

A csapágylemezt megfordítva láthatóvá válik a még kézzel foglat csapágy fészke. Az 1940-es évek után már nem találkozunk ilyen megoldással, mert automatizálták ez a folyamatot is. Így kikerült az utolsó termeléslassító elem is a rendszerből, amit ma humán erőforrásként nevezve az emberi munkával azonosítunk.

A zsebóra alkatrészei

A zsebóra alkatrészei szétszedés után. Minden elem elfér a gép mosókosarába, így egy alapos tisztításon eshet át, mely eltünteti az elmúlt évtizedek összes szennyeződését.

Elma mosógép

Elma Star-Elite márkájú óramosó berendezés.Három különböző folyadékkal tisztít,mosókosár segítségével,mosás utáni szárítási lehetőséggel kiegészítve.Egy óraszerkezet tisztításával 30-40 perc alatt elkészül.

Összerakás közben

Az óra alkatrészeit kiszedem a mosókosárból és kiterítve az asztalra megkezdem a szerkezet összerakását.

Összerakás közbeni olajozás

A kitisztított szerkezetet összeépítés közben át olajzom. Négyféle, szintetikus kenőolajat használok a művelethez.

Kilincskerék olajzása

A szerkezet felhúzószerkezete az egyik legjobban igénybe vett alkatrésze az órának, hisz minden nap felhúzva az órát ez kopik a legintenzívebben. Ezen a képen jól átjön az olajzó használatának lényege. Az olajzótű végé kissé lapított kialakítású, így ha belemártom az olajba, a végén kialakul egy kis kenőanyagcsepp, mely átvihető az alkatrészre. Hozzáérintve az olaj átkerül az kilincskerékre. Egyszerű, de roppant praktikus megoldás.

Másik oldal kenése

A műveletet a másik oldalon is elvégzem.

Felhúzószerkezet

Az óra felhúzókereke a csapágylemez alatt van. Belső kialakítása lehetővé teszi, hogy a csapágylemez zsúfoltsága ne rontsa el a látványt és így az erőátvitel is egyenletesebb.

Jelzett csapágylemez

A rugóház csapágylemeze jelzett, kissé viharvert, de a „Brauswetter” embléma nagyon autentikus megjelenést biztosít számára.

Sorozatszámok

Az alaplemezen feltárulnak a sorozatszámok, amelyek a kerékrendszer eltávolítása után láthatóvá válnak. Adatbázisom nincs róla, de az óra mindenképpen az 1920-as évek után készülhetett.

Olajzás

Az olajzás műveletét minden tengelyvégen elvégzem. A felső csapágylemez elemeit még a számlap felhelyezése előtt át olajzom, mert utána már nem férek hozzá.

Billegőcsapágy kenése

A billegő zárt csapágyát szétszedem, mert csak így férek hozzá a fedőkövekhez. A bekövesedett kenőolaj-maradványok eltüntetése sem lehetséges más eszközökkel.

Repedezett számlap

A repedezett tűzzománc számlap optikai megjelenése áztatással kismértékben javítható.

Rézrozsda

A repedések között idővel megjelenik a rézrozsda, mert a zománc számlap alapja sárgaréz. A törésvonalak között zöldessárga vonal keletkezik, amit ammónium-hidroxid vizes keverékében áztatva némileg eltüntettető. A folyadékhoz adagolt titánium-dioxid a fehér felületeket még szikrázóbbá varázsolja.

Áztatás

A folyadék igen intenzív, szúrós szagú lötty, ezért lefedve tárolom. A beavatkozás csak rövid ideig alkalmazható, mert a sokáig áztatott számlap felületéről leoldhatja a feliratokat és egyéb indexeket.

Óratok felújítása

Az óratokot felpolírozom, mert kissé viharvert. A művelet idejére kitolom belőle a cellulózüveget, mert útban van.

Ragasztómaradványok

Az óratok üvegrámája körül beszáradt ragasztómaradvány éktelenkedik.Valaki a múltban a nem jól illeszkedő cellulózüveget ragasztással próbálta rögzíteni, de több került az üvegrámára, mint a peremre. A plakkszerűen rászáradt maradványokat csak csiszolókorong segítségével tudom normálisan eltüntetni.

Polírozás után

Az óra tokja polírozás után. A stilizált Pallas relief szinte megújult.

Mutatók cseréje

Az óra mutatói kissé elütnek a stílustól, ráadásul nem is korabeliek. A sajtolással előállított alkatrészek alumínium-ötvözetből készültek, mely arra utal, hogy modern óráról származnak. A méretük sem jó, ezért cseréjük elkerülhetetlen.

Korabeli mutatók

A pótlást már földi életüket befejezett órák mutatóival helyettesítem. A XIV. Lajos-sty mutatók könnyen párosíthatóak, pusztán a méretük tér el a valóstól, de az könnyen korrigálható.

Mutató dörzsárazás

Ahány mutató, annyi féle. Mivel méretre illesztésük nagy körültekintést igényel, ezért érdemes néhány alapeszközt beszerezni megmunkálásukhoz. A képen egy mutató rögzítő fogó látható, ami szorosan megtartja a mutatót, mégpedig a pereménél. A furat igazításához elég nagy idénybevételnek kell kitenni az alkatrészt, ha csak kézben tartanám a forgatónyomaték hatására a mutató könnyen eltörne a nyakánál. Így beszorítva viszont stabilan megmunkálható.

Rögzítés

A méretkülönbség nem nagy, pár tized milliméter, így lerögzítve dörzsár segítségével gyorsan elvégezhető a művelet.

Alapméretű mutató

A percmutató pótlására szánt darab középfurata szemmel láthatóan kisebb az eredeti méretnél, ezért nagyfokú után munkálásra van szükség.

Furatigazítás

A mutató sárgaréz ötvözet, aranyozva. Kemény, rideg anyag, könnyen eltörik, ezért rögzítése még fontosabb. Mivel a méretkülönbség tetemes előbb kifúrom egy alapméretre, ha ezzel végeztem méret azonosra dörzsárazom.

Kifúrás előtt

A kifúráshoz középre helyezem a mutatót, így 0,9 mm-es csigafúró segítségével kitágítom a furatot.

Dörzsárazás

A stabilan rögzített mutatót órás dörzsár segítségével méretre igazítom. Mivel előtte kifúrtam alapméretre, a kiigazítás mértéke igen csekély. A kúposra kialakított dörzsár segítségével a méretet szinte századmilliméter pontosra tudom munkálni. Az így méretezett mutató szoros illesztéssel rögzíthető a helyére és mivel mérete és stílusa megegyezik az eredetivel, szinte alig észrevehető a pótlás.

Kismutató aranyozása

A kismutató színvilága elüt a többitől, ezért aranyozással hozzáigazítom a kollekcióhoz.

Arany elektrolit

Színarany elektrolit. A savas kialakítású folyadék arany ionokat tartalmaz, mely galvanikus úton felvihető bármilyen felületre, amely elektromosan vezető. 2 amper és 5 volt segítségével a művelet hamar elvégezhető.

Stift galván adapter

Stift galván készlet. A galvanizálókészlet trafójával működő készlet úgy működik, mint egy filctoll, csak itt az egyenáram a filcbe áztatott elektrolitot galvanikus úton viszi fel a felületre. Praktikus eszköz, ha csak részjavítást akarunk végezni, de mutatók újraaranyozásához is tökéletes. Csak belemártjuk az elektrolitba, rátesszük a testkábelt és finoman rajzolva rendbe hozhatjuk a kopott, elmattult felületet.

Galvanizálás

A le testelt acél üllőre helyezett mutató elektromosan vezetővé vált, ezért az arany elektrolittal átitatott galvánstiftről a fémionok átkerülnek a mutató felületére, vékony aranyréteget alkotva rajta. A beavatkozás főleg optikai jellegű, de tartós megoldás.

Óraüveg

Az óra üvege cserére szorul, mert csak egy egyszerű cellulóz lap, utólagosan lett az órára eszkábálva. Korabeli hagyatékból származó ásványüveggel pótolom a hiányt.

Ásványüveg

Az 1930-as évekből származó óraüveg majd egyidős az órával, autentikus megjelenést biztosít számára.

Az üveg beragasztása

Az ásványüveg rögzítésére víztiszta cián-akrilát ragasztót használok. Vékony csavarhúzó pengéjét belemártom a ragasztóba és a végén kialakult cseppet átviszem az üvegráma peremére. A kapilláris hatás eredményeként a híg ragasztó befut a legkisebb résbe is, ahol lassan megszáradva stabilan rögzíti az üveget.

Pontosítás után

Az óra járása pontosítás után.Az szerkezet némi beavatkozás után már pontosan jár, akár mindennapi használatra is alkalmas.

Az elkészült óra

Az óra hátlapja is megújult.

Az óra elkészült

Az óra elkészült és mindennapi használatra alkalmas. Örömömre szolgált, hogy a „Brauswetter János Szegeden” zsebóra teljes felújítását megoszthattam mindenkivel.

Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük