Gyémántdiagnosztikai műszerek. A gyémánt magas hővezető képességére kalibrált teszterek könnyedén megkülönböztetik a valódi gyémántot a szintetikustól. A vizsgálandó kő végéhez érintve kijelzi annak valódiságát. Beépített ultraviola lámpa segíti a kő vizuális vizsgálatát, felfedve a zárványokat és egyéb repedéseket. A műszerek mellet a vizsgálathoz szükséges kiegészítők láthatók (ékszernagyító világítással, karátmérő és a hozzá való táblázat).
Segítségével megállapíthatjuk, hogy egy drágakő valódi gyémánt-e, vagy szintetikus úton előállított műtermék. Mivel a természetes gyémánt hővezető képessége magas, így kézenfekvő, hogy mérhető legyen. A műszer a természetes gyémánt hővezető képességének adott paraméterére van kalibrálva, amit infravörös sugár segítségével mér meg. Természetes gyémánt esetén a műszer csipog és zölden villog, műtermék esetén pirosasan jelez.
Az infravörös mérőcsúcsot a megtisztított drágakő felületéhez érintjük. A vizsgálat fél percet sem vesz igénybe, kiegészítőként a vizsgálócsúcs alatt egy ultra-viola lámpa található, így vizsgálat után ennek segítségével megvizsgálhatjuk a kő keresztmetszetét. A vizsgálófény feltárja a zárványokat, repedéseket és egyéb hibákat.
A teszter tartozéka a vizsgálólap, mely süllyesztéseibe belehelyezhetjük a vizsgálandó drágakövet.
Minden szintetikus úton előállított gyémánt hővezető képessége más és más, amit a gyémánt teszter jelez is, de sajnos a szintetikus úton előállított „Moissanite” drágakő-műtermék hővezető képessége azonos a természetes gyémántéval, amit a diamond-teszter -hibásan- gyémántnak értékel. Ezen azonosítási hiba elkerülésére érdemes még egy tesztert beszerezni, amely kimondottan a szintetikus „Moissanit”vizsgálatára alkalmas. Működése azonos a gyémánt teszterével.
A valódi gyémánt és a szintetikus úton előállított „Moissanite” közt szemmel látható különbség nem fedezhető fel, ezért érdemes a műszer beszerezni. A két drágakő közötti árkülönbség viszont tetemes, nagyot bukhatunk vele.
A két műszer együttes használatával biztonságosan vizsgálhatunk gyémántokat. Minden szintetikus úton előállított drágakövet kimutat, így nem érheti az órás-ékszerészt meglepetés. Mivel a szintetikus úton készült és a természetes gyémánt közti árkülönbség tetemes,akár több ezer € is lehet, beszerzésük nélkülözhetetlen, főleg annak, aki sokat foglalkozik drágakövekkel.
A karármérő gyűrűbe foglalt, illetve más ok miatt ékszermérlegen nem mérhető gyémánt súlyának meghatározására alkalmas eszköz. A méretek meghatározása után a táblázatból kikalkulálhatjuk a drágakő súlyát.
Arany vizsgálatához szükséges eszközök. A képen 14 k próbasav (választóvíz) 18 k próbasav (királyvíz) 30-szoros nagyító, finom reszelő, illetve nemesfém -próbajel katalógus látható. Az anyag elszíneződése és reakciója segíti az arany bevizsgálását, némi tapasztalat után biztonsággal megállapítható az aranytartalom. Igény szerint próbasav beszerezhető még platinához, ezüsthöz, illetve egyéb nemesfémekhez.
Tartalmazza az összes ezüst, arany,platina fémjeleket, kor szerint. Meghatározható belőle, hogy a vizsgát nemesfémet mikor gyártották és hol. Az is kiderül belőle, hogy az adott fémjelet milyen tárgyon alkalmazzák (gyűrű,óratok,gyertyatartó,stb..). Ha az adott fémjelet nem a funkciójának megfelelő tárgyon látjuk viszont, vagy nagyobb a szokottnál, lehet hogy hamis termékkel állunk szembe.
585 (14 karátos) aranytárgyak vizsgálatára alkalmas próbasav. A megtisztított és megreszelt felületre cseppentve a választóvíz reakcióba lép a vizsgálandó tárggyal. Ha erős pezsgést tapasztalunk és gázfejlődés indul meg, szinte biztos, hogy nem arany a vizsgált tárgy. Amennyiben nem lép reakcióba a felülettel és őz barna elszíneződés alakul ki rajta, előfordulhat, hogy 585 (14 karátos arannyal) van dolgunk. Használatához és a reakció felismeréséhez gyakorlat és elővigyázatosság szükséges.
750 (18 karátos) arany vizsgálatára alkalmas próbasav. Ha már megállapítottuk a választóvízzel, hogy arannyal van dolgunk, jöhet a királyvíz. Az erősebb folyadék felvitele után ha nem indul meg reakció (pezsgés,gázképződés) akkor valószínű, hogy 750 (18 karátos) vagy annál tisztább arannyal van dolgunk. Ha megindul a reakció és pezseg a felületen akkor valószínű, hogy csak 585 (14 karátos) arannyal van dolgunk!
Ékszerek vizsgálatára való nagyító. Fémjelek, drágakövek vizsgálatára, stb..vizsgálatára használható.
Az ékszerésznagyító LED-es megvilágítással rendelkezik, így tökéletesen láthatjuk a vizsgált tárgyat.
Egy másik sikattyú a gyűrű belső átmérőjén szorítja meg a felületet, így javítás, gravírozás, vagy kőfoglalás után könnyedén fényesre polírozhatjuk a gyűrűt.
Puha betétes sikattyú segítségével lágy anyagokat (arany,ezüst,stb..) foghatunk be megmunkálás céljából. A filcbetétes pofák finoman, de stabilan befogják a megmunkálni kívánt gyűrűt, óra hátlapját,stb…
A satu helyére rögzíthető háromszög alakú keményfa tőke segítségével ékszert, óratokot,stb… munkálhatunk meg. Reszelhetünk, véshetünk, követ foglalhatunk rajta, praktikus és nélkülözhetetlen munkaeszköze az ékszerészasztalnak.
Flexibilis tengelyű fúrógép segítségével kőfoglalatot készíthetünk egy aranygyűrű felületébe. A tárgyasztalon rögzítve a gyűrű stabilan befogható és a tokmányba fogott golyós maró segítségével elvégezhető a foglalandó kő helyének kimunkálása.
Flexibilis gépekből több is a rendelkezésemre áll, így a művelet gyorsabb, mert az egyik gép csiszol és fúr, a másik políroz, így a szerszámcserével nem kell vesződni.
Flexibilis tengelyű csiszológépek. Segítségükkel könnyen dolgozhatunk, szabad csiszolás lehetőségét adják az órás-ékszerésznek, mert tokmányuk kézben fogva szabadon mozgathatóak használat közben.
Minden féle csiszoló, maró, vágó, fúró,és polírozóbetétek. Szabványos méretűek, így befoghatóak a képen látható flexibilis csiszológépek tokmányába és egy pillanat alatt cserélhetőek. Ékszer és óratokjavítás fontos eszközei.
Segítségükkel gyorsan megtisztíthatjuk ezüst és aranytárgyainkat. Ultrahangos tisztítás után egy pár perces áztatással csillogó felületet kapunk.Örömre szolgált, hogy a nemesfém és drágakővizsgáló eszközeimet megmutathattam mindenkinek.
Magam a modern, műkedvelő órásmesterség irányvonalát képviselve mindent elkövetek annak érdekében, hogy munkáim közben szerzett szakmai ismereteimet megoszthassam mindenkivel. Szándékom abban nyilvánul meg, hogy akár egy “Osztrák-Magyar Monarchia” területén készült ezüst zsebóra komplett restaurálását bárki megtekinthesse saját otthonában, vagy egy internetkávézó teraszán, bármilyen okos eszköz segítségével. Javítási naplóim képanyagai rendhagyó módon szakmai és művészettörténeti színezettel kiegészítve megpróbálnak szakítani a szürke és száraz műszaki tartalmak világával. Professzionálisan felszerelt órásműhelyem fejlett fotó-technikai berendezésekkel rendelkezik, amely szokatlan párosítás, és szinte egyedülálló a szakmában, amely számos órajavítás területén elvégzett technikai műveletet digitálisan publikál. Műhelyemet folyamatosan fejlesztem és minden érdekes témát, amely órajavítással kapcsolatos, közösségi oldalamon osztom meg először.
Remélem, az elkövetkezendő időben számos szakmai publikációval tudok szolgálni és közösségi oldalamat Magyarország egyik legnagyobb órajavítással foglalkozó, független szellemi adatbázisává sikerül fejlesztenem.