Óradiagnosztikai eszközök és műszerek
Óradiagnosztikai eszközök és műszerek
Asztalom felső, pormentes szegmense egy műszertároló, ahol portól védve, túlfeszültségvédelemmel szerelt áramellátással helyezkednek el a diagnosztikai berendezések, amit az órajavításhoz használok.
Órajavítás közben a diagnosztikai eszközök rendelkezésre állnak, így bármikor ellenőrizhetem munkám eredményét. Praktikus kialakítás.
A mechanikus óraszabályozás nagy öregje, egy ikon, Vibrograf B-200, még Svájcban gyártott műszer, amely minden szakszervizben megtalálható, bár nem fiatal gép, de előszeretettel használják még ma is a digitális műszerek világában.
Witshi márkájú quartzteszter, frekvenciamérő. Az elektronikai panel szórt erőterét alapul vevő készülék, mely a kapott adatokat átkonvertálja hónap/másodperc formátumra és kijelzi azt. Praktikus műszer, mert akár a hátlap levétele nélkül, pillanatok alatt eredményt kaphatunk az quartz-elekrtonika pontosságáról, működőképességéről. Professzionális quartz-diagnosztikai műszer, mely minden típusú quartz szerkezet elektronikai paneljének vizsgálatára alkalmas.
UNI-T márkájú asztali multiméter. Hálózati készülék, mely mindent mér, ami az elektromossággal kapcsolatban van. Kalibrálható és könnyen kezelhető. Quartz és elektromos órák hibáinak feltárására, diagnosztikára, de akár sima tranzisztor, dióda vagy ellenállás, de még hőmérséklet mérésére is alkalmas. Számítógéphez csatlakoztatható USB-kábelen keresztül.
UT-803 asztali multiméter Interface szoftverrel számítógépre vitt grafikus felülete. A komputerre vitt adatok diagramba ábrázolhatók, adatbázisba rendezhetők, nyomtathatóak,stb…Minimum-maximum érték rögzítés, mérésütem választás és még sok egyéb opció, ami csak az interface szoftverrel érhető el.
Diagnosztikai labortápegység. 0 – 16 voltig 0 – 2 amperig fokozatmentesen, egymástól függetlenül állítható feszültség és áramerősség. UT-803 multiméterrel összekötve komplett diagnosztikai laboratóriumot alkot. Szerelés alatti tápellátásra, indulófeszültség megállapítására ,stb… alkalmas, praktikus műszer.
Quartz-elektronika és elem gyorsteszter. A működő óraszerkezet elektromosan szórt jeleit akusztikusan (csipogással) jelzi. Az alsó szegmens pedig elemek feszültségmérésére alkalmas, amit a skálázott műszeren le is tudunk olvasni.
Egy modernebb, már LCD képernyőn kijelezni képes, univerzális diagnosztikai berendezés. Szinte bármilyen óraszerkezet tesztelésére alkalmas. Rendkívül praktikus és pontos műszer, bámulatos kiegészítőkkel. Ezek mellett kalibrálható, hordozható, így elvihető bárhova. Egy órabörzén nagyon hasznos eszköz lehet, nehogy ráfázzon az ember egy rossz vétellel.
Az elektroakusztikai csipesz órára helyezése után el is indíthatjuk a mérést. Az óra ketyegéséből automatikusan megállapítja annak lengésszámát és az eltérést egy beépített TFT képernyőn ki is jelzi. Bámulatosan nagy tudású készülék, gyakorlatilag minden típusú órát képes vizsgálni, a gyors lengésű karóráktól (Zenith El Primero) egészen a lassú, forgóingás asztali órákig.(Jeager Atmos)
A szoftver mutatja, hogy bármilyen pozícióba is forgatom az órát, a pontosság nem változik, az órának nincs pozícionális hibája. Szerkezettisztítás és szakszerű olajozás után egy jó minőségű óraszerkezet ilyen képet mutat. A képen látható, hogy az összes paramétert kijelzi a szoftver, amire az órásnak szüksége lehet. A mérési pozíciót, hogy az óra milyen helyzetébe történt a mérés, az elméleti lengésszámot, az eltérést, nap/másodpercben és a lengési asszimmetriát milliszekundumba.
Ha már bekerült a számítógép az órásműhelybe, használjuk ki. Internetről letöltött órakatalógusok, javítási dokumentumok könnyebbé teszik az órás munkáját.
Külföldi gyártók weblapjairól letöltött alkatrész-katalógusok alapján beazonosítható egy keresett alkatrész cikkszáma és meg is rendelhető, akár az interneten keresztül. Örömömre szolgált, hogy az óradiagnosztikában használatos eszközeimet bemutathattam mindenkinek. [ps2id id=’4′ target=”/]
Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu