Forgóállványos csavarhúzókészlet. Mindig kéznél van és átfedi az összes csavarméretet, ráadásul kicsorbulás esetén a középen lévő tartalékpengét csak cserélni kell. Rendkívül praktikus szerszám.
Praktikus kiegészítője a csavarhúzók élezésének. Mivel az órás legtöbbet használt szerszáma, ezért adott, hogy az éle mindig tökéletes legyen. A tompa, életlen, kicsorbult csavarhúzó könnyen kiugorhat a csavar bevágásából és csúnya karcot hagyhat a csapágylemezen. Használatával pár perc alatt megélezhetjük csavarhúzóinkat.
Az élezőbe fogott csavarhúzó két csapágyon forogva megtartja az élezéshez tartozó ideális szöget. Csiszolókövön mozgatva néhány húzás után a penge egyenletesen éles lesz, megfordítva a másik oldal is megmunkálható.
Minőségi „Original Arkansas” olajkövek. Műszerolajat cseppentve a kőre finoman csiszolhatunk kemény anyagokat. Esztergakések, ékszervésők és egyéb kemény anyagokat néhány perc alatt megélezhetünk vele. A nagy, dobozos kivitel mellett látható kicsi háromszög alakú olajkő tengelyvégek csiszolására alkalmas, akár esztergagépbe fogott tengelyeket is megmunkálhatunk vele. Praktikus és nélkülözhetetlen eszköze az órásműhelynek, több darabot is tartok belőle.
Kézi porpumpa. Munka közbeni porszennyeződés eltávolítására alkalmas eszköz.
Szerkezettartó karikák és satuk, illetve egy párnázott szerelőpad. Az óraszerkezet javítás közbeni feltámasztására szolgál, mely minden méretben megtalálható.
Órás satu. Klasszikus kivitelű darab, forgatható talapzattal.
Látást segítő nagyítók, lupék. Mivel az alkatrészek kicsi mérete szükségessé teszik ezek használatát, érdemes többfélét beszerezni belőlük. Ha plasztikus, sztereó látást akarunk elérni nagyítva, érdemes fejlupét használni.Középen egy cserélhető lencsés, variálható dioptriájú eszközt láthatunk.Négy lencséje cserélhető 0,5 – 6 dioptriáig, mely karcmentesen, dobozban tárolható.
Csipeszek minden feladatra. Eltérő munkafázisokhoz külön csipesz használatos, így ezek az eszközök az órás egyik legfontosabb szerszámai. Minőségi, svájci darabok.
Általánosan használt órás fogók. Oldal és homlokcsípő fogó, kúpos fogó, mutatólevevő és mutatórögzítő fogó.
Órás üllő és padka. Egyengetésre és más durva munkára való eszközök.
Domború óraüveg (plexi)szereléséhez szükséges szerszám. Szorítókarmai a perem előtti 1 mm-en összenyomja a plexit, így behelyezhető az üvegráma foglalatába. Elengedve a szerszámot a plexi beleszorul a helyére.
Óraszíj rövidítés eszközei. A legtöbb, minőségi óraszíj szerelhető csatszemeit stiftek tartják össze, melyeket kalapács, stiftkiütő és egy speciális befogóeszköz segítségével rövidíthetünk.
Sikattyúk és kézi satuk. Tengelyek, csapok befogására használt eszközök ,melyek minden méretben az órás rendelkezésére állnak.
Órás szegecselőkészlet. Tengelyek, csapok, stiftek,stb…ki és beütésére alkalmas szerszám. Minden méret megtalálható benne.
Szegecselőkészletből több típus is az órás rendelkezésére áll.
Billegőkerék szereléséhez szükséges eszközök. Vezetőtárcsa-lehúzó, kerékfuttató-fogó és szegecselőpadkák. Segítségükkel kicserélhetünk egy törött billegőtengelyt.
Segítségével nagy órák kikopott réz csapágyfuratait húzhatjuk össze. A végén kiálló stift rugósan behúzódik. A stiftet beleillesztjük az összehúzni szánt furatba és a másik végére kalapáccsal ráütünk. A központot tartó stift visszahúzódik és a perem összehúzza a furatot.
Fészekmaró készlet. Régi, még foglalt kőcsapágyak nyitására és marására alkalmas célszerszám.
Seitz márkájú kőprés.
Minden típusú préselt kő cseréjére alkalmas.
Segítségével a törött, kicsorbult csapágyköveket szakszerűen cserélhetjük, illetve a kiegészítők segítségével ki dörzsárazhatjuk és bepréselhetünk egy újat. Precíz svájci szerszám.
Kőcsapágy furatának kimunkálására alkalmas dörzsár, mely a kőprés tartozéka.
Seitz kőcsapágy prés tartozékai. Minden fajta csapágykő ki és bepréselésére alkalmas, megtalálható benne az összes méret.
Mechanikus óraszerkezetek billegőkerekének kiegyensúlyozására alkalmas eszköz. Finom kivitelű, antik órásszerszám.
Féldrágakőből készült pofák kinyithatóak és méretre állítva ráhelyezhetjük a billegőkoszorút. A billegőkoszorú legnehezebb pontja a gravitáció miatt alulra kerül, így megtudhatjuk, hol van a tömegfelesleg, ami az óra pontatlanságát okozza. Többletsúlyt eltávolítva pontos lesz az óra minden pozícióba.
Csapfúró és csappolírozó készlet. Pompázatos antik órásszerszám, de még ma is naprakész. Fontos kiegészítője az órásműhelynek.
Satuba fogva,kézzel hajtva szépen dolgozhatunk vele. Törött tengelyvégek befúrására alkalmas eszköz. Akár 0,2 mm-es furat készítésére is alkalmas. Az elkészült furatba órás-eszterga segítségével elkészíthetjük az új csapot, amit órás-szegecselőkészlet segítségével beüthetünk a helyére.
Egy másik antik órásszerszám. Satuba fogva, szintén csapfényesítésre alkalmas.
Bár az internet világa a gyakorló órás számára is elérhető, nem helyettesítheti a papír alapú szervizsegédleteket. Ismert és ismeretlen óraszerkezetek kenésére, technológiai sorrendek ismertetésére alkalmas füzetek minden valamirevaló órás műhelyében meg kell hogy legyen nyomtatott formában is.
Quartz szerkezetek kenési útmutatója, alkatrész-katalógusok, kinetikus, auto-quartz és egyéb nem szokványos szerkezetű óra robbantott ábrája, stb. Segítségükkel az órás eligazodhat akkor is, ha olyan óra fut be a műhelyébe, amit még nem szervizelt.
Szervizsegédlet. Quartz szerkezetek áramfelvételét, mérési paramétereit tartalmazza, gyártó és kaliberszám szerint. Segítségével az összes quartz-szerkezet alapvető paramétereit megtudhatom. Így mérés közben hozzá igazodom és nem kell találgatásokra hagyatkozni.
Márkajegyek, gyártók,emblémái, azonosítói, főleg az antik világ óragyártásából. Segít beazonosítani egy régen gyártott óraszerkezetet. 1890-től tartalmaz véd és márkajegyeket.
Az ismert és nagy, főleg svájci gyártók az óra sorozatszámát egy adott időszakhoz rendelték,így a sorozatszám alapján kikereshető a gyártás éve. A katalógus 12 óramárka kormeghatározásában tud segítséget nyújtani. Praktikus dokumentum, nagy segítséget nyújthat eladáskor vagy vásárlás esetén.
Egy Omega zsebóra gyártási idejének meghatározása. A sorozatszám intervallumának behatárolásával meghatározható a gyártás ideje. Itt például az adott óraszerkezet gyártási időpontja 1925-re tehető.
Tartalmazza az összes ezüst, arany, platina fémjeleket, kor szerint. Meghatározható belőle, hogy a vizsgált nemesfémet mikor gyártották és hol. Az is kiderül belőle, hogy az adott fémjelet milyen tárgyon alkalmazzák (gyűrű,óratok,gyertyatartó,stb..) Ha az adott fémjelet nem a funkciójának megfelelő tárgyon látjuk viszont, vagy nagyobb a szokottnál, lehet hogy hamis termékkel állunk szembe.
Örömömre szolgált, hogy az órajavítás általános kéziszerszámait megmutathattam mindenkinek.