Órás esztergakés készítése keményfém marószárból
Órás esztergakés készítése keményfém marószárból

Óratok-felújításhoz, átalakításhoz sok esetben használok keményfém fúró vagy marófejet, amelyekből több száz darab is rendelkezésemre áll. Ezzel a szerszámhadsereggel rendkívül praktikusan lehet dolgozni, hisz némelyikük teljes anyagvastagságukban Wolfram-Karbidból készültek.

Sajnos mint minden, egyszer ez is megsérül, stílszerűen a marófelülete letörik annak nyakáról. A törött marószár itt befejezte földi életét, de nem kerül kidobásra, hanem profilra köszörülve órás-esztergakésként folytathatja életét. Lássuk hogyan készül.
Órás-esztergagépem tartozéka egy gyémánttárcsa, amely minden fajta keményfémmel elbánik, némi ügyességgel átalakítható vele a törött marószár. A tárcsát befogom az eszterga tokmányába és 2000-es fordulatszámon elvégzem a műveletet.
A vídia, más néven Wolfram Karbid talán a föld egyik legszilárdabb anyaga, keménysége vetekszik a gyémántéval. A csiszolótárcsa mégis úgy formázza, mint a vajat, megmunkálása nem jelent akadályt.
Első lépésben négy párhuzamos síkot köszörülök a törött marófej szárára, természetesen közben folyamatosan hűtöm.
Amikor már összeértek a síkok, a megmaradt végét leköszörülöm 45 fokos szögben, úgy, ahogy egy órás esztergakésnél szokás.
A végeredmény egy pengeéles, gyémántkeménységű órás-esztergakés, amely multifunkciós igényeket is kielégít, hisz itt még nem látszik, de közben a másik végét leszúró-késnek alakítottam ki.
A mindkét végén megmunkált órás-esztergakés így néz ki a gyakorlatban. Használathoz elég csak megfordítani a sikattyúban.
Amennyiben általános megmunkálásra szeretném használni, a négyszögprofilra kialakított végét fogom be patronba.
Abban az esetben, ha leszúró, vagy oldalazókésként szeretném alkalmazni, megfordítom a célszerszámban a törött marófejből kialakított vídiakést. Nem is rossz teljesítmény ahhoz képest, hogy alapanyaga egy kidobásra ítélt szerszámbetét volt.
Ötletem nem sajátos, készítettek ilyet annak idején gyárilag is, amelyek sajnos csak egy gyorsacél minőségű esztergakést foglaltak magukban, amely hamar elkopott, így sokat kell utánaélezni.
Az általam készített órás-esztergakés előnye, hogy szinte sosem kell élezni, ráadásul elbánik a legkeményebb billegőtengellyel is, mindenféle lágyítás nélkül. Örömömre szolgált, hogy a műveletet bemutathattam mindenkinek.
Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu
Tisztelt Kőnig Úr, örömmel olvasom ismertetőit.
Így igazolva látom, hogy nem vagyok egyedül a finommechanika iránti vonzalmammal.
Az esztergát pedig az anyagmegmunkálás mindenesének tekintem. Magam is bírok egy az Önéhez hasonló öreg kisgépet.
Sokéve megvan,-mostanában szeretném föléleszteni, pd. motorral ellátni.
Üdvözlöm, Kaiser Ferenc
Tisztelt Kaiser Úr, Magam genetikusan vonzódom az órák világához, de sajnos nem tanult szakmám. Talán ez az egyetlen bánatom vele kapcsolatba,így marad szabadidős tevékenységnek. Üdvözlettel Kőnig Levente Órásműhelye
— nyilván arról van szó, hogy nem hivatalosan, azaz nem iskolában tanulta. Közlései alapján én Önt a szakma művészének tartom. Én nem vagyok órás, de gyerekkorom óta bűvölnek el a finommechanikai szerkezetek, és kiemelten az órák. Ma is-közel a 90-venhez teszek-veszek, konstruálok ezt-azt, de szerényebb szinten.
Üdv. Kaiser F.