Órás kézi satu újragondolt használata a gyakorlatban
Szakmai szeretet egyik megnyilvánulása abban rejlik, hogy a régmúlt időkben élő szakemberek féltve őrzött hagyatékai a hozzátartozók jóvoltából műhelyebe kerülnek. Sok esetben a hajdani órásmester közeli rokona küldi el ezeket részemre abból a célból, hogy elemezzem ki, mire használhatta ezen eszközöket órás rokonuk a gyakorlatban. Publikációmban egy Hajdú-Bihar vármegyei mesterember szerszámkészlete kerül kielemzésre. Akkor lássuk, mit rejt az 1970-es évekből származó, korabeli tárolódobozában megmaradt szerszámkészlet.
Mintha csak a múltból érkezett volna a küldemény, egy időkapszula részeként. Az 1970-es évekből származó hagyaték minden eleme megragadt a az adott korban, illata is ezzel megegyező. Amolyan kellemesen dohos zamatát az elmúlás szelleme lengi át. Győri Keksz és Ostyagyár által forgalmazott papírdoboz mellé egy korabeli Szabad Nép című újság is társul, amely egy vidéki órásmester készleteként került műhelyembe.
Egy teljes generáció cseperedett fel a képen is látható babapiskótán, melynek doboza sem ment kárba. Mai vákuum csomagolt, lebomló anyagból készült kereskedelmi dobozokhoz képest állja a sarat. Láthatólag nincs rajta vonal, vagy QR kód, származási helye is világos, Győri Keksz és Ostyagyár. Ezen felül olyan hihetetten információkat is tartalmaz, amely mára kihalt.
Nyomdai technikával került fel rá a termék vételára, amely ebben az esetben 8 forint 50 fillér. Ennyi, napjainkban hihetetlennel látszó adat után ideje felbontani, hisz a lényeg a dobozon belül található.
Debrecen környéki órásmester féltve őrzött hagyatékát a szakember özvegye küldte el címemre. Köztudott, hogy szeretem a régi órásszerszámokat, amelyek értéket nem képviselnek, viszont kreativitást annál inkább. Lássuk, mit rejt a korabeli papírdoboz és fejtsük meg együtt, mire lehet használni annak tartalmát a gyakorlatban.
Küldemény enteriőrje egy fa reszelőtőkébe ágyazott csap, amelyhez láthatóan a képen is megtekinthető kézi satu tartozik. Ezen célirányos órásszerszám története majd két évszázadra tekint vissza, hisz számos, korabeli szakkönyv is megemlíti. Német nyelvű, Osztrák-Magyar Monarchia idején íródott könyvektől kezdve Vályi Huba Órás szakmai ismeretek kiadványán át számos helyen felbukkan.
Saját könyvtáram egyik korabeli tankönyvében is szerepel, mint ajánlott műhelyfelszerelés. A sors különös fintora, hogy mindhárom eszköz részét képezi műhelyemnek, mintha varázsütésre kiszakadtak volna a papírlapról.
Akkor lássuk, miként tartozhat össze a két alkotóelem. Ezen korabeli ötletterv tulajdonképpen egy satu a satuban megoldást feltételez, amely lényegesen precízebb munkavégzést tesz lehetővé. Reszelőfát egyszerűen be kell fogni az asztali satuba, melynek csapozott vége tetszőleges irányba állítható. Ennek okán akár jobb, de balkezes használatra is alkalmassá válhat.
Reszelőfa csapjára illesztett kézi satu stabil megvezetést biztosít a finom megmunkáláshoz. Saját tengely középpontot alkotva bámulatos pontossággal kezelhető, vagy akár forgatható is. Kisebb alkatrészek készítésénél olyan szerepet tölt be, akár egy vésnök-golyó, amely szabadon mozgatható munka közben.
Ezzel a megoldással bármely megmunkálásra váró óraalkatrész stabilan befogható mégis szabadon mozgatható, tetszőleges irányba. Ezen satu a satuba kreáció további előnye, hogy a csapot magába foglaló keményfából készült hasáb reszelőfának is használható. Rendkívül kreatív megoldás az 1970-es évek elején készült, egy vidéki órásmester ötlete nyomán. Gyakorlatban kipróbálva kiválóan működik ez a pofon egyszerű konstrukció, amely valóban hasznos kiegészítője a gyakorlati műhely-környezetnek.
Bemutatásával tiszteletemet szeretném kifejezni korabeli órásmester pályatársamnak, aki már az égi műhelyek egyikében hasznosítja kreativitását. Talán egy hasonló reszelőfát használva, amelyet földi élete során hagyott maga után.Örömömre szolgált, hogy ezt a rendkívül egyszerű, mégis roppant kreatív kéziszerszám használatát bemutathattam mindenkinek.
Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu