Az Omega zsebóra nemesfém tokját még az 1950-es évek elején elzálogosították és sokáig fiókban hányódott. Tulajdonosa korszerű időmérőként szeretné használni, ezért választotta ezt a különleges óratokot. A zsebóraszerkezet új ruhája egy acél-párnatok, melynek méretei alkalmasak a szerkezet tokozására, de némi átalakításra mindenképp szükség van.
A 1937-ben készült Omega zsebóraszerkezet valaha szebb időket élt meg, életét mostantól karóraként folytatja.
Az óratok háromrészes, a megmunkáláshoz leválasztom a lünettet is, nehogy megmunkálás közben megsérüljön.
Az első probléma, hogy a hátlap pereme vastag, így ha benne van az óraszerkezet, nem zárható a helyére. A korrekció órás-esztergagépben orvosolható, a belső peremből kiesztergálok 1,5 millimétert.
A peremet widia esztergakéssel munkálom ki. Két fogásból távolítom el a 1,5 millimétert.
A kimunkálás után a felület éles, sorjás. Háromszögű hántolóval eltüntetem az éles peremeket.
A további finomítást szupport köszörűbe fogott gumikoronggal folytatom.
A szerkezet szorul a tokba, ezért kimunkálok belőle 0,5 millimétert.
A gyári tengely rövid az új óratokhoz. A tengely hosszabbítását mentet toldóval oldom meg.
A toldalék mérete nem azonos a felhúzótengely menetével,így nem használható,ezért méretre munkálom,hogy másik menetet vághassak rá.
A mentet kiválasztása után méretre munkálom a tengelyt.
A felhúzótengely menettoldás után.
Zsírzópárnába forgatás után a tengelyt visszaszerelem a helyére.
A tokba szerelt órát átadás előtt digitális műszerrel beszabályozom.
A zsebóra beépítés elkészült.
A szerkezet tokba szerelés után. A méretek igen szűkösek, épp hogy belefért a hozott tokba az óraszerkezet.
Számlapfelújítás utána a meglévő botmutatók helyett korabeli Breguet mutatópárt kapott az óra, így autentikussabb látványt nyújt és ezzel a javítás elkészült.
Az elkészült óra üveghátlapja mögött megcsodálható a korabeli szerkezet!
Magam a modern, műkedvelő órásmesterség irányvonalát képviselve mindent elkövetek annak érdekében, hogy munkáim közben szerzett szakmai ismereteimet megoszthassam mindenkivel. Szándékom abban nyilvánul meg, hogy akár egy “Osztrák-Magyar Monarchia” területén készült ezüst zsebóra komplett restaurálását bárki megtekinthesse saját otthonában, vagy egy internetkávézó teraszán, bármilyen okos eszköz segítségével. Javítási naplóim képanyagai rendhagyó módon szakmai és művészettörténeti színezettel kiegészítve megpróbálnak szakítani a szürke és száraz műszaki tartalmak világával. Professzionálisan felszerelt órásműhelyem fejlett fotó-technikai berendezésekkel rendelkezik, amely szokatlan párosítás, és szinte egyedülálló a szakmában, amely számos órajavítás területén elvégzett technikai műveletet digitálisan publikál. Műhelyemet folyamatosan fejlesztem és minden érdekes témát, amely órajavítással kapcsolatos, közösségi oldalamon osztom meg először.
Remélem, az elkövetkezendő időben számos szakmai publikációval tudok szolgálni és közösségi oldalamat Magyarország egyik legnagyobb órajavítással foglalkozó, független szellemi adatbázisává sikerül fejlesztenem.