Pierre Cardin Espace karóra bemutatása

Pierre Cardin Espace karóra bemutatása

Mai modern divatórákról szinte mindenkinek az egyszerű kivitelezés illetve a felejthető formavilág jut elsőre eszébe. Pedig hajdanán léteztek olyan korszakalkotó modellek, amelyek részét képezték az 1970-es évek kulturális szemléletváltásának. Akkor lássuk, miről beszélek.

Egy maréknyi történelem
Egy maréknyi történelem

Kissé viharvert állapotban leltem rá a képen is látható időmérőre, amely leginkább egy elnyűtt, alkatrésznek beillő divatórának tűnik. Pedig a tenyeremben lapuló művészeti alkotás nem más, mint egy maréknyi divat történelem, a szó legszorosabb értelmében.

Futurisztikus kinézet
Futurisztikus kinézet

Pierre Cardin érzékeny fantáziavilágára nagy hatást gyakorolt az 1970-es évek űrforradalma, amely ez idő tájt minden divatirányzat meghatározó témájaként szinte uralta a hétköznapokat. Maradandót szeretett volna alkotni, ezért olyan kortárs művészeti géniuszokkal ült tervező aszal mögé, mint például Paco Rabanne vagy André Courreges.

Duplikált óratok, oldalnézetből
Duplikált óratok, oldalnézetből

Közös ötlettervük alapján született meg a képen is látható Pierre Cardin Espace modell, amely monokróm formavilágával egy időutazásra alkalmas űrhajóra emlékeztet. Nemesacél tokja 7 darabból áll össze, amelyre eredetileg egy elefántcsont színű műanyag szíj tette fel a koronát. Az extrém űber külcsiny óriási hatással volt a neo-avantgárd stílusra hajazó vásárlóközösségre. Népszerűségét pedig a „Barbarella” című sci-fi kalandfilm élményvilága repítette földöntúli magasságba.

Az óra hátlapja felől
Az óra hátlapja felől

Pierre Cardin kicsapongó, harmadik típusú fantáziavilága nem volt szinkronban a termelőkapacitás földi lehetőségeivel, ennek okán pusztán két évig gyártották. Extravagáns óratokjának legyártása sok álmatlan éjszakát okozott a tervezőgárdának, akik nem tudtak azonosulni az alkotók álomképével, ennek okán 1973-ban befejezték gyártását.

A legendás Jaeger France kaliber nyitott hátlappal
A legendás Jaeger France kaliber nyitott hátlappal

Pedig volt rá kereslet, amelyben számos Francia gyártó is oroszlánrészt vállalt. Elég csak megtekinteni az óra szerkezetét, amelyet az ország nemzeti óragyára készített, báziskaliber felhasználásával. „Jaeger France” névre elkeresztelt óragyár Párizs külterületén található, nevét is innen kölcsönözte, ennek okán névazonossága nem vethető össze a híres svájci manufaktúra pedigréjével. 17 köves svájci horgony-gátszerkezettel ellátott modellje 40 órás járás tartalékkel bír. Egyik legfőbb érdekessége, hogy belföldi piacra készült, hisz fokozott kereslete miatt leginkább francia földön talált elégedett tulajdonosra. Az extrém óra leginkább gyűjtői környezetben bukkan fel, alig kerül a közösségi kereskedelem látókörébe. Ehhez mérten vételára is igen magas, 800 – 1000 euró alatt ritkán találni emberi fogyasztásra alkalmas példányt. Elmondhatjuk, hogy ritka, mint a sárga holló, amely Pierre Cardinnak köszönhetően egy harmadik típusú dimenzióban egyesül a divattal és a minőséggel.

Örömömre szolgált, hogy ezt az illusztris és egyben ritka időmérőt bemutathattam mindenkinek.

Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük