Rolex Date automata szerkezet computer diagnosztikai vizsgálata
Rolex Date automata szerkezet computer diagnosztikai vizsgálata
Rolex Date automata szerkezet computer diagnosztikai vizsgálata összetett folyamat. Egy Rolex karóra esetén fő tényező a pontosság, de ezen órák szabályozása nagymértékben eltér a hagyományos megoldástól. A szerkezet speciális billegője, mely láthatóan nem tartalmaz hajszálrugókulcsot, így a pontosság hagyományos módszerekkel nem is állítható. Hajszálrugójának hossza gondosan ki van számolva, mégpedig a 19800-as lengésszámra. A speciális Anachron-ötvözetből készült hajszálrugó tökéletes izokronotást biztosít a lengőrendszernek, így könnyedén elérhető a várt kronométer pontosság. A pontosság változtatásához kizárólag a billegőkoszorúba lévő súlyzócsavarok állnak rendelkezésre. Ezek ki vagy behajtásával maximálisan,150 másodperc erejéig változtatható a lengésszám. Az aranyötvözetből készült súlyzócsavarok feje csillagformájú (Microstella), létezik hozzá célszerszám, mely segítségével állíthatóak, persze fokozott figyelem mellett. Mindkét oldali súlyzócsavart azonos mértékben kell állítani, mert pozicionális hibát okozhat a járatban. A technológia nem új keletű a manufaktúra kalibereknél bukkan fel, a Rolex szabadalmát Microstella-nak nevezik.
A szabályzókulcs speciális célszerszám, kimondottan Rolex billegő csavarok állítására használatos, neve : „Microstella” szabályzókulcs. Kipárnázott dobozban tárolom, mert érzékeny jószág.
A görbített végű szerszám furata pontosan beleillik a Rolex billegőjén található speciális „torx-csavar” formájú arany súlyzócsavar fejére. A szabályozást a működő órán kell elvégezni, mégpedig a helyén, így óvatosnak kell lennem. A beavatkozáshoz gyakorlat szükséges.
Első lépésben computer diagnosztikai műszer segítségével megállapítom a szerkezet napi eltérését, hogy képbe legyek a művelet irányával. A laptopra telepített szoftver mozgás közben megállapítja a szerkezet napi pontosságát és kijelzi számomra. A Napi eltérés kerek 7 másodperc amely alapesetben szinte nullára szabályozható
A szerkezet rendelkezik másodperc-stop üzemmóddal, így a koronát kihúzva megáll a billegő. Itt egyből láthatóvá válik az egyik oldali „Microstella” súlyzócsavar, mely állításával siettetésre bírhatom a szerkezetet.
„Microstella” állítócsavar nagyítva. Látható, hogy az arany ötvözetű csavar feje speciális kialakítású, olyan mint a manapság használatos Torx-csavarfejek, csak kicsiben. Kifele állítva késleltetni, befele állítva pedig siettetni lehet vele a szerkezetet, természetesen mindkét oldali csavart azonos mértékben, nehogy pozicionálás hibát okozzak az egyenetlenséggel.
„Microstella” szabályzókulcs
A billegő csavarjának fejére óvatosan ráillesztem a célszerszámot és mivel az óra késik, befelé hajtom a csavart. A billegő tömegközéppontja az állítás hatására beljebb kerül és az állítás mértékétől függően az óra el kezd sietni. A műveletet természetesen mindkét oldalon elvégzem.
A szerkezet járását a rákötött műszer grafikonján figyelem, így a művelet valós időben történik, a csavarok állításának hatása a műszer kijelzőjén ellenőrizhető.
Az szabályozás műveletét mindkét oldalon elvégeztem, így a szerkezet pontossága újra a gyári állapotot mutatja. A Rolex karórák mesés pontossága ezen művelet elvégzésén alapszik, hisz az óra már nem fiatal, így a kopások miatt néha utána kell állítani.
A Rolex Cal:1570-es karóra beszabályozása megtörtént a végeredmény is kielégítő. Ezzel az óra elkészült.
Kőnig Levente www.watchmaker.hu