Seiko Diashock System csapágy rendszerének bemutatása

Seiko Diashock System csapágy rendszerének bemutatása

1950-es évek közepén technikatörténeti forduló ponthoz érkezett a távol-keleti óraipar. Ez abban nyilvánult meg, hogy a Seiko megtervezte saját, ütés biztosítással ellátott fedőköves csapágyrendszerét, Diashock System név alatt, amely a Marvel modellekben debütált először. 

Csipeszbe fogott Seiko Diashock System tipikus formavilága
Csipeszbe fogott Seiko Diashock System tipikus formavilága

Csipeszbe fogva egy tipikus Seiko Diashock System fedőköves csapágy látható, kiszerelt állapotában. Könnyedén leválasztható róla a hajszálrugó tőke, illetve a szabályzókulcs is. Maga a komplett egység pedig egyetlen határozott mozdulattal kiüthető fészkéből. Természetesen ez nem része a javításnak, pusztán publikációm makró-fotója kedvéért döntöttem ezen megoldás mellet.

Köztudott, hogy egy óraszerkezet billegő tengelye a kerékrendszer legérzékenyebb pontjának tekinthető. Egyetlen rossz mozdulat, vagy akár az asztal lapjáról történő véletlen leesés a hajszál vékonyságú tengelycsapágy törését okozhatja.

Kiszerelt Seiko Diashock System üres billegőcsapágya a munkaasztalon
Kiszerelt Seiko Diashock System üres billegőcsapágya a munkaasztalon

Ennek okán, ha mást nem is, ezt a két végcsapot védeni kell a dinamikus behatásoktól. Európában már az 1930-as évek közepétől létezett ilyen technológia, Incabloc név alatt. Ez a zseniális konstrukció leszorító rugók segítségével szabad mozgást enged a fedőkőnek, amely külső behatás esetén elmozdulva megóvja a trombitacsap végét annak töréstől.

Seiko Diashock System beszerelés előtt
Seiko Diashock System beszerelés előtt

Seiko hasonló megoldással rukkolt elő, amely nem annyira kidolgozott, mint az ikonikus megjelenésű Incabloc leszorítórugók kinézete. Funkciója viszont azonos vele, sőt tesztek alapján még felül is teljesíti azt. Maga az összeszerelt, leszorító rugóval ellátott Diashock System  H7-es csapágy illesztéssel kompletten besajtolható a billegőtengely hídjának furatába. Bár leválasztása eltér a hagyományos fedőköves rendszerektől, nem lehetetten, pusztán gyakorlat szükséges hozzá. Maga a leszorítórugó nem közvetlen része a csapágyháznak, így hajlamos az elugrásra. Külön gyári célszerszám, vagy saját készítésű eszköz szükséges a szétbontás műveletéhez. 21600 A/H féllengés száma megfelel a kor követelményeinek, pontossága is kielégítő. 

Sikere nagyban hozzájárult a Seiko óramárka térnyeréséhez, hisz kisebb nagyobb változtatásokkal, de még ma is ezt a több mint 60 éves konstrukciót használják saját modelljeiben.

Örömömre szolgált, hogy bemutathattam minden kedves olvasómnak a Seiko Diashock System működését. 

Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük