Sopronbánfalvi Karmelita kolostor toronyórája

Sopronbánfalvi Karmelita kolostor toronyórája

Sopronbánfalvi Karmelita kolostor toronyórája

Sokszor eszembe jut, vajon mi történt a korabeli toronyórákkal, amelyek a középkor elejétől meghatározták a templomok és kolostorok mindennapjait. Ezen nagyméretű időmérő szerkezetek részét képezték a városrész életének, akár több emberöltőn keresztül.

Sopronbánfalvi pálos kolostor a háború alatt (magyarkurir.hu)

Legendák, mítoszok és színdarabok állandó szereplői közé tartoznak a katedrálisok illetve templomok toronyórái. Ezen nagyméretű időmérők a pontos idő mellet az eltelt órákat is jelezték, legtöbbször harangütés segítségével. Ezek a monumentális óraszerkezetek évszázadokon keresztül működtek, meghatározva, ebben az esetben Sopronbánfalva történelmét.

Biedermeier képóra templomtoronnyal
Biedermeier képóra templomtoronnyal

Toronyba épített óraszerkezetek akkora hatást gyakoroltak a művészetre, hogy néhány stílus hangulat elemként bevitte a polgári lakásokba, otthonokba. Képen is látható, Biedemeier stílusban készült képóra ezt a dicső korszakot jeleníti meg. Fémlemezre festett ideálkép templom tornya működő óraszerkezetet hordoz magában, melynek nyolc napos szerkezete valós időben üti el a kegyetlenül rohanó időt.

Ezek a korabeli toronyóra szerkezetek mára főleg az enyészet részét képezik. Szinte nyom nélkül eltűntek, vagy elpusztultak a háborúk tűz viharaiban. Nagyon ritkán látni restaurált és működő toronyórákat, főleg eredeti környezetükben. Modern megoldásként leginkább rádió-vezérelt, gondozásmentes óraművek kerülnek a tornyokba, amelyek egy elmés áramkör segítségével még a harangütések ütemeit is vezérli.

Koponya a barokk lépcső szobortalapzatán
Koponya a barokk lépcső szobortalapzatán

Sokat nyaralunk Sopronban, szeretjük a város klímáját és auráját. Csodájára járunk a korabeli műemlékeknek, melyek közül egyik kedvencem a Sopronbánfalván található Pálos, később Karmelita kolostor. Mediterrán jellegű lépcső-feljáróján elhelyezett szobrok és szimbólumok egyedi módon ábrázolják a születés, illetve elmúlás örök mítoszát, sajátos kálvária hangulattal kiegészítve.

Sopronbánfalvi kolostor homlokzata
Sopronbánfalvi kolostor homlokzata

Felkaptatva a lépcsőkön elénk tárul a katedrális homlokzata, ahol egyből szembetűnik, hogy az óraszerkezet helye befalazásra került. Ennek oka abban nyilvánult meg, hogy 1786-ban II. József sok más egyházi szervezettel együtt rendeletben feloszlatta a Pálos rendet is, melynek nyomán elindult a kolostor kiárusítása. Az akkor még működő óraszerkezetet Zoller Ferenc órásmester szerelte át a Szent Mihály templom tornyába. Sajnos Sopron városa nem sokáig lelte örömét az adoptált óraszerkezetben, hisz az 1848-as szabadságharc idején megsérült.

Templom megmentett szobrai
Templom megmentett szobrai

Reformkort követően, 1892-ben a pusztulásnak indult kolostort Zalka János győri püspök vásárolta meg. Ekkorra az összes kegytárgy, illetve vallási ereklye visszakerült a katedrális főhajójába. Főleg adományokból, illetve a hívek jóvoltából megkezdődött a lepusztult oltár és a szentély rendbehozatala. Az 1848-ban találatot szenvedett óraszerkezet is visszakerült a katedrálisba, de oly mértékben megsérült, hogy már az adott korban sem akadt mesterember, aki megjavította volna.

Sopronbánfalvi kolostor főoltára
Sopronbánfalvi kolostor főoltára

Sajnos a rendbehozatal komoly akadályba ütközött, hisz kitört az első világháború. A katedrális először tiszti kaszárnyaként, később pedig hadikórházként üzemelt, mellőzve minden vallási szerepkört. A pusztulásnak indult épületet többször is kifosztották, értékeit eltiporták. Az 1950-es években idős otthonként funkcionált, amely végleg elszakította egyházi szerepkörétől. Csodavárás, illetve a vallási áhítat végleg leáldozott a nagy múltú épület falai közül. Néhány kimentett értéken kívül mindent elraboltak az adott korszakban, a nagyreményű toronyóra-szerkezetet is ekkor látták utoljára.

Kolostor látogatható előcsarnoka
Kolostor látogatható előcsarnoka

Mivel a remény hal meg utoljára és a csodavárás is pusztán szemlélet kérdése, történhetnek olyan események, amelyek nem illenek bele a történelmi utalásokba. Ennyi viszontagság, tragédia, illetve fosztogatás után arra gondolna az ember, hogy az eredeti toronyóra szerkezet már beolvasztásra került. Elég ha csak az elmúlt évtizedek színesfém-éhségét vesszük alapul, amikor mindent eladtak, amely némi értéket képviselt. Mintha az 500 éves katedrális gúnyt űzne saját hátrányos történetéből, egyszer csak a sarokban felbukkan az 1892-ben eltűntnek hitt toronyóra szerkezet.

Az eredeti toronyóra számlapja
Az eredeti toronyóra számlapja

Sopronbánfalvi Karmelita katedrális jelenleg szállásadó épületként funkcionál, ennek okán korlátoltan látogatható. Viszont a főbejárat időnként megnyílik a turisták, látogatók, illetve a magamfajta műkedvelő órások előtt. Ekkor pillantottam meg először a sarokban mumifikálódó, majd 300 éves óraszerkezetet. Több mint 150 kilós, számlapjára állított óraszerkezet megcsillant a reggeli napsütésben, felkínálva magát fotózásra.

Toronyóra elmozdított szerviz-ablaka
Toronyóra elmozdított szerviz-ablaka

Először azt hittem, hogy csak egy korabeli tetőelem, vagy az orgona egyik része került letámasztásra a fal mellé. Pusztán tüzetes vizsgálat, illetve a számlap szerviz-ablakának elmozdítása után derült ki, hogy ez a korabeli, 1800-as évek végén elveszettnek hitt toronyóra torzója.

Falnak támasztott, korabeli toronyóra számlapja
Falnak támasztott, korabeli toronyóra számlapja

Betartva a biztonsági, illetve látogatói rendszabályokat óvatosan, szinte lábujjhegyen megragadtam a számlap tetejét, hogy elmozdítsam a helyéről. Csendben, kerülve a károkozást nagy kíváncsisággal fotóztam le a toronyóra hátoldalát. Látható, hogy az óraszerkezet már nincs a konzolon, de a negyedes-kerék, illetve a mutatószerkezet még mindig fellelhető eredeti helyén.

Korabeli toronyóra eredeti szerkezete
Korabeli toronyóra eredeti szerkezete

Óvatosan, az érintőkörén könnyen elforduló óraszerkezetet fotózásra pozícióba állítottam, hogy megtekinthessem annak eredeti felépítését. Nagyméretű toronyóra szerkezeten láthatóak az 1948-as szabadságharc idején szerzett sérülések, amelyek megpecsételték a toronyóra sorsát.

Miközben nem hittem a szememnek, némán leparkolt a bejárat előtt egy elektromos meghajtású gépjármű, melynek tulajdonosa halkan mögém osonva csak annyit mondott.

-Aki kíváncsi, hamar megöregszik, ezért kérem távozzon!

Kissé szégyenkezve, de hatalmas áhítattal távoztam, hisz olyan, számomra nagy jelentőségű óraszerkezettel hozott össze a sors, amely 1892-ben eltűnt a történelem útvesztőiben.

Lefelé a barokk lépcsőn
Lefelé a barokk lépcsőn

Kissé megilletődve sétáltam le a barokk stílusban épült lépcsősoron, egyenként elnézést kérve a szentektől, amiért ilyen kíváncsi természetű vagyok. Alkalmi kísérőm is érdeklődve figyelte, valóban távozom-e a katedrálisból, miközben unottan rágyújtott. Mások sörözni, borozni, vagy lángosozni járnak a környékre, talán én vagyok az egyetlen, aki vonzalmat érez az ilyen érdekesnek látszó, történelmi relikviák iránt. Örömömre szolgált, hogy soproni kirándulásunk egyik számomra fontos emlékét megoszthattam minden kedves olvasómmal.

Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük