South Bend Watch & Co zsebóra mutatóinak cseréje

 

South Bend Watch & Co zsebóra

Nemrég járt órásműhelyemben egy South Bend Watch & Co amerikai zsebóra szerkezete, amelyet az 1920-as években gyártottak Indiana poliszban. Sajnos arany tokját eladták az idők során, így egy Panerai-típusú karóratokban folytatja életét. A 19 köves zsebóra elsőosztályú szerkezete az 1920-as évek amerikai óragyártását képviseli.

Ikerhidas megoldás

A zsebóra csapágyszerkezete rendkívül érdekes ikerhidas megoldást képvisel, ahol közös anyagszerkezetre két kidolgozott hidat szereltek. Az arany satonokba szerelt természetes rubin kövek nagyon kihangsúlyozzák a látványt.

Tisztítás utáni beépítés

Az óra szerkezetének tisztítása annak rendje és módja szerint megtörtént.

Eredeti mutatók

Az óra szerkezetének beépítése után visszakerültek rá a gyári mutatók, de sajnos összhatásuk nem emeli ki a karóra jelenkori stílusát. A tok formavilágával azonos mutatók jól kihangsúlyoznák a számlapot, beszerzésük sem okoz gondot, ilyen Panerai típusú mutatók elérhetők a világhálón.

Stílus azonos mutatók

A mutatók mérete és formavilága teljesen azonos a számlap stílusával. Viszont tengelyméretük köszönő viszonyban sincs a valósággal, így egy persely készítésével szükséges áthidalni a különbséget.

Óramutató perselyezése

Az óramutató egyenesen az órakerékre van szerelve, de ebben az esetben a méreteltérés nagyon nagy, egy-másfél milliméter.

A méret szemléltetése

A mutató méretét egy szál gyufa szemlélteti.

Felkészülés a műveletre

A perselyezés műveletéhez nem szükséges a szerkezet, elég ha leveszem magát a kereket. A csőcsonk és a mutató pereme közé szükséges készíteni egy hajszálvékony falu perselyt, amely áthidalja a méret különbséget.

Sérülékeny bevonat

A mutató világító festékkel van kezelve, mely sérülékeny bevonatot képez a felületen, így nagyon vigyázni kell rá, nyomorgatni nem szabad.

Anyagválasztás

Persely anyagául a hétköznapokban is elérhető anyagot választottam, amely nem más, mint egy forrasztópálca darabja. Hegesztéstechnikai boltokban négyféle vastagságban félméteres szálakban árulják, anyaga sárgaréz, így persely készítéséhez ideális.

Eszterga patron választása

A persely készítéséhez kiválasztom az óráseszterga patronkészletéből a megfelelő darabot, amely segítségével befoghatom a munkadarabot.

Alkatrész befogása

Az esztergagép befogórendszere nagyon egyszerű és letisztult. Egy behúzószár, amely átnyúlik a főorsó furatán, finom menettel csatlakozik a befogópatron végéhez. A behúzószár végének meghúzásával két tized millimétert csukódik be a patron, mely elég ahhoz, hogy stabilan rögzítse a megmunkálandó alkatrészt.

Alapméret kialakítása

Az órás esztergagép méretes patrona stabilan rögzíti a munkadarabot, így könnyedén kialakítom a megfelelő méretet.

Méret előtti próba

A mutatót és annak kerekét odakészítem a gép mellé, így a művelet közben folyamatosan ellenőrizhetem a méretet.

Persely külső méretének kialakítása

Először kialakítom a persely külső méretét, amely a mutató belső peremére szorosan illeszkedik. Kialakítása enyhén kúpos, így elkészülte után stabilan bepréselhető a helyére.

Bepróbálás közben

A mutatót folyamatosan próbálom a helyére, méret ellenőrzés nincs, pusztán megérzéseimre hagyatkozom.

Elkészült külső méret

A külső méret elkészült, a mutató úgynevezett akadó illesztéssel szorul a helyére, ujjam hegyével könnyedén rányomom a csonkra.

Belső méret készítése

A persely belső méretét az órakerék csonkjának átmérője határozza meg. Mérőórás tolómérő segítségével meghatározom a szükséges méretet.

Csigafúró méretének kiválasztása

A csonk mérete 1,6 milliméter felett van kicsivel, így könnyen meghatározható annak mérete.

Középpont kialakítása

Órás esztergakés segítségével kijelölöm a középpontot, ahol a fúró vége belekap.

Központosító furat

A perselyen kialakított vezetőfuratba könnyedén belekap a fúró és jó esetben meg is tartja a középpontot.

Furatkészítés

Az órás esztergagép szegnyergébe befogom a kiválasztott csigafúrót és magas fordulatszámon pár perc alatt elkészítem a furatot.

Befúrás

A furatot mélyebbre készítem a szükségesnél, hogy elkészülte után le tudjam választani a helyéről.

Bepróbálás közben

Az elkészült furatba belepróbálom az órakerék csonkját. Ebben az esetben is akadó illesztés szükséges, hogy stabilan üljön a helyén. Így befogva még lehetséges a méret változtatása, de nincs szükség rá, szorosan felfekszik.

Persely leválasztása

Az elkészült furatba belepróbálom az órakerék csonkját. Ebben az esetben is akadó illesztés szükséges, hogy stabilan üljön a helyén. Így befogva még lehetséges a méret változtatása, de nincs szükség rá, szorosan felfekszik.

Leválasztás után

A leválasztás sikerült, a persely nem veszett el, megfogta a csavarhúzó. Bár kissé sorjás, de némi finomítás után elkészültnek mondható.

Finomítás előtt

A persely már méret azonos, némi finomítást igényel, hogy jól nézzen ki. Bár nem fog látszani, de így nem maradhat.

A persely befogása

A finomítást úgy oldottam meg, hogy visszafogtam az eszterga gép patronába. Finomítás után a munkadarab tulajdonképpen elkészült.

Seitz kőprés

Csapágykövek bepréselésére használt szerszám az órás egyik leghasznosabb és talán legszebb munkaeszköze.

A kőprés tartozékai

A bársonybélésű dobozban minden tartozék megtalálható, ami egy ilyen művelethez elvégzéséhez szükséges. A benyomás hosszanti iránya is beállítható, így csak bizonyos mélységig engedi a nyomatékot. Vékony csapágykövek bepréselésénél nagyon hasznos funkció, de az itt elkészített persely benyomására is alkalmas.

Persely helyére illesztése

A mutató peremébe szorosan illeszkedik a persely, amit kőprés segítségével nyomok a helyére.

Bepréselés után

Enyhe nyomás hatására a persely a helyére került, kúpos kialakítása révén stabilan ül a helyén.

Méretazonosság

A mutató perselyezése elkészült, így már felszerelhető a helyére. Minden mérete megfelelő, nyakának vastagsága sem változott, a betét tökéletesen kitölti azt. A művelet elkészült, a mutatópár felszerelhető a helyére.

Végszerelés után

A mutatók immáron a helyükön. A Panerai stílusú darabok jól mutatnak a helyükön és rendkívül intenzíven világítanak a sötétben. Szinte alig vehető észre, hogy az óra szerkezete egy 1920-as években készült Amerikai zsebórából származik.

Soul Bend Watch & Co USA zsebóra beépítés

Megfordítva viszont az üveghátlapon keresztül megtekinthető a pazar 1920-as években készült Soul Bend & Co USA zsebóraszerkezet.

Az óra elkészült

Az óra ezzel elkészült. Örömömre szolgált, hogy a beavatkozás részleteit megosztattam mindenkivel.

Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

tizenkilenc + tíz =