Speciális üveg csiszolása ezüst ékszerórába
Sokan nem érik be átlagos ajándékkal karácsonykor, nem hisznek az akciós parfümök, díszdobozos Unikumok és könyvutalványok misztikumában. Pedig felgyorsult világunkban egyedi ajándékot adni nagyon nehéz dolog, de nem lehetetlen.
Ebben az esetben sikerült megtalálni az egyediség minden stílusjegyét. Az óra doboza is kézzel készült darab, a család gyermektagja festette készre, saját ízlése szerint. Sosem köszön vissza boltban, vagy webshopban, érzelmi töltete felülír mindennemű ajándék ötletet.
A doboz valójában egy ékszerórát rejt, amely szintén nem átlagos kivitelű, saját elképzelés alapján készült, ráadásul sterlingezüstből. Az órát egy fiatal, kreatív ékszerész készítette, saját ötlete alapján.
Minden eleme sajátos, semmi sem köszön vissza szabványtáblázatban, vagy stílusmagazinban, így talán elmondható, hogy nem jön szembe az utcán. Méretét az ajándékozott csuklója alapján vették le, így az üveg formavilága szintén ehhez igazodik. Sajnos egyediségnek is megvan az átka, egyetlen formaelem sem rendelhető hozzá. Amennyiben üvege eltörik, mint magát az órát, méretre kell készíteni. Sajnos az ajándék nem futott nagy karriert, egy szilveszteri rendezvény forgatagában hozzáütődött az asztal lapjához és szilánkosra törött. Az egyedi üveg készítése lesz publikációm tárgya, amely visszaadja eredeti fényét a most lelombozott, törött órának.
Maga az óra 925-ös, azaz Sterling ezüstből készült, súlya 5,4 Gramm. Teljes felületét Cubic-Zirkonia kövekkel díszítették, hagyományos foglalási eljárással. Bár maga a tok egy modern quartz szerkezet rejt, kivitele mégis antik hatást kölcsönöz az ékszerórának.
Az óra tokján nem hagytak sötét-foltot, teljes felületét kövekkel díszítették, amolyan korona ékszer-jelleget kölcsönözve az időmérőnek. Ünnepélyes jellegét pusztán a törött üvegének látványa csorbítja.
Az óra üvege romjaiban hever, ellipszis formája méretezés alapján könnyedén reprodukálható. Pusztán az üveg vastagságát kell megmérni, a többi méret csiszolással kialakítható. Akkor lássunk neki
Hagyományos ásványüveg anyaga rideg és kemény, viszont rendelkezem Elbor-Nitrit tárcsával, amit alapesetben esztergakések élezésére használok, de könnyedén megmunkálható az üveg is. A gyémánttárcsa úgy harapja az üveget, mint ha kartonpapír lenne, segítségével kialakítható bármilyen egyedi üvegméret. A tárcsa felülete magán hordozza a gyémántréteget, tíz milliméter vastagságban. Alumínium korongra vulkanizálva befogható az esztergagép tokmányába is. Közepes fordulatszámon szépen lehet vele dolgozni. Mindent csiszol, ami nála puhább, anyagszerkezete pedig gyémántból van így szinte nincs olyan anyag a világon, amit nem forgácsolna. Még a lényegesen keményebb zafírkristály üveggel is könnyedén megbirkózik.
Az óra szerkezete és a mutatók nem sérültek meg, így csak az üveget kell pótolni. Ez jó hír, mert nem kell órajavítással bíbelődni. Eltávolítottam a szerkezetet, így kezdődhet az üvegcsiszolás művelete.
Első lépésben le kell másolni az eredeti üveg formáját, amely sajnos romjaiban hever, így már nem elérhető. Ezért egyéb, alternatív megoldást kell keresni a méretek másolására. Ezt úgy kivitelezem, hogy felragasztok egy fehér ragasztószalagot az üvegráma felületére. A peremnél körberajzolom, ahova az üveg kerül majd befoglalásra. Ezzel a módszerrel le tudom másolni az eredeti üveg formáját.
Kivágás után látható, hogy a fehér, körbemetszett ragasztószalag leképezi az üveg eredeti formáját. Az öntapadós matrica követi az üveg alakját, így támpontul szolgálhat a csiszolásnál.
Az eredeti formavilág úgyis csak támpont, végleges alakját bepróbálás után fogom elérni, csiszolás közben.
Az üveg formája ragasztó szalagra másolva. Mivel fehér, jól láthatóak a körvonalak munka közben.
A kivágott forma egy ragasztószalag darabja, így öntapadós. Fel lehet ragasztani az alapanyagnak kiválasztott üveg felületére.
Az pótlás alapanyagát közönséges 1 milliméter vastag ásványüveg szolgáltatja, Ebből alakítom ki az ellipszis alakú formaüveget.
Az alapanyag megvan, az üveg eredeti formavilágát is lemásoltam, így indulhat a csiszolás művelete, amely némi előkészítést igényel.
Első lépésben meg kell védeni a csiszolandó üveget a karcoktól, művelet közben. Közönséges cellux ragasztóval letakarom az üveg mindkét oldalát.
Az üveg nagyon kényes felület, könnyen karcolódik. Ezért van szükség a felület védelmére csiszolás közben, így megmarad eredeti állapotában.
Maszkolás után felragasztom rá a fehér öntapadó fóliából kivágott mintát, amely az üveg eredeti formáját követi.
Körbevágtam a védőfóliát is, így mindkét oldala védve van. Maszkolás és a forma meghatározása után indulhat a csiszolás művelete. Minden rendelkezésre áll, már csak elő kell készíteni a csiszológépet.
Mivel az üveg könnyen törik és szilánkjai szétrepülhetnek, művelet közben védőszemüveg és kesztyű használata ajánlott.
Maga a csiszolótárcsa egy befogószárra van rögzítve, amit csavar rögzít. Így befogható az esztergagép tokmányába, stabilan rezgésmentesen lehet vele dolgozni.
A csiszoló tárcsa felülete 800-as finomságnak felel meg. Az Elbor-Nitrit szemcsék egyenletes réteget képeznek a tárcsa peremén.
Pontos csiszoláshoz tárgyasztalra van szükség, ahol kézzel vezethető a munkadarab. A stabil platform rezgésmentesen felrögzíthető az órás esztergagép szupportjának helyére.
Beállítom a minimális munkatávolságot, amely 1-2 milliméterre korlátozódik. A tárcsa centrikusan forog a tokmányban.
A tárgyasztal felülete sima, egyenletes, síkra köszörült lap. A tárcsával bezárt szöge 90 fok, így a merőleges felület kialakítása könnyedén kivitelezhető.
Üveg csiszolása durva folyamat, amely tetemes hőt generál. Művelet közben hűteni kell a munkadarabot, amely egy vízzel átitatott szivacs segítségével könnyedén kivitelezhető.
Az üveg alsó felületét lemaszkoltam átlátszó ragasztó szalaggal, tetejére pedig fehér fóliából felvittem a csiszolás kialakítandó formavilágát.
Indulhat a csiszolás, már csak a hűtőközeget kell beiktatni a műveletbe, nehogy a keletkező hő hatására elpattanjon az üveg.
Csiszolás előtt bevizezem a korongot, utána kezdődhet a művelet. 2000 fordulat/perces sebességgel forgó korong ideális a forma kialakulására.
Mivel a szivacs át van itatta vízzel, elég néha odatartani és átkenni a korong felületét, így az extrém hő keletkezése elkerülhető.
Az egyik oldal formájával hamar végeztem, a korong csak úgy harapja az üveg kemény anyagát. Az alsó maszkolószalag megvédi az üveg felületét csiszolás közben a karcosodástól.
Megfordítva kialakítom az ellipszis másik oldalát is, hozzácsiszolva a mintául szolgáló fehér ragasztószalaghoz. A körvonalak már hasonlítanak az eredeti formavilághoz.
Az üveg kontúrja csiszolás közben. Látható, hogy nagyon sok üvegpor keletkezik művelet közben, amely mindent összekarcol. Ezért van szükség a felület csiszolás közbeni maszkolására, mert így karcmentes marad az elkészített formaüveg.
Nagyolással elkészítettem a durva körvonalakat, félkésznek tekinthető a művelet. A minta öntapadós ragasztóját eltávolítom. hisz már csak a finomítás maradt hátra.
Némi finomítás következik, már csak a peremet csiszolom, közben belepróbálom a helyére.
A formavilág majdnem elérte végleges alakját, a peremek még durva felületet képeznek. Már csak a szélek finomítása maradt hátra.
Az óraüveg formára csiszolt, félkész állapotban. Még kissé cafrangos, de kézi csiszolással szépen finomítható.
A félkész munkadarab nem karcolódott össze, köszönhetően a maszkolásnak. Víztiszta és áttetsző maradt.
Az egyik oldal még vastagabb a valós méretnél, így lecsiszolok belőle egy keveset.
Az üveg elérte végleges formáját, már csak a peremek finomítása maradt hátra. Kicsit szaggatott még a széle, de finom csiszolással egyenletesé tehető a felület.
Egyszerű óraüvegből kialakítottam a végleges formát, amely méretpontos. Az ellipszis alakú üveg még szoros, de a hátramaradt műveletsort már kézzel finomítom véglegesre.
A csiszolótárcsa jól teljesített, úgy harapta a kemény üveget, hogy öröm volt nézni. A gyémánttárcsa számos műveletre alkalmas, magam főleg esztergakések élezésére használom, de egyéb, alternatív felhasználása sem lehetetten. Ilyen művelet például az üveg csiszolása is.
A tárgyasztal oldalán kialakított csap alkalmas fazettálás közbeni feltámasztásra, így akár szögletes üveg csiszolására is alkalmassá tehető.
A tárgyasztal csiszolás után. Bár nem sok anyagot távolítottam el, mégis rengeteg üvegpor keletkezett munka közben. Ezért a gép letakarításával befejeződött a művelet, a folytatást kézi módszerrel kivitelezem.
A finomítást egy ilyen üveglapra ragasztott, eltérő finomságú csiszolólapon végzem el. Minden macska álmát megtestesítő, kaparófához hasonlatos platform 600-as finomságú csiszolólaptól indul és 1500-as polír vászonban végződik.
A durva csiszolófelülettől indulva eljutok a végső finomságig, természetesen már kézmozdulatokkal. Természetesen itt is bevizezem a munkadarabot, így egyenletesebb lesz a végeredmény
A gépi csiszolás kissé megszaggatta a széleket, amely ilyenkor szépen eltüntethető. Finom mozdulatokkal kiigazítom a hibákat, amelyet a korongcsiszolás okozott. Ebben az esetben is benedvesítem az üveget, mert nedves állapotban jobb eredményt lehet elérni vele.
Az üveg elkészült, formavilága azonos az eredeti üveg méretével. Minden durva színszóródást eltüntettem a felületről, amely végleges alakját kézi csiszolással értem el.
A speciális üveg elkészült, méret azonos. Már csak be kell ragasztani a helyére.
A művelet publikatív ábrázolása nem fedi fel a művelet valós idejét, de az üveg csiszolása a maszkolástól kezdve a finomításon át kb: egy órányi munkát emésztett fel. Az ezüsttokos órába az üveget cement alapú ragasztóval rögzítem, amely stabilan fogja majd a helyén.
Utolsó zsírtalanítás következik, utána mehet az üveg végleges helyére. Beragasztás utáni száradás egy-másfél óráig tart.
Készíthető akár hajlított csiszolt üveg is, egyedi méretre, zafírüvegből. Természetesen ehhez már komoly felszerelés illetve nagyfokú gyakorlat szükséges. A gyakorlati kivitelezése erre a linkre vagy a fenti video-ikonra kattintva megtekinthető.
Akkor lássuk, miként kiviteleztem a műveletet saját magam. Az ezüst női órába való üveg csiszolását bemutató videó erre a linkre, vagy a fenti videoikonra kattintva megtekinthető.
A becsiszolt üveg, ragasztás után, összeszerelés előtt. A csiszolt üveg méret azonos, szinte észre sem vehető a változás eredeti állapotához képest.
Az üveg eredeti formáját hozza, ünnepélyessége megmutatkozik a hétköznapokban is. Ellipszis formájú üvegét gond nélkül sikerült becsiszolni és visszailleszteni a helyére.
Az óra antik hatású kinézete formabontó, bár szerkezete quartz, mégis elmondható, ritkán jön szembe párja az utcán.
Az üveg csiszolásával végeztem, a végeredmény magáért beszél.
Örömömre szolgált, hogy a beavatkozás képi részleteit megoszthattam mindenkivel.
Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu