Zeppelin LZ127 karóra teljes karbantartása és bemutatása

Zeppelin LZ127 karóra teljes karbantartása és bemutatása

Zeppelin LZ127 karóra teljes karbantartása és bemutatása

Zeppelin LZ 127

A javítás és publikáció tárgya egy újkori gyártmányú Zeppelin LZ 127 kézi felhúzású karóra, amely a márka egyik zászlóshajója. Majd 130 000 Forintos fogyasztói árával semmiképpen sem nevezhető olcsó, hétköznapi órának, így érdemes minden elemét szemügyre venni és kielemezni.

Bár az óra működik, de viselkedésével már jelezte tulajdonosának, hogy elérte a karbantartási ciklus felső határát, így érdemes megejteni az első beavatkozást. Teljes felújítása lehetőséget ad a márka és maga a szerkezet komplett bemutatására. Akkor lássunk neki.

Márka eredet

Talán egy évtized sem telt el azóta, hogy a Zeppelin órák berepültek a köztudatba. Azóta ismertségük szélsebességgel meghódította a fogékony lelkeket, sokan választják a márkát dédelgetett időmérőjükké. Magam is kíváncsi voltam, milyen megoldás és műszaki háttér köszön vissza a marketing mögött. Bár az órának létezik saját szakszervize, ez az óra mégis berepült műhelyem ablakán, így a beavatkozást magam végzem el.

Műszerfali megjelenés

Az óra mérete nagyon kellemes, nem túl nagy és nem is túl kicsi. Számlapja műszerfali hatást kelt, az ember azonnal elhiszi, hogy egy léghajó fedélzeti óráját hordja a kezén. Tokja 316L lajstromszámú acél, mely szinte implantátum minőségű és rozsdamentes.

Egy pilótaóra benyomását keltve formavilága igen lenyűgöző. Mindenképpen érdemesé teszi arra, hogy a nevével fémjelzett Zeppelin LZ 127 léghajó történetét kissé körbejárjuk, hasonlóságot keresve az óra és Zeppelin legenda között.

Schwarz Dávid kormányozható, merev testű léghajójának prototípusa

Sokan nem tudják, de a keszthelyi származású Schwarz Dávid volt az első, aki átfogóan kezdett foglalkozni a kormányozható, merev szerkezetű léghajó gondolatával. Elképzelése szerint a vászonborítású géptestet alumíniummal lehetne helyettesíteni, amely abban az időben meglehetősen ritka és drága alapanyagnak számított. Számos kísérlet és prototípus elkészítése után terve nem valósulhatott meg, mert a befektetők sorra kihátráltak projektje mögül.

Sajnos ez nagyobb gondot jelentett magánál a gravitációnál, ennek ellenére a prototípus mégis elkészült. A próbarepülés, főleg a gyenge minőségű töltőgáz miatt elsőre nem hozott áttörő eredményt. A második, immáron sikeres kísérletet maga a feltaláló már nem élhette meg, mert 1897-ben szívelégtelenségben elhunyt. Schwarz Dávid özvegye nem adta fel a harcot, második, immáron sikeres próbarepülésnek szemtanúja volt maga Ferdinánd von Zeppelin Gróf is, aki fantáziát látva a projektbe megvalósította hazánk feltalálójának álmát.

Zeppelin LZ 127 paraméterei

A névadó légijármű egy valódi legenda, ami azóta is folyamatosan szerepel az újságok hasábjain. Az LZ 127 (Luftschiff Zeppelin 127) lajstromszámú Graf Zeppelin egy német merev szerkezetű léghajó volt, amely járműcsaládjának legsikeresebb példánya lett. 1928. július 8-án keresztelte meg Ferdinand von Zeppelin gróf lánya, azon a napon, amikor néhai apja betöltötte volna 90.évét. Első útjára 1928. szeptember 18-án indult, és kilenc éven át üzemelt.

A Graf Zeppelin 136 alkalommal repülte át az Atlanti-óceánt. A léghajó a világ első, menetrend szerinti, nonstop interkontinentális légi járata lett. A Graf Zeppelin megkerülte a Földet, és inspirálója lett az 1920-1930-as évek nagy zeppelin-lázának. Pályafutása alatt 17 177 órát repült. Az 590 úton 34 ezer embert szállított, közülük 13 110 fizető utas volt.

Autentikus megjelenés

Az óra megjelenése nagyon autentikus, nem csoda, hogy sok fiatal kedvenc óramárkájaként említi a Zeppelin modelljeit. A márka forgalmazási trendje részben a bevásárlóközpontok kereskedelmi hálózatára támaszkodik, így tömegbázisa is innen kerül ki, trendi életviteli jelenséggé nőtte ki magát. Nincs ebben semmi furcsa, hisz felnőtt már egy generáció, aki elmondhatja magáról, hogy teljes életét belakta a bevásárlóközpontok jelenléte.

Talán szocializációs viszonyuk megalkuvóbb az idősebb generációhoz képest, akik lemaradtak erről az életviteli jelenségről. Hankiss Elemér könyvében megjelent írás az – örök tavasz birodalmának – nevezi a nagy plázákat, ahol mindenki megtalálja a magának való ideális terméket, fogyasztói csoportként innen szerez ismereteket, akár a pláza ingyenes wifijén keresztül. Itt nincs ónos eső és köd, mindig zöldellnek a növények, ezért bármilyen szabados öltözék rendjén való, nem kell félni attól, hogy megszólják érte az embert. Ez nincs másként az óramárkákkal se, hisz sok fiatal nem engedhet meg magának méregdrága svájci időmérőt, ezért középutas márkaként ideális választás lehet egy ilyen divatos karóra.

Zeppelin fedélzeti óramű

Az 1920-as évek elején különös levél futott be a Longines-Wittnauer @ Co New York-i, Fifth Avenue-on található telephely telegráfszobájába. „Kedves Gyártó! Kérem tervezze meg és gyártsa le épülő léghajó-flottámhoz a szükséges fedélzeti műszereket. Üdvözlettel: Van Graf Zeppelin” Ezek után megszületett a Zeppelin LZ 127 eredeti fedélzeti műszere, amely megrendelésre készült. A Longines Wittnauer tervei alapján gyártott fedélzeti óra 8 napos járástartalékkal rendelkezik.

Sajátos rugalmas kardán-felfüggesztése a motor vibrációjától védte az óraszerkezetet. Sötétben világító indexek és mutatóbetétek még radioaktív technikával készült festékanyagot tartalmaztak, ennek hatására szinte ragyognak még a vak sötétben is. Részidő mérésére is alkalmas forgatható üvegrámája kesztyűben is kezelhető. 1920-as években készült órát minden Zeppelin léghajón rendszeresítették. Longines-Wittnauer (cal: 18.69N)

Fiatalos formavilág

Marketing-szakemberek azt vallják, hogy egy adott óramárka meghatározza a vásárlókör életkorát. Léteznek fiatalos óramárkák, amelyek bár nem rendelkeznek tradícióval és évszázados múlttal, de nincs is szükségük erre. Életünk tele van legendákkal és mítoszokkal, ami köré fel lehet építeni egy márkát, amely könnyedén önjáróvá válhat, abban az esetben, ha a hírnév és a minőség kéz a kézben jár.

Ebben az esetben elmondhatjuk, hogy ez sikerült, hisz a Zeppelin LZ 127 modell egy kiforrt minőséget hordoz magában. Amennyiben vigyáznak rá kialakítása lehetővé teszi, hogy még a ballagásra megvásárolt óra felbukkanhat akár egy 60 évvel későbbi nyugdíjas-találkozózó táncparkettjén is, szép emlékeket felelevenítve tulajdonosának.

Fogyasztást mérő fedélzeti óramű

A Zeppelin LZ 127-es fedélzeten elhelyezett műszerek második fázisa a fogyasztást és a megtett kilométert voltak hivatottak mérni. A szintén 8 napos járástartalékkal rendelkező fedélzeti óra szintén a Longines-Wittnauer @ Co gyártmánya. A forgattató tachimeterskála segítségével mérhető a megtett út, a fogyasztás és átlagsebesség.

A végtelenített logarléchez hasonló eszközzel kisebb számításokat is el lehetett végezni. Mivel még a hordozható zsebszámológépék kora előtt járunk a forgatható üvegráma nagyban segítette a számítási feladatokat. A Breitling Navitimer elődjének tekinthető fedélzeti műszer szintén 1920-ban készült. Longines – Wittnauer (cal: 24.41)

Eredeti megjelenés

Az óra festett számlapja eredeti ötletek alapján készült, formavilága az 1920-as évek tűzzománc technikáját testesíti meg. Festett indexek jól harmonizálnak a kékített mutatókkal, a számlapra helyezett -Mechanical LZ 127- plakett egyedi megjelenést kölcsönöz.

Zónaidő mérésére alkalmas műszer

A formavilág azonossága talán itt köszön vissza legjobban a Zeppelin LZ 127 modellben, számlapjának rajzolata nagymérvű hasonlóságot mutat. Mivel a léghajó nagy hatótávolságú utakra és interkontinentális közlekedésre is alkalmas volt, kézenfekvővé vált, hogy eltérő zónaidő mérésére alkalmas időmérő is legyen a fedélzeten.

A segédműszerek harmadik fázisa a Greenwichi középidőt és az aktuális tartózkodási hely közti eltérést mutatták, mintegy összehasonlításként. Az GMT elődjeként használt megoldás a navigációban nyújtott nagy segítséget a hajózószemélyzetnek. Longines – Wittnauer (cal: 21.29) 1922-ben készített fedélzeti órája minden léghajón kötelező felszerelésként volt nyilvántartva.

Domborított ásványüveg

A számlapot egy nagyméretű domború keményített óraüveg fedi, karc nem látható rajta. Felhúzókoronája extra méretű, akár kesztyűben is kezelhető, de természetesen ez egy bevásárlóközpont gyorsétteremben szükségtelen lehet.

Tartalék órák

Fedélzeti műszerek negyedik fázisát a tartalékórák jelentették. Mivel a léghajón nem tartózkodott órás, így az alapműszer meghibásodása esetén szükség volt olyan zsebóraméretű időmérőre, amely betöltötte a központi óra szerepét. A fa dobozban elszeparált precíziós zsebórák nagy pontossággal mutatták a pontos időt. Szintén kötelező tartozéka volt a Zeppelin LZ 127 fedélzeti műszereinek, folyamatos felhúzottságáról az első tisztnek kellet gondoskodnia. Longines – Wittnauer (cal:21.29) gyártmány 1920-as évek eleje.

Segédkör a másodperc számlapján

A mutatók kékített kivitelűek, a másodpercmutató viszont feketére van festve. Leolvashatósága kiváló, szinte messziről is látszik, pilótaóra hatása vitathatatlanan. A Zeppelin saját formavilága visszaköszön az óra tokján is.

Belső tér

Ez a 60 tonnás repülő -ezüst szivar-, a maga 236,6 méteres hosszával és 30,5 méteres átmérőjével 115 km/órás sebességre volt képes, miközben 20 utast szállított teljes kényelemben. Az utasok kiszolgálásáról és a léghajó kezeléséről 40-45 fős személyzet gondoskodott. A gázhombárt eredetileg héliumra tervezték, hisz ennek e gáznak volt a legnagyobb térfogatkülönbsége a levegőhöz képest, ezért használják mai napig is meteorológiai léggömbökben.

Sajnos diffúziv hatásával nem voltak még tisztában, így a megtett út alatt nagy volt a gázveszteség. Németországban nem tudták ekkora mennyiségben előállítani, ezért nagy része amerikai exportból származott. Nem sokkal később az Egyesült Államok belépett a világháborúba, így embargó alá került a termék, így hamarosan áttértek az olcsóbb és tömegesen előállítható hidrogéngázra. Tulajdonsága hasonló volt a héliuméhoz, de rendkívül tűzveszélyes elegyet tudott alkotni a levegővel, így át kellet tervezni a léghajó működési szabályzatát.

Az üveghátlap mögött

Az órát megfordítva láthatóvá válik a szerkezet egy panoráma-üveghátlap mögött. A szépen dekorált óramű jól mutat a szálra csiszolt csapágylemezek és a kékített csavarok összhangjában. A hátlap hagyományosan csavaros kivitelű, megfelelő szerszámmal könnyedén kinyitható. A hátlap peremére kerültek a különböző feliratok, a darab és szériaszám, illetve az 5 ATM-es vízmentességi limit.

Zeppelin Budapesten

A budapestiek első ízben 1929. október 16-án pillanthatták meg a Zeppelint, amikor éjjel átrepült a főváros fölött. Ekkora légi járművet még senki sem látott Budapesten, így látványvilága egy üstökös érkezésével volt mérhető. Ezek mellet komplett kommunikációs tréninggel volt azonos az átrepülés, hisz rengeteg ember saját erkélyélről morzejelekkel próbált kommunikálni a hajózó személyzettel.

A hazai amatőr rádiós közösség pedig elszeparált frekvenciáján próbálta jókívánságait eljuttatni a személyzetnek.Egy évvel később, 1930-ban Görögországból tartott Németországba, miközben az ország nyugati része fölött áthaladt. Ezzel az eseménnyel a korabeli sajtó sokat foglalkozott, ez adta az ötletet egy magyarországi körrepülésre. A szervezések után 1931. március 29-én, vasárnap került sor a Magyarország számára nagy eseményre.

A Zeppelin vállalat LZ-127 felségjelű, Graf Zeppelin nevű léghajója jött látogatóba hazánkba, amely az akkori idők legnagyobb léghajója volt. 1900 és 1938 között összesen 131 Zeppelin léghajó kapott számozást, de ebből különböző okok miatt nem mind készült el. Az LZ a német -Luftschiff Zeppelin- (Zeppelin léghajó) rövidítése. Annyi bizonyos, hogy az LZ-127 Graf Zeppelin volt a legsikeresebb léghajó.

Zeppelin Magyarországon

A Zeppelin léghajó több ízben is járt hazánkban, érkezése hatalmas médiaeseménynek számított, amit a polgári elit mellet a politika szereplői is népszerűsítették. A léghajón több neves személy is utazott, többek között Karinthy Frigyes, Horthy István és Gróf. Almássy László. Az első ember Karinthy Frigyes volt, aki kilépett a léghajóból a sikeres földet érés után. Horthy Istvánt édesapja, Horthy Miklós kormányzó személyesen várta a repülőtéren.

Rövid technikai szünet után 30 utassal a fedélzetén, köztük Gömbös Gyula honvédelmi miniszterrel és több újságíróval elindult Magyarországi körútjára a Graf Zeppelin. A repülés pikantériájához hozzátartozott, hogy ebben az időben már hidrogénnel töltötték a ballont, amely rendkívül gyúlékonynak bizonyult. Polgári elit pedig nem létezhet szivar nélkül, egyébként is ki merné megtiltani egy kormányzónak, hogy ne gyújtson rá, amikor ráadásul egy személygépkocsi árát fizette ki az utazásért.

A szivarszobát meghagyták, az utasokat pedig nem tájékoztatták a hidrogéntöltetről, hisz Gay-Lussac törvénye segítségükre sietett. A levegőnél kisebb halmazállapotú gáz, ami magasba emeli a léghajót, szivárgás esetén úgyis felfele távozik, a gondola pedig alul helyezkedik el. Azért a -dohányzás csak saját felelősségre- táblát meghagyták, de azt is csak a légiflottát biztosító cég kifejezett kérésére.

Léghajó kikötő

Az Art’Deco stílus egyik meghatározó ikonikus épülete az Empire State Building szintén abban az időben került átadásra. Elhamarkodott ötlet alapján a felhőkarcoló tetejére légikikötőt terveztek, de megépítése után használata komoly technikai akadályba ütközött. A leggyakorlottabb léghajó-parancsnokok közül kevés akadt, aki sikeresen kikötött a kialakított dokkolóállomáson.

A folyamatosan változó erős szél életveszélyes helyzeteket generált, ezért az ötletet hamar elvetették, a luxust kedvelő utasok nagy bánatára. New York külvárosában sem akadt akkora hely, ahová egy ilyen méretes légi járművet letehetnének biztonsággal, ezért attól féltek, hogy a jól fizető utasok rendre hátat fordítanak a léghajóutazásnak.

Bár a jóslat valósággá vált,de ezt a Zeppelin 1937-es tragédiája okozta, mely véget vetett a léghajózás történetének. Abban az időben nagy léptékben fejlődött a légi forgalom, sok rekordkísérlet is erre az időre datálható. Charles Lindberg speciálisan kialakított repülőgépével New Yorkból indulva egészen Párizsig repült.

Hátlap nélkül

A hátlap nyitása után előbukkan maga a szerkezet, amely nagyméretű tokkarika segítségével marad a helyén. Üdítő tény, hogy műanyagot sehol sem alkalmaznak, a tokkarika anyaga szépen kidolgozott könnyűfém, galvanizálva.

A fedélzet

Az utasok a hengeres test alatti gondolában helyezkedtek el. A személyzet az alumíniumvázú, vászonborítású test belsejében lévő hidakon és létrákon közlekedhetett a 17 gáztartály között. A léghajó mozgását 5 darab Maybach gyártmányú, VL2 típusú, egyenként 540 lóerős, 12 hengeres motor segítette. A fedélzeti műszerek is itt kerültek elhelyezésre, a léghajó irányítása nagyban azonos volt a tengerjáró hajókéval, így az első kapitányok a haditengerészet berkeiből lettek átképezve.

A panoráma ablakokon keresztül a teljes horizont látható volt, így a látvány szinte leírhatatlan lehetett. A kissé ipari formatervezésű kabin a korai viktoriánus stílust sugallta, ahol a szabadon hagyott gépalkatrészeket szinte stílus elemenként alkalmazták. Ezért sokáig azt hitték, hogy a tervezés angol eredetű.

Poljot 3105 szerkezet

Az óra német ihletést hordoz magán, számlapján feltűnik a – Made in Germany – felirat, viszont a szerkezet tipikusan orosz eredetű. A Poljot 3105 óramű egy 1970-es években tervezett konstrukción alapszik, amely azóta lényegesen átalakult. Mai kialakítása már korszerűsített kivitelben kerül forgalomba, ami műszaki paraméterein is visszaköszön.

A billegő tengelye Incabloc törésmentes csapágyban fut, amely védi a tengelyt a külső behatásoktól. A 17 köves kivitelt 23 kövesre cserélték, így futáspontósága ideálisabb, kopásoknak sincs annyira kitéve. A rugóház méretét áttervezték, ezáltal az óra járástartaléka jelentősen megnőtt. Ezek mellet dekorációs elemekkel is gazdagították a látványt

A zeppelin rádiós szobája

A Zeppelin megtervezése csak úgy generálta a jobbnál jobb innovációkat, valósággal sziporkázott a fejlesztőmérnökök gondolatvilága. Nagyon sok, szinte úttörő-jelentőségű újításokat teremtett maga köré, egyik ilyen a fejlett kommunikáció megjelenése volt.

Mivel a hidrogéntöltet jelenléte lehetetlenné tette az addigi szikratávírók alkalmazását, szinte itt debütált először az elektroncsöves rádiókommunikációs rendszer, amit a Telefunken fejlesztett ki az első világháború után. Elektromos fogyasztása többszöröse volt a szikratávíróénak, így külön akkumulátor gondoskodott az energiaellátásról. ezek töltését két szélgenerátor látta el, amely a motorok alatt kapott helyet.

Mivel ezek folyamatosan forogtak, állandó töltést biztosítottak a rendszer számára. Ezen szélgenerátorokat mai napig használják a repülőgép iparban, vészhelyzeti generátorként.

Zeppelin és a fasiszta propaganda

A léghajó mérete szemet szúrt a megalomániás színezettel rendelkező korabeli Nemzet szocialista pártnak is. A náci hatalomátvétel után a német vezetés propagandacélokra használta a Graf Zeppelint. Három hónappal Adolf Hitler kancellári beiktatása után a propagandaminisztérium arra utasította a Zeppelin-céget, hogy 1933. május 1-jén, a nemzeti munkanap alkalmából a léghajó repüljön át Berlin felett.

Ebben a hónapban Rómába is elrepült a léghajó. Joseph Goebbels meghívta fedélzetére az olasz légügyi minisztert, Italo Balbót. Szeptemberben a zeppelin megjelent a nürnbergi pártnapon, mintegy hírnökeként a tömeg elé kilépő Hitlernek.

Poljot Moscow (cal:3105)

Az óra szerkezete népszerű kaliber, eredeti élőhelyén Polet órákban fordul elő legtöbbet, de konverziója nem egyedi eset az órák világában. Sok svájci báziskaliber kerül egymástól eltérő óramárkákba, ahol a rotor feliratának változtatása határozza meg az óra hovatartozását. Egyetlen alapkaliber is készülhet számtalan kivitelben, szinte a felismerhetetlenség határáig dekorálható, és ha kell átveszi az egyenruhát és hiba nélkül ellátja feladatát egy – Made in Germany – feliratú modellben is.

Lángoló léghajó

A léghajózásnak egy súlyos tragédia vetett véget, amikor is Lakehurstben leszállás közben felrobbant az LZ-129 Hindenburg. A Hindenburg a Graf Zeppelin továbbfejlesztett testvére volt, még hatalmasabb méretekkel. Azonban a II. világháború előtti időszakban, részben politikai okokból, hélium helyett hidrogénnel töltötték fel a léghajó tartályait. A 14 hónapos léghajó korábban már 10-szer megtette az Atlanti-óceán feletti utat, de máig tisztázatlan módon 1937. május 6-án elpusztult. A nemzetközi felháborodást keltett baleset megpecsételte a léghajózás sorsát.

Díszített werk

A szerkezet alapkivitele sokféle megoldást kínálhat egy szerkezetgyártónak, elég csak egy Ford Focus rally-autót alapul venni, ahol csak a maszkot hagyták meg, szinte semmi köze sincs az alapmodellhez. Az alapszerkezet is számtalan ötlet bázisa lehet, díszített kivitele felbukkanhat egy méregdrága órában is, ahol a hozzáadott szellemi érték többe kerül, mint maga az óra.

Kontinentális szórólap

Jegesmedvék nagy kék szemekkel csodálják a kezükben zászlót vivő hajózószemélyzetet egy korabeli promóciós plakáton. Szinte kolumbuszi felfedezésekkel kecsegtető utazási poszterekkel inspirálták az utazóközösséget a léghajózás népszerűsítésére. A kontinentális utazás sajnos nem sok embernek adatott meg, hisz költsége minden képzeletet felülmúlt.

Ennek oka abban mutatkozott meg, hogy az egy főre eső költségek ebben az iparágban voltak a legmagasabbak, hisz csak 25 utas helyét biztosított a gondola. Nem sokáig tartott a léghajózás reneszánsza, mégis egy életre elegendő témát biztosított a jövendő generáció számára, aki sosem látott ilyen járművet. Ebben keresendő a siker kulcsa, ami ezt a márkát is övezi.

Felhúzótengely kivétele

A hátlap levétele után a felhúzótengely eltávolítása következik. A váltókar gombjának megnyomásával a tengely szabaddá válik, így könnyedén eltávolítható a helyéről.

Megégett levél

A Zeppelin LZ 129 balesete felkorbácsolta a közvéleményt, az amúgy is nagy fenntartási költségeket felemésztő iparág hanyatlásnak indult, majd nem sokkal később meg is szűnt. Ezután a léghajókat rövid idő alatt nyugdíjazták, a Graf Zeppelin is ekkor került múzeumba, majd 1940 márciusában Hermann Göring parancsára, a megmaradt léghajókat szétbontották a repülőgép-ipari alumínium váz-szerkezetük miatt. Így estek áldozatul a német léghajók a feneketlen bendőjű német hadiiparnak.

A végzetes balesetben megsemmisült léghajó rakteréből előkerült megégett boríték mintegy mementóként hirdette egy komplett iparág vesztét. A Zeppelin legendája megmaradt ami mai napig rengeteg nevével fémjelzett terméket és márkát repít az ég felé, vagy tovább, tűzveszélyes gázok használata nélkül. Ennyit a legendáról, lassan térjünk át magára az órára.

A felhúzótengely

A felhúzókorona kivitele vízmentes, egy tokcsőre illeszkedik. A koronába szerelt dupla gumitömítés szolgáltattja a hermetikus kivitelt.

Mutatók levétele

A számlap festett kivitelű, a mutatók is kékítettek, így rendkívül sérülékenyek. Ennek elkerülésére levételükhöz számlappalástot és emelőpálcát használok.

Bevett megoldás

A számlappalást felfekszik a számlapra, így akár alá is feszíthető. Az emelőpálcák segítségével még a legmakacsabb mutató is levehető, szinte minden alkalommal használom őket.

A palást használata

A palást szinte minden típushoz használható, impregnált papír kivitele nem hagy nyomot a számlapon.

Kismásodperc mutató levétele

A kismutatót ugyan ezzel a módszerrel szerelem le, hisz a sérülés veszélye itt is fennáll.

A kiszerelt szerkezet

A szerkezet kiszerelés után. A felhúzótengelyt mindig visszateszem a helyére, nehogy szétessen javítás közben.

Tokkarika levétele

A tokkarika szép, méretes darab, feladata, hogy stabilan rögzítse a szerkezetet a tokon belül.

Kékített csavarok

A szerkezet kötőelemei kékítettek, amely annyit jelent, hogy egy hőkezelési eljárással az acél futtatási színeire színezték a felületet. Ezen dekorációs eljárásnak itt kitüntetett szerep jut, hisz az egész szerkezet látható az üveghátlapon keresztül.

A billegő kivétele

A billegő kivétele után láthatóvá válik a tipikusan orosz szerkezetekben alkalmazott hézagolólemez, amely a szerteágazó gyártási szabványokat igyekszik kiküszöbölni.

Kilincskerék levétele

A kilincskereket egy csavar rögzíti a rugómag kimunkált végéhez, ennek kioldásával levehető. Ezek után már biztosak lehetünk abban, hogy a szerkezet nyomatékmentes, hisz megszűnt a kényszerkapcsolat.

Csapágyhíd kivétele

Az egyik csapágyhíd kizárólag a másodperckereket és a gátkereket rögzíti, a másik viszont mintegy átölelve a teljes alaplemezt leszorítja a kerékrendszer többi alkatrészét. Ezzel némileg háromnegyedes csapágylemez szerűen meghatározza a látványt, kissé Glasshüttei hatást keltve a szemlélőben.

Levétel után

A nagyméretű csapágyhíd levétele után láthatóvá válik a kerékrendszer többi alkatrésze is. A rugóház felületén már kicsapódott a beszáradt olaj maradványa, így a szerkezet már megérett a tisztításra.

Számlap levétele

A számlapot két hernyócsavar rögzíti, kilazításával levehető a helyéről. Kicsit rá kell segíteni a folyamatra, hisz magától nem enged, egy korabeli penge aláfeszítésével szinte leugrik a helyéről.

A számlap

A számlap festése hibátlan, rajzolata műszerfali hatást kelt. Anyaga sárgaréz, színvilága a korabeli tűzzománc technikát testesíti meg. A dátum ablaka a hatos osztáshoz került.

A dátumtárcsa levétele

A dátum tárcsája a hatos osztásnak megfelelő irányban olvasható, kivitele festett. Színvilága a számlap elefántcsont árnyalatával teljesen megegyezik. A leszorítólemezt három kékített csavar rögzíti, kioldása után levehető a helyéről.

Levétel után

A csapágylemez levétele után felbukkan maga a dátumszerkezet. A tárcsa fél órás intervallum alatt átváltja a dátumot, gyors állításra nincs lehetőség. Ezen a ponton nem változtattak az eredeti konstrukción, kivitele a gyári kaliberrel megegyezik.

A naptárszerkezet

A naptárszerkezet folyamatos váltású, gyors állítási lehetőséggel nem rendelkezik, módosítás az eredeti kaliberhez képest nem látható rajta. A szerkezet készült naptárcsával is, amely helye felfedezhető ezen az órán is. Ebben a modellben eltekintettek alkalmazásától, annak helye üresen van hagyva.

Biztonsági megoldás

Sok szerkezetben ügyeltek arra, hogy a naptárgyürü megszorulása esetén ne menjen tönkre a továbbítószerkezet. Ezt néha rugalmas műanyag alkalmazásával érik el, ebben az esetben egy huzalrugó gondoskodik erről a funkcióról. Amennyiben a naptárváltás elakad, a továbbítónyelv rugalmassága következtében elhajlik és nem tesz kárt a fogaskerekekben.

Csúszó kapcsolat

A negyedes kerék kuplungszerű kapcsolata biztosítja a mutatóigazításhoz szükséges megcsúszást. Mivel a mechanikus órák fogaskerekei kényszer-kapcsolatban állnak egymással,lehetetten lenne a mutatók szabad állítása, ha a kerékrendszer egyik fogaskerékpárja közé ne iktatnának be egy kuplunghoz hasonló tengelykapcsolatot.

Ez a kapcsolat teszi lehetővé, hogy mutatóállításnál ne tegyünk kárt a kerékrendszer fogaiba. De ha ez a kapcsolat nem eléggé szoros, akkor a mutatók úgymond lemaradhatnak a valós időhöz képest.

Felhúzótengely

A felhúzótengely méretes darab, végén a nagyméretű koronával. Kihagyták az egyik legnagyobb lehetőséget a márka népszerűsítésére, hisz a koronára nem került Zeppelin logó.

A lecsupaszított csapágylemez

Az alaplemez teljesen üres, mindent leszereltem róla, így mehet is a mosógépbe.

Díszített csapágyhíd

A díszített csapágyhíd is mehet a mosóba, ráfér a tisztítás, hisz a kenőanyag maradványai mindenhol felbukkannak rajta.

A híd másik oldala

A csapágyhíd belső felülete, a csapágykövekkel. A galvanikus felület itt is visszaköszön, bár díszítést nem alkalmaztak. Felesleges is lett volna, hisz szinte sosem látszik.

A rugóház fedele

A szerkezet nagyméretű rugóháza. Járástartaléka 60 órára lett megnövelve, ezt tudja is az óra, de tisztítása lekerülhetetlen.

A rugóház

A rugóház kibontás előtt. A rugómeghajtás kialakítása keresztrugós kivitelű, amely stabil befogási pontot biztosít a rugó számára.

A fedél lepattintása

A rugómagra gyakorolt enyhe nyomás hatására a fedél szinte leugrik a helyéről és láthatóvá válik a motorrugó.

Mosókosár

A szerkezettisztító készülék mosókosara. A szétszedett alkatrészek elkülönítve helyezhetők el benne, így mosás közben nem sérülhetnek meg.

Száradás után

Az óra alkatrészei szerkezettisztítás és száradás után. Indulhat az óra szisztematikus összeépítése.

A motorrugó kenése

A hajtórugót tisztítás után szintetikus nehézolaj segítségével átkenem, úgy, hogy mindenhova jusson. A rugó bevezető szakaszára felvitt olaj egyenletesen elterül az első felhúzás után, így kenése folyamatos lesz.

A fedél visszapattintása

A rugó fedelét kenés után egy erős csipesz segítségével a helyére pattintom. Szerelésre kész, mehet is vissza a helyére.

A másodperc kereke

A másodperckerék nevéből eredendően egyet fordul percenként, így alkalmas az eltelt másodpercek mérésére. Ez úgy valósul meg, hogy meghosszabbított tengelynyúlványának végére közvetlenül felszerelhető a másodperc mutató.

Órakerék alsó csapágyhelyének kenése

Az órakerék alsó csapágylemeze megvezeti az alkatrészt, futása könnyebb. A werk 27 köve lehetővé teszi az optimális futást. Az alapszerkezet 17 kövéhez képest ez jelentős módosítás.

Közös csapágylemez

A közös csapágylemez, amely a másodperc és a gátkereket rögzíti a helyén, szintén mehet a helyére. Alapos tisztításon esett át, így bátran visszaszerelhető a helyére.

A szerkezet kenése

A szerkezet szakaszos és rétegszerű kenését összeszerelés közben végzem el, úgy, hogy közben figyelek, hogy jusson mindenhova kenóanyag. Ezért a motorrugó kenését még a kilincskerék vissza szerelése előtt végzem el, mert utána már nem férnék hozzá.

Másik oldal kenése

A kenést a másik oldalon is elvégzem, szintén figyelve a részletekre. A perckerék fordulatszáma alacsony, naponta két kört tesz meg, de nyomatéka nagy, hisz közvetlen kapcsolatban áll a legnagyobb nyomatékfaktorral, azaz a motorrugóval.

Tengelykapcsolat létrehozása

A szakszerűen átkent tengely végére csőrugószerűen visszahelyezhető a negyedes kerék. Ezen alkatrész képes mutatóigazítás közben megcsúszni, engedve a pontos idő beállítását. Enyhe nyomás hatására a helyére pattintható.

Felhúzókerék kenése

A felhúzókerék racsnija az egyik legjobban igénybe vett alkatrésze az óraszerkezetnek, hisz minden nap ezzel húzzuk fel az órát. Tipikus hangja is innen ered, így kenése létfontosságú. Még beszerelés előtt átkenem, ezek után mehet a helyére.

A Felhúzószerkezet alkatrészei

A váltókar és tolókar beszerelés előtt. Mindkét alkatrész alapos tisztításon esett át, így mehet a helyére.

Felhúzótengely kenése

A felhúzótengely is igényel kenést. Ezt zsírzópárna segítségével valósítom meg, mégedig úgy, hogy szivacsos felületébe tunkolom a tengelyvégét, amely jó minőségű kenőzsírral van átitatta. Ezzel a módszerrel egyenletesen felvihető a kenőanyag a felületre.

Dátumszerkezet összeépítése

A dátum és felhúzószerkezet összeépítés közben. Ilyenkor ki lehet próbálni minden funkciót, így összeszerelés után már nem érhet meglepetés. Viszont vigyázni kell arra nehogy elugorjon bármelyik alkatrész.

A váltókar rögzítőlemeze

A váltókar külön leszorítólemezt kapott, amely egy csavar segítségével rögzíthető a helyén.

Visszaszerelés közben

Minden alkatrész a helyére került, már csak a szotoár és a dátumszerkezet hiányzik a felső csapágylemezről.

Szotoár

Szotoár, azaz váltólemez. Ezen lemezalkatrész pozicionálja a felhúzótengelyt ki és behúzás között. A rugós nyúlvány pozicionálja a tengelyt miközben állítjuk a pontos időt, vagy felhúzzuk az órát.

A dátumtárcsa

A dátumtárcsa beszerelés előtt. A sárgaréz alkatrész festett kivitelű, 31 foggal rendelkezik, így néha utána kell állítani, ha a hónap napszáma eltér ettől.

Dátum leszorítólemez

A dátumtárcsa leszorítólemeze vaskos alkatrész, képes lefedni a dátum és a felhúzószerkezetet.

Kékített csavarok

Kellemes dekorációs megoldásként köszön vissza, hogy a számlap alatt tulajdonképpen láthatatlan leszorítólemez csavarjait kékített kivitelben készítették.

Tisztítás után

Bár a szerkezettisztító gépben mindig tiszta benzin található, a horgonyt mégsem teszem bele. Erre a műveletre külön sebészeti tisztaságú benzint használok, és egy modellezőecset segítségével kézzel tisztítom meg az érzékeny alkatrészt.

A horgony

A gátszerkezet horgonya hagyományos kialakítású elem, ahol az emelőköveket szokásos módon sellak segítségével rögzítettek a helyükre.

A szerkezet billegője

A szerkezet billegője. A 21 600 A/H lengésszámra beállított lengőrendszer az 1970-es évekhez képest modernizált kivitellel készült, ugyanis Incabloc törésmentes billegőcsapágyat kapott. Mivel a billegőtengely nyomatékterhelése a legnagyobb, így az 1940-es évek végén megalkották az ütésbiztosított billegőcsapágyat. Lényege abban nyilvánul meg, hogy külső erő hatására egy rugós elem engedi kismértékben elmozdulni azt. A rugalmas elmozdulás hatására az óra tengelye másfél két méter magasról leejtve sem törik el, köszönhetően ennek a megoldásnak.

Hézagoló lemez

A hézagolólemez szükséges a pontos működéshez, nélküle megszorul a billegő. Régi korok mesterei eme lemez hiányát a billegőhíd vagy a csapágylemez felületének érdesítésével oldották meg, amely hatására megnőtt a távolság a kőcsapágyak között. Furfangosabb megoldásként akár papírlapból is pótolható a hiányzó hézagoló.

Beépítés előtt

A szerkezet már menetkész, pusztán a billegő behelyezése van soron. A saját hézagolólemezével felvértezve könnyedén beszerelhető, miután azonnal el is indul a szerkezet. Az óra újból életre kelt.

Elugró Incabloc rugó

Az Incabloc rugója olyan oroszosan elugró kivitelű, nincs rögzítve a pereménél. Régi szovjet óráknál alkalmaztak hasonló megoldást, viszont funkcióját tökéletesen betölti, gyakorlott órásnak nem jelenthet gondot. Ráadásul ha elugrik, könnyedén található helyette másik.

Fedőkő kiemelése

A leszorítólemez kivétele után szabaddá vált fedőkövet egy rodikó-gyurma segítségével emelem ki a helyéről.

A zárt csapágy szétválasztása

A fedőkő palettájára száradt kenőolajat el kell távolítani, erre legalkalmasabb egy papírlap. Ujjammal áthúzom a papír lapján, úgy eltávolítható minden maradék. Ezeknél a műveleteknél nagy az elugrás veszélye, ezért nagy körültekintéssel kell végezni.

Közgyűrű

Naptáras órákban széles körben alkalmazott közgyűrű feladata abban rejlik, hogy elemelje a számlapot a naponta egyszer váltó naptárgyürütől. Némi szabad mozgást ad a naptárváltásnak, így nem kell félni attól, hogy elakad.

A közgyűrű felhelyezése

A közgyűrű 0,5 milliméterrel magasabb a naptárgyűrűnél, így erre fekszik fel. Ezáltal a dátum továbbítása akadálytalanul végbemehet.

A számlap megfordítva

A számlap lábai épek és egészek, sérülés nem látható rajtuk. Anyaga könnyűfém, szerencsére műanyag jelenléte itt sem tapasztalható.

A számlap

A számlap tört fehér színe szinte porcelánhatású, a korabeli tűzzománc számlapok tónusát jeleníti meg. Formavilága kifejezetten „retrós” hatást kölcsönöz, hamisítatlan pilótaóra érzetet kölcsönöz. Anyaga alumínium, festett és szerelt indexekkel.

Mutatók felszerelése

A mutató kékített felülettel rendelkezik, amely könnyen sérül. Ezért gumivégű mutatószerelő pálcát használok felszereléséhez, ami nyom nélkül használható.

Mutató belseje

A mutató nem festett, hanem kékített felületű. Ez egy hőkezelési eljárás eredménye, amikor a fém futtatási színe egyenletesen kékre változik.

A kismutató

Az óra kismutatója. kollekcióban illeszkedik a mutatópárhoz, közepére mutatófesték került. Mérete a számlapkör átmérőjével egyezik.

Másodpercmutató felhelyezése

A másodpercmutatót is helyére illesztem. Ide elég egy fogpiszkáló, lazán helyére tolja egészen akadásig. Soha nem használunk éles tárgyat felszereléskor, mert ha megcsúszik, oda a számlap, ezért válik be egy ilyen egyszerű megoldás.

A szerkezet beszabályozása

A szerkezetet egy modern kivitelű digitális mérőműszerrel szabályzom pontosra, amely képet ad a működő óramű állapotáról, illetve járási paramétereiről. A műszerhez tartozó elektro-akusztikus mikrofon az óra ketyegését hasonlítja össze saját, quartz-vezérelt időalapjával és annak eltérését egy kisméretű TFT kijelzőn megjeleníti.

Vizsgálócsipesz

A műszerhez tartozik egy elektro-akusztikus csipesz, amit egyszerűen fel kell csiptettni az óra felhúzókoronájára. Minden mérés mintavételi pontja ide összpontosul, hisz a felhúzótengely benyúlik a szerkezet mélyére, így minden hangot átvezet a csipeszre.

Járáskép kijelzése

A mérés elindítása után a kijelzőn megjelenik a szerkezet járásképe. Kijelzésre kerül a lengésszám, a billegő lengésszöge és az eltérés másodpercben. Szinte minden adatot megkap a gyakorló órás, ami az óra járásának kielemzéséhez szükséges. Az óra paraméterei nagyon jók, némi sietést produkál, ami könnyedén korrigálható.

Pontosítás után

A járatpontosság módosításra került, így már szinte nincs is napi eltérése, hisz hordás közben ezek az értékek kioltják egymást.

Tokkarika

A tokkarika kialakítása példaértékű, akár műanyagból is készülhetne, de ez bizony galvanizált fém. A kivágáson keresztül csatlakozik a felhúzótengely a szerkezetbe.

Az óra tokja

Az óra tokja a cég bevallása szerint kézzel készült, anyaga 316L lajtromszámú acél, amely antiallergén és rozsdamentes egyben. Kialakítása tényleg karakteres, nem hasonlít semmire, kidolgozása is kellemes.

Menetesen záródó hátlap

A tok hátlapja menetesen záródik és nem tartalmaz éles síkokat, így a kezet sem karcolja. Kialakítása vízmentes, de ez egy pilótaóra esetén elhanyagolható, hisz azt tartja egy régi mondás, amely a repülő Báró, azaz Manfred Von Richthofen szájából ered: ha egy pilóta 50 méterrel a víz alatt találja magát, ott változtatni kell a navigáción.

Üveghátlap

A óra menetes üveghátlapja, amely hagyományos úton szerelhető. Bevágásaiba illesztett célszerszám segítségével nagy erővel lezárható.

Hullámlemez

Bár a tokkarika méretpontos, de előfordulhat, hogy némi lötyögés mutatkozik benne. Ez a hullámkarika könnyedén hajlítható a töréspontoknál, ezáltal a szerkezet mozgása szinte nullára csökkenthető.

A tok zárása előtt

A hullámkarika nem látszik, felfekszik az üveghátlap pereme alatt.

Az óratok portalanítása

Az óra tokjából beépítés elött minden szennyeződést eltávolítok. Erre legalkalmasabb egy porpisztoly, amely tisztított és szárított levegőt tartalmaz. Segítségével elkerülhető, hogy porcicák utazzanak a mutatókon.

Gumitömítések kenése

Lezárás előtt az óratok gumitömítéseit érdemes jóminőségű szilikonzsírral átkezelni, amely átmeneti vízmentességet biztosít az óra számára.

Vízmentesség biztosítása

A felhúzókorona csövére nyomok egy kevés szilikonzsírt, amely a tengely behelyezésénél egyenletesen elkenődik a korona tömítésein, így hosszú időn keresztül ellátja annak vízmentességét.

Tokcsavarok

A tok csavarjai a szerkezet tokkarikájához rögzíti a werket. Meghúzása után bezárható a hátlap.

A tok zárása

A hátlapot véglegesen lezárom egy állványos szerszám segítségével. Az eszköz használatával megfelelő erővel zárható le a hátlap.

Junkers Bauhaus

A forgalmazó több óramárkát is rendszerben tart, első, főleg belépő modelljük a Junkers márka. Felépítése, szerkezetpalettája hasonló, a felhasználók köre is szinte ugyan azt a korosztályt fedi le.

Járató padon

Mivel az óra lételeme a repülés, ezért befűzettem egy körre, amely fél napon keresztül zajlott. A cyklo-teszter folyamatos mozgása a kar gesztikulációját követve minden pozíciót körbejár, így láthatóvá teszi a láthatatlan hibákat is. Amennyiben itt is jól teljesít, szinte kizárt, hogy a valódi életben hibát produkálna. Az óra megfelelt a teszten, így elmondható, hogy az óra elkészült.

Összesítés

A modell összképe nagyon jó, véleményem szerint eredetit alkottak vele. Bár az óra Poljot szerkezete kissé elüt az összképtől, olyan, mintha a Zeppelin LZ127 kapitánya oroszul köszöntené a fedélzeten utazó német polgári elit tagjait, de idővel megszokható. Az óra nagy előnye még abban mutatkozik meg, hogy ritkán jön szembe hasonló formatervezésű modell, így nem mondható tucatterméknek, más óramárka nem palettáján nem fedezhető fel.

Óradoboz

Az órához tartozik egy tetszetős doboz is, amely leegyszerűsíti az óra tárolását. Anyaga műbőr, belül bársonybéléssel.

Az óra elkészült

Örömömre szolgált, hogy felszálltak velem a felhők felé és megmutathattam mindenkinek az óra felépítését.

Maradok tisztelettel: Kőnig Levente www.watchmaker.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük