Az órás-esztergagép általában kisméretű szerszám, mely elfér egy táskaméretű dobozban. A tároló kialakítása opcionális, jó esetben egy gazdagon felszerelt gép az egész beltartalmat kitölti.
A kissé retró hangulatot idéző eszköz igényes kialakítása példaértékű. A csapolt, lakkozott fecskefark illesztésű fadoboz méregdrága tartalma a gyakorló órás egyik alapvető szerszáma.
Az 1960-as évek közepén gyártott Boley-Leinen gyártmányú órás-esztergagép minden tartozéka fellelhető, de a motor és a készülék váza nem tartozik hozzá, ennek kialakítása a gyakorló órás feladata. Bár léteznek gyári darabok, amelyek komplett asztallal és motorral kerülnek forgalomba megrendelés alapján, de azok kategóriában egy mai személygépkocsi árával vetekednek.
Némi műszaki tudással, leleményességgel és lelkesedéssel elkészíthető a gép alaplapja, amire felkerülhet a motor, a gép és annak minden tartozéka.
A motor és az esztergagép szimmetrikus elhelyezése nagyon fontos, ergonomikus kialakítása meghatározza annak használhatóságát és így egyben személyre is szabható. A Gumi rezgésmentes lábakon nyugvó gép alapja a kereskedelemben méretre vágatható munkalapból készült, amely a legnagyobb igénybevételeknek is ellenáll. A gép motorja egy varrógépről származik, de a modellezés területén is találhatunk megfelelő példányt. Nem kell hogy túl erős legyen, de lehessen fokozatmentesen működtetni lábpedállal, így nem kell bíbelődnünk a sebességváltással.
Boley-Leinen márkájú, pontos kialakítású, fecskefark illesztésű keresztszán (szupport). A nóniuszskála 0,05 mm beosztású, 4*4 mm-es gyorsacél kés tartozik hozzá, melyekkel századmilliméter pontosan esztergálhatunk.
A felső szán szögben állítható, így akár kúpot is esztergálhatunk vele. A szögbeosztással ellenőrizhető az elfordulás szöge.
Az órás-esztergagép profilállványzatához pontosan illeszkedő keresztszán szorítópofája. Felhelyezés után kotyogás mentesen rögzíthető, bármely ponton.
4*4 milliméteres gyorsacél esztergakések különböző formákban, ezek rögzíthetőek a keresztszánba. Mellette kézi kések láthatóak, velük szabadon esztergálhatunk.
Ipari sztereó mikroszkóp fejegység egy különálló optikai eszköz, mely általános felhasználása lehetővé teszi, hogy vésnökök, ötvösök, restaurátorok szabad felhasználással alkalmazzák munkájukban. Így felhasználható egy jól felszerelt órásműhelyben is.
Ahhoz, hogy az órás-esztergagép padozatára is felfogatható legyen, szükséges egy 35 milliméteres rudazat. mely saját készítés, de a kereskedelemben is fellelhető.
Az ipari sztereó mikroszkóp-fejegység felszerelés előtt. A szintén saját készítésű tartókonzolt már előre felszereltem az esztergagép talapzatára, így csak bele kell csúsztatni és rögzíteni.
Ipari mikroszkóppal felszerelt órás- esztergagép. Bár egyszerű órás nagyító segítségével is dolgozhatunk, de a sztereó mikroszkóp által szolgáltatott kép fenomenális, kontrasztos és plasztikus látást nyújt – harmincszoros nagyításban.
Az órajavításban szereplő alkatrészek mérete igen kicsinyek, így szinte szabad szemmel alig láthatóak. Ráadásul ezeket az alkatrészeket méretre igazítani szabad szemmel még nehezebb. Az órás-esztergát mikroszkóppal kiegészítve az kisméretű alkatrészek könnyebben megmunkálhatóak, segítve az órás munkáját. Persze a jól felszerelt gép így nem maradhat, hisz ahhoz nagy, hogy eltegyem a fiókba. Miután elraktam, már csak üzembe kell helyezni, akár minden nap.
Munkaasztal fiókjába visszahelyezett órás-eszterga, tartozékaival. Szükség esetén pillanatok alatt üzembehelyezhető.
Boley-Leinen márkájú Német órás-esztergagép. Precíz kialakítás, minőségi kivitel. Lábpedállal szabályozható motormeghajtás. A képen a felszerelt esztergagép és tartozékai láthatóak.
Békebeli Német motor, amely az esztergagép meghajtásaként szolgál. Lábpedállal fokozatmentesen szabályozható a fordulatszám, igy az esztergáló órás mindkét keze szabadon marad.
Központosított szegnyereg (reistock). A tokmány 3 mm-ig nyílik ki.
Kézi késtartó és szorítópofába fogott alkatrész megmunkálás előtt. A vele végezhető munka rendkívül precíz, akár századmilliméter pontosságú is lehet.
Szegnyereggel rendkívül precízen fúrhatunk órás-esztergagépen. A képen látható fúrószár 0,2 mm átmérőjű. Finom előtolással és nagy fordulatszámmal elvégezhető a munka anélkül, hogy eltörne a fúró.
Hárompofás tokmány (amerikáner) segítségével nagyobb méretű darabokat is befoghatunk a gépbe megmunkálás céljából. A keresztszán szögben állítható, így tetszőleges kúpot is esztergálhatunk vele, melynek mértékét a keresztszán szögmérőjén ellenőrizhetünk.
Bár a gépnek nem tartozéka de, a keresztszánra szerelhető egy kiegészítő meghajtás. A külső motor saját erőforrással és precíz csapágyazással rendelkezik, mely fokozatmentesen szabályozható 5000-20000 fordulatig. Segítségével nagyon finoman csiszolhatunk tengelyeket, csapokat.
Kúpos tengely finom köszörülése esztergán. A képen egy MOM gyártmányú vekkeróraszerkezet billegőtengelye látható, mely a hosszú használat alatt megkopott. A hajszálrugót leszerelve befogom az esztergagép szorítótokmányába és a tartozék meghajtásba rögzített köszörűvel kiigazítom a kopást.
Sima, pontos,köszörült felületet érhetünk el vele. Egy hosszú időn át működő óra tengelyén látható berágódást könnyen felcsiszolhatunk vele, századmilliméter pontosan. Csiszolóbetét polír betétre cserélése után pedig tükörfényesre polírozhatjuk azt.
Az eszterga tokmánya lassan, a segédköszörű viszont gyorsan forog. Így egyenletes és sima lesz a felület.
Órás-esztergagéphez tartozó szorítópatronok és egy hárompofás tokmány (amerikáner)
4*4 milliméteres gyorsacél esztergakések különböző formákban. Mellette kézi kések láthatóak.
Kézi kések.
A nagy testvér, egy Lorch.Schmitd&co gyártmányú Német esztergagép, mely valaha jobb időket élt meg egy salzburgi óratokkészítő műhelyében. Vele már nagyobb dolgokat is lehet esztergálni.
A menetes főorsóra egy 80 milliméteres hárompofás tokmány szerelhető. A meghajtást egy 250 wattos AEG motor szolgáltatja.
Jelzett tartozékok.
Az eszterga keresztszánja.
A megtámasztást szolgáló szegnyereg (reistock)
A forgócsúcs helyére egy 6 milliméteres fúrótokmány illeszthető, mellyel finom előtolással fúrhatunk.
A keresztszán nóniuszskálája.
Esztergagéphez tartozó szorítópatronok. Nagyon finom és precíz kiegészítői a gépnek.
A síkba csiszolt hátlap finomítását csiszolófa segítségével teszem véglegessé. Lassú fordulatszámon a csiszolófa megtartja a síkokat, így a felület egyenletes, elhatárolt és fényes lesz.
Osztott, elhatárolt felületeknél a sík megtartása rendkívül fontos. Ha csak telibe polírozzuk a hátlapot a síkok elvesztik éleiket. Az eszterga tokmányába befogott hátlap lassú fordulatszámmal forog, a szögbe állított szupportköszörű viszont magas, 8000 fordulatszámmal. Finom előtolással a csiszolófej tökéletesen síkra csiszolja a felületet. Itt épp egy Rolex Airking hátlapját láthatjuk, ahol nem köthető kompromisszum, a felületnek tökéletesnek kell lennie.
Nagyobb órák tengelyvégeinek kopásait support köszörűvel is megmunkálhatjuk.
A befogópatron szorosan tartja a tengelyt, futása központos, így egyenletes lesz a felület.
A tengely csapvége a hosszú használat alatt megkopik, felülete karcos, egyenletlen lesz. A tokmányba befogott fogaskerék lassan, a szupportköszörű gyorsan forog, és egymáshoz ellentétes irányba. Finom előtolással könnyen megmunkálható a tengelyvég. Csiszolás után a szupportköszörű betétjét polírkorongra cserélem és tükörfényesre munkálom a felületet.
Lorch.Shmidt esztergához tartozó szorítópatronokkal kisméretű alkatrészeket is befoghatunk megmunkálás céljából.
Köszörűkorong is befogható a gépbe.
Finoman dolgozhatunk vele, megmunkálhatunk vele akár kúpot is.
Centrális futás ellenőrzésére érdemes mérőórát alkalmazni, amely az esztergagép késtartójába szerelhető.
Az esztergagéphez tartozó nagyméretű gyorsacél esztergakések. 12*12 mm-es méretűek, nagyobb munkadarabok esztergálására használom.
Elbor-Nitrit, azaz majdnem gyémántkeménységű csiszolókorong az esztergagépben. Nagyon kemény anyagok, például esztergakések élezésére alkalmas.
Esztergáláshoz, fúráshoz használt kenőanyagok.
Örömömre szolgált, hogy az órafelújítás közben használt órás-esztergagépeket megmutattattam mindenkinek.
Akinek még maradt kedve olvasni, nézze meg, hogyan vásároltam össze darabonként és szereltem készre a tárgyba szerepló Lorch.Schmidt &Co órásesztergámat.
Magam a modern, műkedvelő órásmesterség irányvonalát képviselve mindent elkövetek annak érdekében, hogy munkáim közben szerzett szakmai ismereteimet megoszthassam mindenkivel. Szándékom abban nyilvánul meg, hogy akár egy “Osztrák-Magyar Monarchia” területén készült ezüst zsebóra komplett restaurálását bárki megtekinthesse saját otthonában, vagy egy internetkávézó teraszán, bármilyen okos eszköz segítségével. Javítási naplóim képanyagai rendhagyó módon szakmai és művészettörténeti színezettel kiegészítve megpróbálnak szakítani a szürke és száraz műszaki tartalmak világával. Professzionálisan felszerelt órásműhelyem fejlett fotó-technikai berendezésekkel rendelkezik, amely szokatlan párosítás, és szinte egyedülálló a szakmában, amely számos órajavítás területén elvégzett technikai műveletet digitálisan publikál. Műhelyemet folyamatosan fejlesztem és minden érdekes témát, amely órajavítással kapcsolatos, közösségi oldalamon osztom meg először.
Remélem, az elkövetkezendő időben számos szakmai publikációval tudok szolgálni és közösségi oldalamat Magyarország egyik legnagyobb órajavítással foglalkozó, független szellemi adatbázisává sikerül fejlesztenem.
Pingback: Egy antik zsakó (Zapfenrollierstuhl) bemutatása - Watchmaker